Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Protestowali przed ratuszem w Koszalinie. Chcą godnej opieki dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami [ZDJĘCIA, WIDEO]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- "Opiekunowie osób niepełnosprawnych są bez środków do życia", "Dziecko to nie eksperyment medyczny", "Najtańsza jest rodzina, nie DPS", "Mamy prawo godnie żyć" - można było przeczytać na transparentach. Przed koszalińskim ratuszem odbył się protest rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

- Chcemy zmian systemowych w naszym kraju, chcemy zmian w koszalińskim systemie orzecznictwa oraz zabiegamy o to, by utworzyć w Koszalinie miejsca rekreacji, wypoczynku i integracji dzieci z niepełnosprawnościami - mówiła Małgorzata Leśniewska - Lorek, jedna z organizatorek protestu.

Przechodząc do szczegółów, protestujący chcą uchylenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

- Ta decyzja spowodowała m.in. to, że zwiększa się liczba dzieci urodzonych z wadami, które odbierają im możliwość naturalnego rozwoju. Niektóre umierają tuż po porodzie, inne w chorobie przeżywają kilka lat, wiele jest obciążonych niepełnosprawnością fizyczną i psychiczną - mówili protestujący przed ratuszem.

Kolejny postulat to zwiększenie świadczenia wspierającego.

- Za 635 zł nikt samodzielnie się nie utrzyma. Kryteria, które należy spełniać, aby otrzymać maksymalne wsparcie są tak ostre, że mało kto będzie się do tego kwalifikował. Obecna ustawa nie rozwiązuje problemu braku wsparcia w okresie po zakończeniu edukacji - to tylko niektóre powody, dla których ten postulat, zdaniem inicjatorów akcji, należy spełnić.

Następny postulat to płatny asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami. W tym akurat przypadku projekt ustawy jest na etapie konsultacji społecznych. Uczestnicy wydarzenia podkreślali także, że subwencja oświatowa dla dziecka niepełnosprawnego powinna trafiać do szkoły, w której się uczy, a nie do gminy, jak to jest obecnie.

- Chcemy wprowadzenia zasady, aby pieniądze z subwencji oświatowej szły za dzieckiem niepełnosprawnym i jemu służyły.

Zdaniem protestujących konieczna jest również zmiana kryterium dochodowego.

- Chcemy, aby po przekroczeniu wskazanego dochodu wsparcie zostało zachowane przy proporcjonalnym do nadwyżki zmniejszeniu kwoty.

Protestujący zabiegają także o wyższą kwotę na wczesne wspomaganie rozwoju od chwili wykrycia u dziecka niepełnosprawności aż do momentu podjęcia nauki w szkole.

- Chcemy ujednolicenia systemu orzecznictwa, wprowadzenia czytelnych kryteriów orzekania opartego na diagnozie funkcjonalnej oraz uzupełnienia listy chorób kwalifikujących do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności - podkreślali rodzice.

Organizatorzy wydarzenia zapowiadają kolejny protest - wiosną. Ponadto planują utworzenie miejsca - klubu integracji i zabawy dla dzieci z niepełnosprawnością oraz ich rodziców i opiekunów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera