Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek walczy z ptasią grypą. Strefa zapowietrzona [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Martwe łabędzie, które znaleziono nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku chorowały na ptasią grypę. W sumie zdechło już siedem ptaków.
Martwe łabędzie, które znaleziono nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku chorowały na ptasią grypę. W sumie zdechło już siedem ptaków. Rajmund Wełnic
Martwe łabędzie, które znaleziono nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku chorowały na ptasią grypę. W sumie zdechło już siedem ptaków.

Jak już informowaliśmy, trzy martwe ptaki znaleziono w Szczecinku w środę, 18 stycznia. Kolejne cztery padłe sztuki znaleziono w kolejnych dniach. Z uwagi na kolejne ogniska ptasiej grypy od razu pojawiło się podejrzenie, że przyczyną może wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N8. Próbki pobrane od jednego z zdechłych ptaków wysłano do Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Wiadomo, że przyczyną śmierci łabędzia była grypa spowodowana wirusem H5N8.

W szczecineckim starostwie w piątek zebrał się sztab zarządzania kryzysowego z udziałem wszystkich odpowiednich służb i samorządowców. – Wyznaczono strefę zapowietrzoną o promieniu 10 kilometrów, która obejmuje też dużą część gminy Szczecinek – mówi starosta Krzysztof Lis. – Zostanie ona oznakowana tablicami, odpowiednie informacje trafią do poszczególnych sołectw. Zostanie także sporządzony wykaz hodowli ptactwa domowego na tym terenie. Burmistrz Szczecinka zamierzało odgrodzić siatką wylot rzeczki Niezdobnej z Trzesiecka, gdzie gromadzi się ptactwo wodne, aby ograniczyć kontakt ludzi.
W poniedziałek miasto ogrodziło wylot barierkami, ale zrezygnowano z woliery. – Uznaliśmy, że to nielogiczne, bo trzymając wszystkie ptaki razem narażamy je na zarażenie – burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas apeluje jednak, aby nie zbliżać się do miejsc bytowania ptaków i nie roznosić zarazków chociażby na butach.

W wypadku stwierdzenia ognisk ptasiej grypy wyznacza się strefę ochronną W Szczecinku pojawiły się tablice informujące o występowaniu zagrożenia. Ptasia grypa nie jest groźna dla człowieka, ale należy unikać bezpośredniego kontaktu z dzikim ptactwem i jego odchodami.

Na terenie zapowietrzonym – zgodnie z zarządzeniem powiatowego weterynarza – nie można organizować targów, wystaw i konkursów z udziałem drobiu hodowlanego, obowiązuje zakaz dokarmiania ptactwa dzikiego. Przed budynkami hodowlanymi muszą się pojawić maty ze środkiem dezynfekującym, pasza powinna zostać zabezpieczona przed dostępem dzikich zwierząt, a w gospodarstwie należy nosić odzież ochronną.

10 lat gk24.pl

Zapraszamy Was nie tylko po najświeższe newsy. Przed nami dwa tygodnie świętowania 10 urodzin, których nie wyobrażamy sobie obchodzić bez Was! Będzie mnóstwo zabawy, filmów, wspomnień, a przede wszystkim wspólnej zabawy i konkursów. Jakich? Z nagrodami oczywiście! Wymyślicie dla nas najoryginalniejsze życzenia urodzinowe, zaprojektujecie koszulkę, pokażecie, co robiliście przed 10. laty, a na koniec wspólnie wybierzemy najważniejsze wydarzenia 10-lecia.

Poznajmy się bliżej, zostańcie z nami.


Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo