Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Terra radzi Kronospanowi

(r)
Władysław Reichelt przekonywał do swoich rozwiązań przy spalaniu biomasy, które będą mniej szkodliwe dla środowiska.
Władysław Reichelt przekonywał do swoich rozwiązań przy spalaniu biomasy, które będą mniej szkodliwe dla środowiska. Rajmund Wełnic
Spalanie odpadów drewnianych metodą pirolizy podciśnieniowej zamiast na ruszcie doradza szczecineckiemu Kronospanowi Władysław Reichelt, ekspert ekologów z Terry.

Stowarzyszenie zorganizowało debatę na temat planowanej inwestycji Kronospanu, czyli generatora gorącego powietrza z elektrofiltrem, który będzie dostarczał ciepło technologiczne na linię produkcji płyt drewnopochodnych MDF. Sęk w tym, że nikt poza dziennikarzami i ekspertami Terry na debacie się nie pojawił.

Władysław Reichelt, były pracownik Politechniki Poznańskiej, nie ukrywał, że chce skrytykować inwestycję Kronospanu. Jego zdaniem budowa generatora z rusztem to rozwiązanie drogie i nieefektywne, bo na ruszcie temperatura robocza osiągnie około 900 stopni, a to za mało, aby unieszkodliwić szkodliwe substancje. Proponuje więc ekogenerator, z który spalanie odbywałoby się na zasadzie pirolizy podciśnieniowej. - Osiąga się w nim temperaturę 2380 stopni, co powoduje rozdzielanie się substancji na pierwiastki, a z komina wydostaje dwutlenek węgla i para wodna - mówił.

Z kolei Teodor Werbowski, były inspektor ochrony środowiska z Gliwic, przekonywał, że pył ze szlifowania płyt, który w kronspanowskim generatorze dodawany będzie do tzw. wtórnej komory dopalania, jego zdaniem nie będzie miał szans całkowicie się spalić. - I może przenosić płomień poza komorę - dodawał.

Pył jest zresztą głównym punktem spornym między ekologami a Kronospanem. Działacze Terry uważają, że skoro zawiera m.in. kleje to nie może być traktowany jako biomasa. I powinien być spalany w specjalnych instalacjach. - Materiały drewnopochodne nie są drewnem i odpady z nich także nie są odpadami z drewna, a z materiałów drewnopochodnych - przekonywała szefowa stowarzyszenia Joanna Pawłowicz.

Przypomnijmy, że na niedawnym spotkaniu zorganizowanym przez Kronospan doktor Wojciech Cichy z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu tłumaczył, że taki surowiec jest według niego biomasą i przy spalaniu w komorze wtórnej - i zachowaniu parametrów - nie będą stanowić zagrożenia. Cały generator ma być bezpieczny, ekologiczny, bo wyposażony m.in. w elektrofiltr i najbardziej efektywny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!