Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Walka z koronawirusem na wielu frontach. Prawie siedem tysięcy zakażeń w 10 dni

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Tylko w ciągu pierwszej dekady listopada w Zachodniopomorskiem zanotowano blisko 7000 nowych zakażeń koronawirusem SARS-COV-2. Co prawda hospitalizacji wymaga statystycznie około 10 proc. zakażonych, ale sytuacja w szpitalach już od dawna jest bardzo niepokojąca. W Szczecinie tworzone są tymczasowe jednostki, a lekarzy wspiera wojsko.

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim:

  • Pierwszego listopada liczba osób zakażonych koronawirusem w Zachodniopomorskiem od początku epidemii (od marca) wynosiła 11487 z czego 98 osób zmarło.
  • Dziesięć dni później te liczby, według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, wyglądały następująco: 18 381/186 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
  • W ciągu 10 dni przybyło 6894 zakażonych, zmarło 88 osób.

Hospitalizacji wymaga statystycznie około 10 proc. zainfekowanych, ale biorąc pod uwagę taką liczbę zakażeń, sytuacja jest naprawdę poważna.

Z danych udostępnionych przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki wynika, że (stan na 9 listopada) w szpitalach w regionie dla pacjentów z Covid-19 przygotowano 1292 łóżek, z czego 859 było zajętych. Na 94 respiratory w użyciu było 80 takich urządzeń.

ZOBACZ TEŻ:

Ciężki przebieg choroby, braki kadrowe

Pacjenci, którzy obecnie trafiają do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie, to coraz częściej osoby z ciężkim przebiegiem choroby, wymagający ciągłej opieki, często tlenu. A to w efekcie również powoduje zwiększone zapotrzebowanie na personel medyczny.

- Pacjenci w większości trafiają na SOR przy ul. Arkońskiej – i obecnie znaczna część pacjentów po wstępnej diagnostyce jest przekazywana do innych szpitali m.in. do Szpitala Wojskowego. Z brakami kadrowymi mierzymy się przez cały czas, brakuje personelu medycznego w każdym zakresie – przede wszystkim pielęgniarek i lekarzy, ale też opiekunów, sanitariuszy, fizjoterapeutów, czy ratowników. Trzeba pamiętać, że personel również choruje, przebywa na kwarantannach, co również powoduje problemy z brakiem kadry - mówi Natalia Cistowska, rzecznik szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

- Obecnie posiadamy zapas remdesiviru (lek wykorzystywany przy kuracji COVID-19 - red.). Obserwujemy dużo większe zużycie tlenu, jednak od pierwszej połowy roku, przewidując drugą falę pandemii i to, że zapotrzebowanie na tlen może być dużo większe, posiadamy dwukrotnie większy zbiornik na tlen – na 22 tony. Obecnie wystarcza on na około 5-6 dni. To nasz bufor bezpieczeństwa. Na bieżąco dostawca dostarcza nam tlen do zbiornika. Dodatkowo dysponujemy także butlami z tlenem - dodaje Natalia Cistowska.

Mapy i zestawienia zakażeń w woj. zachodniopomorskim dzień po dniu:

Koronawirus w Polsce 23.06.2021

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Ile nowych przypadków...

Powstają szpitale tymczasowe

W Zachodniopomorskiem przygotowywane są dwa szpitale tymczasowe, w których leczeni będą chorzy na COVID-19. Oba w Szczecinie. Będą zlokalizowane w budynku M w szpitalu na Pomorzanach oraz w hali Netto Arena przy ul Szafera.

- W każdej lokalizacji planujemy uruchomić po 150 łóżek tlenowych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 oraz po 25 łóżek do intensywnej opieki medycznej. Nadzór medyczny nad powstaniem szpitali w obu placówkach sprawuje dyr. SPSK 2 Marcin Sygut, pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych. Pierwsi pacjenci w szpitalach tymczasowych pojawią się w pierwszej połowie grudnia - informuje Agnieszka Muchla-Łagosz, rzecznik wojewody zachodniopomorskiego.

Wojsko w szpitalach

W pomoc służbie zdrowia angażuje się wojsko. Ponad 300 żołnierzy bierze udział w walce z koronawirusem w województwie zachodniopomorskim. To pomoc tzw. logistyczna, czyli wsparcie służby zdrowia w pracach bezpośrednio na oddziałach szpitalnych, zarówno tych „covidowych” jak i innych, gdzie pomoc wojska jest potrzebna.

Żołnierze dostarczają także do szpitali sprzęt medyczny i środki ochorny osobistej a także butle z tlenem. To także pobieranie wymazów przez przeszkolone wojskowe pielęgniarki i ratowników medycznych. To również rozpoczynające się zadania wspierające administrację szpitalną, polegające na wpisywaniu do systemu komputerowego ELC liczby wolnych i zajętych łóżek dla pacjentów z dodatnim wynikiem wymazu na obecność koronawirusa

Jak wyjaśniają wojskowi, chodzi o to, aby maksymalnie odciążyć personel medyczny: pielęgniarki i ratowników medycznych tak, by mogli pracować bezpośrednio przy łóżkach pacjentów. Co zrozumiałe, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej płk Krzysztof Pietraszko, komendant 109. Szpitala Wojskowego jedynie brakiem komentarza odniósł się do niefortunnej wypowiedzi ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego, jakoby skierowanie do szpitali żołnierzy wynika z tego, że - jak powiedział minister - „dyrektorzy ukrywają wolne miejsca”.

ZOBACZ TEŻ:

Lockdown w Polsce coraz bliżej. Co będzie zabronione w narodowej kwarantannie?Aż 24 785 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w niedzielę 8 listopada w Polsce. W poniedziałek 9 listopada, jest znacznie lepiej - "tylko" 21 713 przypadków. Ta poprawa nie napawa jednak optymizmem, bo zawsze w poniedziałki liczby były o wiele lepsze - związane jest to z trybem pracy ośrodków wykonujących testy na koronawirusa i przerwami w pracy laboratoriów oraz przychodni zdrowotnych.Trend utrzymujący się na poziomie powyżej 21 tys. przypadków wskazuje, że możemy mieć w tym tygodniu nawet powyżej 27 tys. przypadków. To z kolei oznacza automatycznen wprowadzenie kwarantanny narodowej.Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli przez 7 dni średnia tygodniowa będzie utrzymywać się powyżej 70 zachorowań na 100 tysięcy osób, ogłoszona zostanie w Polsce narodowa kwarantanna. Co oznacza lockdown w Polsce?Lockdown w Polsce coraz bliżej. Co będzie zabronione podczas narodowej kwarantanny? Jakie kolejne dziedziny gospodarki zostaną zamknięte? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Lockdown w Polsce to ostateczność. Co będzie zakazane? Narod...

RAPORT:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szczecin. Walka z koronawirusem na wielu frontach. Prawie siedem tysięcy zakażeń w 10 dni - Głos Szczeciński