Sto lat temu wygraliśmy z bolszewikami. Oto bitwy, które o tym zdecydowały

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Przed nami setna rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i świata. Bitwa Warszawska zmieniła bieg wydarzeń, ale też była częścią szeregu starć, które zdecydowały o zwycięstwie w całej wojnie z agresorem ze Wschodu.

Już w najbliższy piątek razem z „Głosem”, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, ukaże się specjalny dodatek - „Największe bitwy wojny polsko-bolszewickiej 1919 - 1921”.

Tak prezentuje się okładka historycznego dodatku, który trafi do Was wraz z piątkowym, papierowym wydaniem „Głosu”
Tak prezentuje się okładka historycznego dodatku, który trafi do Was wraz z piątkowym, papierowym wydaniem „Głosu”
IPN

Wyprawa wileńska w 1919 roku, operacja zaczepna Piłsudskiego na Ukrainie i zdobycie przez polskie wojsko Kijowa, marsz Tuchaczewskego nad Wisłę, Bitwa Warszawska, Obrona Zamościa, Bitwa pod Komarowem, Bitwa nad Niemnem - to m. in te krwawe starcia zdecydowały o polskim zwycięstwie w wojnie polsko-bolszewickiej. To właśnie skutkiem tych dramatycznych walk było to, że Polska uchroniła dopiero co odzyskaną niepodległość i wywalczyła przestrzeń na Wschodzie, aby móc zbudować II Rzeczpospolitą.

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej - już w najbliższy piątek, 14 sierpnia - razem z „Głosem” ukaże się specjalny, wyjątkowy dodatek historyczny. Przygotował go Instytut Pamięci Narodowej i w atrakcyjnej formule - piórem różnych autorów - przybliża on poszczególne, najważniejsze bitwy i walki stoczone przez polskie wojsko w czasie dwóch lat zmagań z bolszewicką Rosją. Dzięki temu, że Bitwa Warszawska jest pokazana w szerszej perspektywie wielkiego wysiłku zbrojnego całego narodu, możemy poznać społeczno-militarne wydarzenia, które poprzedziły tę historyczną bitwę jak i jej skutki i dalekosiężne konsekwencje.

Broszury popularnonaukowe: „Największe bitwy wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921” – do pobrania

- Wojna polsko-sowiecka z lat 1919-1920-1921 jest jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszych dziejach narodu i państwa polskiego. Toczyła się ona bowiem nie tylko o taki bądź też inny kształt terytorialny Rzeczpospolitej Polskiej lecz także o jej niepodległy i całkowicie suwerenny byt. Bowiem w razie klęski Polska i jej świeżo odzyskana niepodległość stałyby się pierwszymi ofiarami krwawego marszu Sowietów na Zachód - ku europejskiej i światowej rewolucji komunistycznej. Tym samym zwycięstwo Sowietów w tej wojnie oraz realizacja ich celów politycznych i militarnych oznaczałaby koniec szeroko rozumianej, opartej na antyku i chrześcijaństwie, europejskiej cywilizacji śródziemnomorskiej. Była więc to przysłowiowa „wojna o wszystko”- pisze w jednym z rozdziałów Aleksander Smoliński, jeden z autorów. Pamiętajcie: skalę tej „wojny o wszystko” poznacie dzięki piątkowemu dodatkowi, który trafi do Was razem z „Głosem”. Gorąco polecamy i zapraszamy do lektury!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie