Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławno: Ponad 23 tys. zł na remont kościoła

(nag)
sxc.hu
Fundacja Renovatio Ecclesiae dziękuje za udział w balu charytatywnym i wciąż liczy na pomoc sponsorów.

Za nami I Bal Charytatywny na rzecz remontu zabytkowego kościoła w Sławnie, który zorganizował burmistrz Sławna Krzysztof Frankentstein, a patronat honorowy przyjął biskup Edward Dajczak.
Uczestniczyło w nim prawie 200 osób, dzięki którym udało się zebrać 23.875,00 zł.

Goście bawili się do rana przy akompaniamencie zespołu Dariusza Bolesty i Agnieszki Siepietowskiej. Niespodzianką, ale też wielką atrakcją wieczoru okazał się występ, powołanego w ciągu kilku tygodni, zespołu muzycznego "Jarzębiaki", w skład którego weszli Witold Poprawski, Jacek Ścigała, Krzysztof Frankenstein i Krzysztof Galik. Grupę wspomagał senator Piotr Zientarski. Całonocny program balu wypełniły atrakcje; pieczone dziki serwowane przy akompaniamencie sygnalisty z koła łowieckiego, prezenty z "koszyka szczęścia" i atrakcyjne przedmioty przeznaczone do licytacji.

Całość dochodu z organizacji balu została wpłacona na konto bankowe Fundacji na Rzecz Zabytkowej Świątyni Mariackiej w Sławnie Renovatio Ecclesiae, zajmującej się pozyskaniem funduszy na remont kościoła. Fundacja otrzymała już zalecenia konserwatora zabytków. Według nich w pierwszej kolejności należy opracować program prac konserwatorskich z badaniami stratygraficznymi i chemicznymi ścian wewnętrznych oraz przeprowadzić badań na istnienie polichromii. Równolegle należy wykonać badania geotechniczne fundamentów kościoła wraz z odkrywkami, aby określić przyczyny pękania ścian. Całość prac, które rozpoczną się w tym roku, będzie nadzorowana przez konserwatora zabytków.
Fundacja Renovatio Ecclesiae przygotowuje stronę internetową, na której będzie można przeczytać o wszystkich środkach finansowych wpływających na konto fundacji i ich rozdysponowaniu oraz o kolejnych działaniach związanych z remontem zabytku.

Pierwsza wzmianka o kościele mariackim w Sławnie pochodzi z 1326 roku i mówi o uroczystości poświęcenia związanej z ufundowaniem przez Hermana Scuzowa, sławieńskiego mieszczanina, głównego ołtarza pod wezwaniem św. Wojciecha.

Kościół wznoszony był przez cały wiek XIV, ale prace wykończeniowe i wyposażeniowe trwały jeszcze do połowy następnego stulecia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!