Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raki piersi nie musi zabijać. Wiele zależny od nas

Joanna Boroń
Joanna Boroń
W leczeniu raka liczy się czas. Wcześnie wykryty jest uleczalny
W leczeniu raka liczy się czas. Wcześnie wykryty jest uleczalny archiwum
Rozmowa z dr. n. med. Wojciechem Jasińskim, specjalistą z chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej

Polska zwykle w statystykach wykrywalności nowotworów nie plasowała się wysoko. Czy to się zmieniło?
- Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet w Polsce. Rocznie odnotowujemy około 19 tys. nowych zachorowań. To w dalszym ciągu około 30% mniej niż w Europie Zachodniej. Może to świadczyć o tym, że Polki chorują rzadziej, jednak może to być również wynikiem tego, że nie badają się wystarczająco często.

O raku piersi mówi się dużo, to „medialny” temat. To przekłada się na wzrost świadomości u kobiet i powoduje, że coraz więcej z nas bada się regularnie. A czy można uniknąć zachorowania?
Nie znamy sposobu, dzięki któremu można uniknąć zachorowania na raka piersi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykrycie nowotworu w momencie, gdy nie ma żadnych objawów. Szczyt zachorowań przypada na okres między 50. a 70. rokiem życia. Dla tych kobiet kobiet prowadzony jest w Polsce Program Profilaktyki Raka Piersi, polegający na wykonywaniu badań mammograficznych w określonych indywidualnie interwałach czasowych. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w badaniu rentgenowskim wykonywane są niezwłocznie badania dodatkowe – zdjęcia celowane, usg, biopsja. Pozwala to na wykrycie tzw. przypadków przedklinicznych, tzn. bez wyczuwalnych zmian w piersiach. Ich właściwe leczenie pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. Taki program jest prowadzony w szpitalnej Poradni Onkologicznej w Koszalinie, która dysponuje najnowocześniejszym mammografem cyfrowym i oprzyrządowaniem, pozwalającym wykonywać biopsje celowane pod usg oraz mammografem na najwyższym światowym poziomie. Panie, które nie są objęte programem profilaktyki, poniżej 50. i powyżej 70. roku życia, mogą korzystać z porad i badań w ramach Poradni Onkologicznej i to bez skierowania, i Poradni Chirurgii Onkologicznej, ze skierowaniem od lekarza POZ. Warto prosić swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa o takie skierowanie.

Jak przekonać nieprzekonanych do badań profilaktycznych?
Pamiętajmy – rak wcześnie wykryty to szansa na pełny powrót do zdrowia. Po ustaleniu rozpoznania liczy się czas. Najlepiej leczyć się blisko domu. W Koszalinie leczenie raka piersi prowadzone jest w sposób kompleksowy, zgodnie z zaleceniami międzynarodowych organizacji ds. leczenia raka piersi przez kompetentny, w pełni przygotowany do tego zadania zespół specjalistów z wielu dyscyplin medycznych. Chirurgia raka piersi w Koszalinie, dzięki osobom tu zatrudnionym, z Profesorem Jackiem Zielińskim na czele, gwarantuje wysoki poziom świadczonych usług. Profesor Zieliński przez większość swojego życia zawodowego ściśle współpracuje z Profesorem Januszem Jaśkiewiczem z GUMed, jednym z pionierów chirurgii onkoplastycznej w Polsce. Oddział posiada nowoczesne oprzyrządowanie, pozwalające przeprowadzać zabiegi oszczędzające pierś, które są standardem obecnie obowiązującym na świecie. Ponadto koszalińska chemioterapia prowadzona jest według standardów lekowych obowiązujących powszechnie na świecie, z możliwością prowadzenia nowatorskich programów lekowych. Szpital Wojewódzki w Koszalinie posiada pełny dostęp do nowoczesnej, bezpiecznej radioterapii, prowadzonej przez Affidea Koszalin, gdzie pracują doświadczeni lekarze wywodzący się z ośrodków w Warszawie, Gliwicach i Gdyni. Pacjentki mają dostęp do specjalistycznej opieki w trakcie leczenia, jak również do działań rehabilitacyjnych, niezbędnych w trakcie terapii.

Jak na diagnozowanie nowotworów piersi wpłynął czas pandemii? Podejrzewam, że dziś wiele kobiet trafia w bardziej zaawansowanych stadiach choroby…
To, jak wpływa wczesne wykrywanie na jakość leczenia, widać właśnie po okresie pandemii. Niewątpliwie spowodowała ona spadek liczby badań profilaktycznych. Już dziś widzimy, że część pacjentek trafia z guzami dużymi, zaawansowanymi.

- Co Pana zdaniem powinna usłyszeć kobieta, która się dowiedziała, że ma raka?
Że w dzisiejszych czasach rozpoznanie raka piersi to nie jest wyrok. Po wykryciu raka piersi każda pacjentka obejmowana jest zindywidualizowaną opieką. Po założeniu karty DILO wykonywane są badania specjalistyczne pozwalające określić zaawansowanie nowotworu. Konsylium onkologiczne, złożone ze specjalistów wywodzących się z wiodących ośrodków onkologicznych w Polsce (Bydgoszcz, Gliwice, Szczecin, Gdańsk) ustala sposób terapii wg standardów obowiązujących w całej Unii Europejskiej, aktualizowanych co 2 lata w St. Gallen w Szwajcarii. Nasi lekarze regularnie biorą udział w tych spotkaniach. Organizacja leczenia raka piersi w Koszalinie zmierza do stworzenia ośrodka, w którym jest ono prowadzone na najwyższym światowym poziomie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera