MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Studenci wspólnie przeciw białaczce" w Koszalinie. Zarejestruj się

Marzena Sutryk [email protected]
Aby zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego wystarczy kilka mililitrów krwi, albo próba śliny.
Aby zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego wystarczy kilka mililitrów krwi, albo próba śliny. Archiwum
Studenci Politechniki Koszalińskiej włączają się dzisiaj w wielką akcję. Z Fundacją DKMS będą prowadzić rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zgłosić może się każdy.

Akcja jest prowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii "Studenci wspólnie przeciw białaczce" - finał dzieje się dzisiaj oraz jutro na największych uczelniach w kraju, także w Koszalinie. - W Polsce, co godzina jest stawiana komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka - mówią organizatorzy tego ogromnego przedsięwzięcia.

- Tę okrutną diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Dlatego trzeba to uświadomić ludziom: że każdy może uratować komuś życie, gdy się zarejestruje jako potencjalny dawca szpiku. Zajmuje to tylko chwilę i polega na wstępnym wywiadzie medycznym, wypełnieniu formularza i pobraniu krwi albo wymazu ze śliny.

- Każdy może się okazać jedynym lekarstwem dla drugiego człowieka, który jest chory na białaczkę - przekonuje Wojciech Niewinowski z Koszalina, jeden z organizatorów akcji. On także był chory na białaczkę i - jak sam opowiadał na łamach "Głosu" - leżał i czekał na genetycznego bliźniaka. Udało się. Pan Wojtek jest trzy lata po przeszczepie i cieszy się dobrym stanem zdrowia. Chce pomagać innym i namawia ludzi do poświęcenia dosłownie chwili na rejestrację.

A rejestracja rozpocznie się dzisiaj w kampusie przy ul. Kwiatkowskiego 6E i będzie prowadzona w godzinach 11 - 19. W holu będą załatwiane formalności, a pobór krwi będzie w sali 104. Natomiast jutro chętni mogą się zgłaszać w budynku Politechniki przy ul. Śniadeckich 2. Tu także rejestracja będzie prowadzona w godzinach 11 - 19 (rejestracja w holu, pobór krwi w sali 22A). Kto może przyjść i zostać dawcą? Każdy, kto czuje się zdrowy i jest w wieku 18 - 55 lat. Trzeba pamiętać, by zabrać ze sobą dowód tożsamości z PESEL-em. Poza tym nie jest potrzebne żadne zaświadczenie od lekarza, tylko dobra wola i chęć pomocy.
- Ale przy tym trzeba pamiętać, że podjęcie decyzji o zgłoszeniu się, to też ogromna odpowiedzialność - mówi Wojciech Niewinowski. - Jeżeli ktoś okaże się genetycznym bliźniakiem, to da komuś nadzieję na nowe życie. Jeżeli ten ktoś się wycofa, to odbierze choremu tę nadzieję.

To kolejna już taka akcja w Koszalinie. Zapoczątkowało ją poszukiwanie dawcy dla lekarki Joanny Trybuckiej, która zmagała się z białaczką. Tamta akcja, która zaktywizowała setki osób, zakończyła się sukcesem. Pani doktor wygrała walkę, a dziś spotyka się z przedszkolakami, by tłumaczyć im, jak ważne jest okazanie innym dobrego serca i wsparcie. W koszalińskich przedszkolach są bowiem prowadzone spotkania z maluchami z udziałem Joanny Trybuckiej. Ponadto wczoraj, jako wstęp do dzisiejszej akcji, studenci prowadzili zbiórkę krwi.

- Jestem bardzo zadowolony z moich studentów i z efektów - podsumował na zakończenie rektor Tadeusz Bohdal. - Zgłosiło się 60 studentów, spośród których 10 musiało zrezygnować z udziału z uwagi na stan zdrowia. Pozostali oddali łącznie 22,5 litra krwi. Na dodam, że od 2007 roku na uczelni krew oddało honorowo 458 osób. A to dało ponad 200 litrów krwi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo