Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławieńska policja ostrzega: Oszuści "na policjanta" znów dają o sobie znać

Wojciech Kulig
KPP w Sławnie
Sławieńscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami podającymi się za policjantów.Oszuści wyłudzają i kradną pieniądze.

Policjanci ze Sławna jako przykład i zarazem ostrzeżenie dla mieszkańców podają historię mieszkanki z powiatu wałeckiego. Kilka dni temu do wspomnianej mieszkanki zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta, która podając się za funkcjonariusza policji poinformowała ją o wypadku bliskiej jej osoby. Z historii, którą opowiedziała wynikało, iż po wpłaceniu określonej kwoty pieniędzy osoba ta wyjdzie na wolność. Po zakończonej rozmowie do pokrzywdzonej przyszła kobieta, która przedstawiła się jako kuratorka policyjna. Pokrzywdzona przekazała kobiecie pieniądze w kwocie 40 tysięcy złotych.

Policja przypomina, że oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na policjanta”, „ na wnuczka” to bezwzględni przestępcy, nie mający żadnych skrupułów, wykorzystujący różne metody manipulacji w celu wyłudzenia od nas i naszych najbliższych pieniędzy stanowiących często oszczędności całego życia. Za swój cel obierają najczęściej osoby w podeszłym wieku, którym trudniej zorientować się, że mają do czynienia z oszustem. Aby nie pozwolić przestępcom na wyłudzenie pieniędzy, warto zapoznać siebie i swoich najbliższych z podstawowymi informacjami na temat tego jak może działać oszust w metodzie „na wnuczka”.

Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Zazwyczaj rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. W rozmowie rozmówca prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne „legendy”.

Do tej pory stosowana była przez oszustów metoda „na wnuczka”, jednakże dzięki nagłośnieniu tego rodzaju oszustw, sprawcy stosują ją coraz rzadziej. Dla osiągnięcia zamierzonego celu, sprawcy zmodyfikowali metodę stosując nową „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚ”. Początkowo do seniora dzwoni osoba, która najczęściej podaje się za krewnego, prosząc o pilną pożyczkę. Po chwili ze starszą osobą kontaktuje się „łącznik”, który podaje się za policjanta, który potwierdza, że krewny znalazł się w trudnej sytuacji. Domniemany funkcjonariusz radzi, aby rozmówca przekazał pieniądze osobie wskazanej, a on w zamian załatwi sprawę.

Policja zapewnia, że policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. - Jeżeli mają państwo wrażenie, że ktoś próbuje oszukać państwa lub kogoś z bliskich prosimy o natychmiastowe powiadomienie o tym policji na bezpłatny numer 112 - mówi asp. Kinga Warczak, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Sławnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera