Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły prace przy tarasie kołobrzeskiej katedry

GŁAD
archiwum
We wtorek 23 października przed wejściem do kołobrzeskiej katedry stanął dźwig. Montażem rusztowania na wysokości ponad 40 m rozpoczęto prace przy tarasie widokowym - nowej atrakcji turystycznej w centrum miasta.

Krótko po zakończeniu remontu kołobrzeskiej bazyliki przy jej murach ponownie stanęły rusztowania. Część służy do wykonania napraw gwarancyjnych, kolejne - realizacji odrębnego projektu. W obu przypadkach cel jest ten sam: podniesienie atrakcyjności katedry zarówno dla mieszkańców, jak i gości Kołobrzegu. "Przygotowanie tarasu widokowego oraz muzeum w świątyni realizowane jest w ramach uruchomionego w roku 2010 programu p.t.: "Wzrost znaczenia kulturowego w Województwie Zachodniopomorskim poprzez renowację średniowiecznych katedr w Koszalinie i Kołobrzegu". 70% kosztów w wysokości 5.200.000 zł poniesie Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego" - mówi ekonom Koszalińsko-Kołobrzeskiej Kurii Biskupiej, ks. Jacek Święszkowski. Jednym z zadań, które powierzono warszawskiemu konsorcjum z pracownią Renova jako liderem, temu samemu, które wykonało remont w latach 2009-2010, jest zabezpieczenie gzymsu wokół katedralnej wieży. To właśnie w tym celu pracownicy firmy APJ Consulting z Gniewina pod Gdynią, przy pomocy największego na Pomorzu dźwigu kołowego (długość ramienia: 71 m), którego właścicielem jest Krzysztof Maślach z Kołobrzegu, rozpoczęli zaplanowaną na około dwa tygodnie akcję montażu rusztowania. "Całość, zainstalowana na ponad 40 metrach składać się będzie ze 180 podestów, 50 dźwigarów i 70 podpór" - informuje Michał Trzaska, pracownik APJ. Jak udało się nam dowiedzieć, firma uczestniczyła wcześniej między innymi w renowacji bazyliki w Koszalinie oraz remoncie elektrociepłowni w Bełchatowie. W przypadku tej ostatniej pomost udało się zainstalować na wysokości aż 108 m.

Jak długo potrwają prace? Wszystko zależy od pogody, która w Kołobrzegu bywa kapryśna. Główną przeszkodę stanowi wiatr. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wzmacnianie gzymsu zakończy się za nieco ponad miesiąc.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo