Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program „500+. Otrzymaliśmy wiele pytań [wideo]

Marzena Sutryk
Krystyna Łaznowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszalinie na poniedziałkowym dyżurze odpowiadała na pytania Czytelników.
Krystyna Łaznowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszalinie na poniedziałkowym dyżurze odpowiadała na pytania Czytelników. archiwum
Krystyna Łaznowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszalinie na poniedziałkowym dyżurze odpowiadała na pytania Czytelników.

Czytelniczka: - Mamy troje dzieci - mąż swoje, ja swoje i trzecie jest nasze wspólne. Kto ma złożyć wniosek? Dziecko męża jest sądownie przyznane pod jego opiekę. Męża dziecko ma 15 lat, moje 15 lat i nasze wspólne - 4 lata. Najstarsze jest dziecko męża, mając na uwadze miesiąc urodzenia.

Odpowiedź: - Stanowicie państwo 5-osobową rodzinę, z trójką dzieci. Pierwsze dziecko, pod względem wieku, jest męża, w tym przypadku świadczenie przysługuje, gdy spełniacie kryterium dochodowe, czyli dochód nie przekracza 800 zł na członka rodziny (i na to dziecko wniosek o świadczenie złożyć powinien mąż). Co do pozostałych dzieci - może pani złożyć wniosek o świadczenie, na każde po 500 złotych. We wniosku jest rubryka i tam wpisuje się szczegóły na temat stanu rodziny. Z państwa strony trzeba będzie załączyć do wniosku wyroki sądowe, orzekające przy kim mają być dzieci.

Czytelniczka: - Jakie dokumenty muszę złożyć, gdy pobieram świadczenia z MOPS?

Odpowiedź: - Jeżeli korzysta pani ze świadczeń rodzinnych to większość dokumentów jest już u nas, natomiast w przypadku gdy sytuacja pani rodziny zmieniła się od złożenia wniosku o świadczenia rodzinne to będzie musiała pani dostarczyć dokumenty potwierdzające te zmiany.

Czytelniczka: - Mam pytanie w związku z programem 500+. Ja pracuję w Polsce, mąż pracuje w Norwegii. Mamy dwoje dzieci w wieku 14 i 17 lat. Mąż z Norwegii pobiera zasiłek rodzinny na nasze dzieci. Czy w związku z tym otrzymam 500 złotych na drugie dziecko?

Odpowiedź: - W sytuacji, gdy wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego złoży strona, której członek rodziny przebywa poza granicami RP, w państwie w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Norwegia należy do krajów, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji), wniosek ten przekazujemy do marszałka województwa. Jeśli marszałek ustali, że w przekazanej sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji, to marszałek wydaje decyzję. Rozstrzygnięcie więc, czy pani przysługuje lub nie, prawo do przedmiotowego świadczenia, należy do marszałka, po uprzednim zweryfikowaniu sytuacji pani rodziny w oparciu o przepisy dot. koordynacji.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!