Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci zaczynają naukę. Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Politechnice Koszalińskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Wideo
od 16 lat
Studencki hymn Gaudeamus igitur wybrzmiał w murach Politechniki Koszalińskiej. Rozpoczął się nowy - już 56. - rok akademicki na tej uczelni.

Podczas uroczystości w audytorium przy ulicy Kwiatkowskiego zgromadzili się nie tylko władze uczelni i studenci pierwszego roku, którzy później otrzymali indeksy podczas immatrykulacji, ale również politycy, samorządowcy, przedsiębiorcy, absolwenci, przedstawiciele koszalińskiej oświaty, czy duchowieństwa.

- Przyszłość kojarzy nam się z niepewnością, która rodzi emocje, ale musimy pamiętać, że wszystko lub zdecydowana większość tego, co przed nami, zależy od nas samych - mówiła podczas inauguracyjnego przemówienia dr hab. Danuta Zawadzka, profesor PK i rektor Politechniki Koszalińskiej. - Rezultaty ciężkiej pracy mogą wynagrodzić każdy wysiłek, a emocje, przeżycia, doświadczenia zwykle towarzyszące wyboistej drodze dojścia do sukcesu budują człowieka od nowa, dodają pewności i wiary w swoje możliwości. Jest to ważne w procesie zdobywania wiedzy i kształtowania umiejętności. Przywołując sentencję rzymskiego filozofa Seneki: nikt nie jest dobry przez przypadek. Bo sukcesowi towarzyszy właśnie ciężka praca. Wytężone działania - dodała pani rektor.

- Jak przedstawiciel środowiska przedsiębiorców liczę na to, że na stałe zwiążecie się z Koszalinem i regionem - mówił z kolei, zwracając się w pierwszej kolejności do studentów, Piotr Huzar, przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Koszalińskiej. - Trzeba się uczyć, pracować. I dotyczy to wszystkich, nie tylko studentów. Uczmy się zatem działać wspólnie na rzecz rozwoju naszej społeczności. Poszerzajmy swoją wiedzę, świadomie idźmy z duchem czasu - zaznaczył.

- Jako absolwent tej uczelni pamiętam swój pierwszy dzień w Miejskiej Energetyce. Jako inżynier pierwszego dnia dostałem dłuto i przecinak - powiedział Robert Mania, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej. Ta właśnie miejska spółka przekazała 50 tysięcy złotych na rzecz utworzenia Pracowni Analiz Rynkowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych.

- Mamy teraz inne czasy, inną rzeczywistość. Pracownicy trafili przed komputery. I ta rzeczywistość niesie za sobą poważne zagrożenia. Na niedawnej konferencji w Międzyzdrojach, z udziałem przedstawicieli firm ciepłowniczych z całego kraju, okazało się, że największym wyzwaniem jest to, by mieć w swoich szeregach wykwalifikowanego pracownika. Tam, gdzie nie ma szkół technicznych, jest problem z pracownikami. Odejście kluczowego inżyniera może spowodować paraliż firmy. Stąd przykładowo rynek energetyki i samorządowcy muszą wspierać Politechnikę Koszalińską. Na różne sposoby. Jeśli nie będziemy się starać, by było jak najwięcej studentów, jak najwięcej absolwentów, to za kilka lat z powrotem wrócimy do młotka i przecinaka - podsumował prezes zarządu MEC.

Podczas uroczystości wyróżniono dwóch nowych studentów Politechniki (i absolwentów I LO im. St. Dubois), którzy za wyniki z egzaminu maturalnego otrzymali stypendium marszałka województwa. Byli to Miłosz Markiewicz i Maciej Wnęk. Wydarzenie zakończył wykład inauguracyjny prof. dr hab. inż. Waldemara Kuczyńskiego, dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej pt. "Uwarunkowania bezpieczeństwa energetycznego Polski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera