Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świeszyno najlepsze w Polsce

mas
Nagrodę dla Świeszyna odebrał wójt gminy Ryszard Osiowy. Wśród laureatów konkursu "Otwarci na świat" znalazł się 10-letni Michał Modzelewski z gminy Świeszyno, który dojechał na galę z mamą. - Jesteśmy dumni z Michała - mówi wójt.
Nagrodę dla Świeszyna odebrał wójt gminy Ryszard Osiowy. Wśród laureatów konkursu "Otwarci na świat" znalazł się 10-letni Michał Modzelewski z gminy Świeszyno, który dojechał na galę z mamą. - Jesteśmy dumni z Michała - mówi wójt. UG Świeszyno
Gmina Świeszyno zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Trzecie miejsce zajął Koszalin. A konkurencja była duża.

W hotelu Novotel w Warszawie zorganizowano uroczystą galę wręczenia nagród laureatom konkursów "Innow@cyjnie, Kre@tywnie, Spr@wnie" (to konkurs na najlepszy projekt realizowany przez samorządy w ramach programu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu") oraz "Otwarci na świat - Internet w naszym domu". Ten drugi konkurs był skierowany do dzieci w wieku 7 - 12 lat z rodzin, które otrzymały dofinansowanie na zakup komputera i dostęp do internetu.

Nagrodzono 12 dzieci, które nadesłały prace graficzne wykonane dowolną techniką komputerową, pokazujące co Internet zmienił w ich życiu lub życiu ich rodziny. Wśród laureatów znalazł się Michał Modzelewski z gminy Świeszyno. 10-latkowi gratulujemy!

Laureaci konkursu "Innow@cyjnie, Kre@tywnie, Spr@wnie" odebrali statuetki oraz dyplomy: za I miejsce - wójt gminy Świeszyno Ryszard Osiowy, za II miejsce - sekretarz miasta Tychy Aneta Moczkowska i za III miejsce - wiceprezydent Koszalina Tomasz Sobieraj.

- Za sukces naszej gminy muszę podziękować całemu zespołowi, który w to się zaangażował - mówi wójt Świeszyna. - Dzięki temu udało nam się pozyskać 90 komputerów. 50 komputerów trafiło do mieszkańców, a pozostałe znalazły się w naszych świetlicach i bibliotekach i też są dostępne dla mieszkańców. Podpisaliśmy umowę z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, koszty wyniosły 913 tys. złotych, przy tym z naszej strony zaangażowaliśmy 15 procent tych pieniędzy. Program trwa 8 lat. Przez pierwsze 3 lata realizację finansuje Ministerstwo, później robi to gmina.
Koszalin z kolei realizuje dwa projekty - "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu uczniów koszalińskich szkół" oraz "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Koszalina". W tym pierwszym odbiorcami jest grupa 150 uczniów (po 50 w każdej edycji), począwszy od 4 klasy szkoły podstawowej do 3 klasy gimnazjum. To uczniowie, którzy pobierają stypendia socjalne, wykazujący się przy tym najlepszymi wynikami w nauce.

Każdy uczeń wyłoniony w wyniku naboru otrzymał bezpłatnie: zestaw komputerowy z drukarką, oprogramowanie biurowe i antywirusowe, dostęp do internetu, konserwację i serwis zestawów komputerowych oraz szkolenia z obsługi komputera, oprogramowania i internetu. Drugi projekt miał zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu mieszkańcom poprzez utworzenie stanowisk komputerowych w gospodarstwach domowych osób niepełnosprawnych oraz instytucjach użyteczności publicznej, takich jak biblioteki, czy szkoły.

W rezultacie 30 gospodarstw domowych osób niepełnosprawnych otrzymało zestawy komputerowe wraz z niezbędnym oprogramowaniem, drukarką oraz dostępem do szerokopasmowego internetu. 55 zestawów trafiło do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej i 10 jej filii. Na tym sprzęcie są m.in. prowadzone kursy komputerowe dla seniorów. Ponadto w 28 koszalińskich szkołach zamontowano e-Kioski, w których zainstalowano 102 zestawy komputerowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!