Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowy z władzami Koszalina przed ratuszem [wideo]

Marzena Sutryk
Mieszkańcy zgłaszali urzędnikom problemy, pytali o co chodzi z budżetem obywatelskim.
Mieszkańcy zgłaszali urzędnikom problemy, pytali o co chodzi z budżetem obywatelskim. Radosław Brzostek
W nietypowych okolicznościach włodarze Koszalina spotkali się z mieszkańcami - czekali na nich na świeżym powietrzu.

- Ten pomysł, to był strzał w dziesiątkę - podsumował wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski spotkanie, które zorganizowano na Rynku Staromiejskim. - Mieszkańcy mieli okazję zgłosić nurtujące ich sprawy. Co prawda spotykamy się regularnie z mieszkańcami w radach osiedli, ale to widocznie za mało. Musimy częściej wychodzić w teren i organizować podobne spotkania.

Pretekstem do akcji był trwający właśnie nabór projektów do budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy zainteresowani zgłaszaniem pomysłów na to, jak wydać publiczne pieniądze, mogli dopytać o szczegóły, pobrać wnioski itd. - Przyszłam z koleżankami, bo chcemy złożyć projekt, dzięki któremu młodzi ludzie zaraz po szkole, mogliby liczyć chociaż na kilka miesięcy pracy, aby nabrać doświadczenia - mówiła nam Paulina Stawczyk. Inni mieszkańcy korzystali też z okazji i pytali np. o organizację ruchu na ul. Morskiej, ścieżki rowerowe, czy wygląd dawnej "Bogusławki".

Przypomnijmy, do 15 czerwca - a więc zostało niewiele czasu - trwa nabór projektów do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Gotowe formularze oraz szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.obywatelski.koszalin.pl lub w pokoju 203 w Urzędzie Miejskim. Mieszkańcy (w pojedynkę albo w grupach, a także poprzez organizacje) mogą starać się o sfinansowanie realizacji tzw. małych projektów (do 50 tys. zł) i dużych (do 500 tys. zł). Do wydania jest łącznie 1,5 mln złotych. By złożyć projekt, trzeba zebrać 15 podpisów wśród mieszkańców, do tego uzsadnić potrzebę inwestycji.

Przy tym ratusz zakończył już nabór chętnych do Rady Budżetu Obywatelskiego, która będzie opiniować projekty. Rada będzie liczyć 30 osób - 8 przedstawicieli mediów, 6 przedstawicieli rad działających przy prezydencie oraz 16 mieszkańców. Na te 16 wolnych miejsc zgłosiło się 36 osób; konieczne będzie losowanie. To zaplanowano w najbliższy poniedziałek o godz. 17 w pawilonie City - Box na Rynku Staromiejskim (obok ratusza, a nie w sali 300, jak planowano).

Pierwsze projekty
Do tej pory do Urzędu Miejskiego złożono 11 projektów w ramach budżetu obywatelskiego (przypomnijmy, realizowane będą te, które w jesiennym głosowaniu zdobędą największe poparcie wśród mieszkańców).
Wśród propozycji, które dotąd wpłynęły są:
- rodzinny plac zabaw
- strzelnica dla mieszkańców
- stacja monitorowania zanieczyszczenia powietrza
- tarasowe wejście do lasu od strony lądowiska dla śmigłowców ratunkowych przy szpitalu
- igrzyska sportowe miast partnerskich
- budowa 10 wodotrysków ulicznych
- powołanie funclubu Filharmonii Koszalińskiej z darmowymi biletami dla seniorów
- kolejka gondolowa na Górę Chełmską
- ścieżka rowerowa na ul. Wojska Polskiego - od ul. 4 Marca w stronę Dzierżęcina
- program stypendialny dla dobrych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych "Dobry start".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!