Program Społecznik zmienił ulicę Studzienną w Czaplinku

  Program Społecznik zmienił ulicę Studzienną w Czaplinku

  Krzysztof Bednarek

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Stowarzyszenie ToTu - Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku wraz z grupą pasjonatów i mieszkańców ul. Studziennej zrealizowało dwa projekty, które przyczyniły się do poprawy wizerunku ulicy oraz integracji mieszkańców.
  Marta Kowalewska na tle wybudowanego przez mieszkańców ogrodzenia, na którym prezentowane są fotografie ryglowych budynków
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Bednarek

  Projekty pn. „Ulica jak malowana” oraz „Na tropach ryglowego dziedzictwa w mieście i gminie Czaplinek” uzyskały dofinansowanie w ramach Programu Społecznik w 2017 roku.

  Stowarzyszenie ToTu - Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku od 2013 r. zajmuje się dziedzictwem Kulturalnym Pojezierza Drawskiego. Siedziba stowarzyszenia mieści się w warsztatowej części zabytkowego budynku ryglowego z 1841 r. przy ul. Studziennej 2. W sali edukacyjnej można nieodpłatnie obejrzeć Park Miniatur zabytkowej architektury ryglowej Pojezierza Drawska.

  - Jesteśmy mieszkańcami Czaplinka. Interesujemy się historią i chcemy zostawić swój ślad. Projekt pn. „Na tropach ryglowego dziedzictwa w mieście i gminie Czaplinek” był naszym kolejnym pomysłem na popularyzację zagadnień związanych z ginącą architekturą ryglową i szachulcową w gminie Czaplinek - mówi Marta Kowalewska, jedna z uczestniczek projektu.

  W gminie Czaplinek jest około 60 właścicieli ryglowych budynków. To do nich m.in. kierowany był ten projekt. Uczestnicy projektu odwiedzili i sfotografowali większość obiektów. W efekcie na ul. Studziennej, w pobliżu siedziby stowarzyszenia ToTu, powstała plenerowa wystawa o walorach edukacyjnych. Na tym jednak nie koniec. Równolegle realizowany był drugi projekt pn. “Ulica jak malowana”. Przy tej okazji warto wyjaśnić, że ul. Studzienna, pomimo tego, że leży w centrum Czaplinka, na przedłużeniu deptaka, to do tej pory postrzegana była w mieście jako ulica zaniedbana, a wręcz niebezpieczna. Krótko mówiąc ulica drugiej kategorii. Charakteryzowały ją krzywe latarnie, nierówny bruk, chwasty, leżące w pobliżu śmieci. A przecież jest to trasa, którą mieszkańcy z centrum chodzą nad jezioro Czaplino, a mieszkańcy osiedla na cmentarz i na działki. Chodzą tędy również dzieci do szkoły podstawowej przy ul. Wałeckiej. Walorem ul. Studziennej jest natomiast mały ruch pojazdów wynikający z tego, że ulica jest z jednej strony zamknięta. - Uznaliśmy, że warto ogrodzić i wysprzątać skwer, na którym dzieci będą bezpiecznie się bawić. Warto uprzątnąć gruzowisko, zadbać o zieleń, pomalować na kolorowo szary betonowy płot, który wcześniej „zdobiły” niecenzuralne napisy. Wpadliśmy też na pomysł, żeby zorganizować Imieniny Ulicy Studziennej. Ponieważ do imienin trzeba się przygotować, wspólnie z mieszkańcami zabraliśmy się do pracy - mówi Marta Kowalewska.

  Jeden z mieszkańców przyciął deski i wkrótce z pomocą innych sąsiadów udało się wybudować drewniany płot, który później stał się miejscem prezentacji fotografii wykonanych w ramach projektu „Na tropach ryglowego dziedzictwa w mieście i gminie Czaplinek”. Po uzyskaniu zgody właściciela betonowego płotu, który przekazał również pieniądze na zakup części farb, młodzież pod okiem fachowców przystąpiła do malowania płotu. Najpierw uczestnicy projektu wykonali koncepcję i projekt graficzny.

  Na tym etapie przygotowań do Imienin Ulicy Studziennej bardzo przydały się pieniądze uzyskane w ramach Programu Społecznik. Na każdy z projektów stowarzyszenie uzyskało po 3 tys. zł. - Podczas imienin było ciasto, herbata, kawa i sporo gości. Odbył się wernisaż prac fotograficznych i wspólne malowanie betonowego płotu. Przyszli zarówno mieszkańcy ul. Studziennej, jak i turyści oraz inne osoby zainteresowane tym, co się u nas dzieje - wspomina Marta Kowalewska.

  Projekty zrealizowane przez stowarzyszenie ToTu wspólnie z mieszkańcami zostały nagrodzone w ramach Programu Społecznik w 2017 roku.

  To był pierwszy udany krok w kierunku trwałej zmiany wizerunku zaniedbanej dotąd ulicy. W planie są kolejne działania.

  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów