Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślady po wojnie siedmioletniej. Pokaz unikatowych artefaktów w Kołobrzegu [ZDJĘCIA]

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Prezentacja znalezionych unikatowych przedmiotów. Są to prawosławne krzyżyki, ikona podróżna z wizerunkiem św. Mikołaja Cudotwórcy oraz żeton używany w dawnej rachunkowości.
Prezentacja znalezionych unikatowych przedmiotów. Są to prawosławne krzyżyki, ikona podróżna z wizerunkiem św. Mikołaja Cudotwórcy oraz żeton używany w dawnej rachunkowości. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Podczas ekshumacji cmentarza polowego z II połowy XVIII wieku znaleziono unikatowe przedmioty z czasów wojny siedmioletniej (1756-1763). Zaprezentowano je w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. - Pochówki z tej wojny w naszym regionie należą do rzadkości - oceniają muzealnicy.

Ludzkie szczątki odkryto w maju, w miejscowości Obroty, w gminie Kołobrzeg. Przy fundamencie domu - który właściciele postanowili ocieplić - znajdowały się fragmenty kości. Właściciel znalazł przy nich metalowy przedmiot. Wstępna, profesjonalna analiza wykazała, że jest on nie tylko stary, ale pochodzi z Rosji (carska Rosja była jedną ze stron tego osiemnastowiecznego konfliktu).

Po tym odkryciu na miejscu pojawili się archeolodzy z Kołobrzegu. Dzięki ich pracy udało się odnaleźć szczątki trzech osób.

- Wszystko wskazuje na to, że w badanym miejscu pochówków jest więcej. Mogliśmy jednak eksplorować tylko tę część terenu, która przylega do zaplanowanych ziemnych prac - mówi dr Ewa Kozak, z Działu Historii Kołobrzegu.

Ludzkie szczątki pochowano na terenie kołobrzeskiego cmentarza komunalnego. Znalezione przy nich rzeczy trafiły do Muzeum Oręża Polskiego. Są to żeton metalowy, dwa krzyżyki i ikona.

Najcenniejszym zabytkiem jest ikona podróżna z wizerunkiem św. Mikołaja Cudotwórcy, arcybiskupa Myr Licyjskich. Zarówno forma przedstawienia, jak i ikonografia, wskazują, że jest to ikona prawosławna, wykonana ok. II połowy XVIII wieku. Podobne znajdowano na polach bitewnych z udziałem żołnierzy rosyjskich m.in. z okresu wojny siedmioletniej. Święty był uznawany za patrona m.in. pielgrzymów i podróżnych.

Dwa kolejne znalezione zabytki to prawosławne krzyżyki. Ciekawym znaleziskiem jest też żeton. Jest to albo żeton folwarczny, albo token (liczman), używany w dawnej rachunkowości (z wizerunkiem Ludwika XIV i Herbem Wielkim Królestwa Francji).

Jak podkreślają pracownicy Muzeum zabytki w postaci krzyżyków i ikony to wyjątkowa rzadkość jeśli idzie o wyposażenie żołnierzy rosyjskich w wojnie siedmioletniej, którzy trzy razy oblegali Kołobrzeg: w 1758, 1760 i 1761 roku. Sam konflikt wybuchł pomiędzy Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem, a Francją, Austrią, Rosją, Szwecją i Saksonią. Była to wojna o zasięgu światowym - walki toczyły się w Europie, Ameryce Północnej, Indiach i na wyspach karaibskich. W późniejszej fazie konfliktu do wojny przyłączyły się Hiszpania i Portugalia oraz Holandia, której siły zostały zaatakowane w Indiach. Ocenia się, że w czasie wojny zginęło od 900 000 do 1 400 000 ludzi.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera