Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybkie i piękne proa na Jamnie

Joanna Krężelewska
Proa była prostą, ale wyrafinowaną konstrukcją, która możliwie najbardziej efektywny sposób wykorzystywała energię wiatru. Tajemnica osiągów łodzi tkwi m.in. w charakterystycznym ożaglowaniu - to "kleszcze kraba".
Proa była prostą, ale wyrafinowaną konstrukcją, która możliwie najbardziej efektywny sposób wykorzystywała energię wiatru. Tajemnica osiągów łodzi tkwi m.in. w charakterystycznym ożaglowaniu - to "kleszcze kraba". Joanna Krężelewska
Europejscy żeglarze z ekspedycji Magellana zobaczyli je jako pierwsi. Dziś łodzie z wielkiej rodziny proa przeżywają swój renesans.

Żeglarze z Europy wieki temu byli zafascynowani nieznanym typem łodzi z Polinezji. Zafascynowani, bo proa mogły osiągać szybkość nawet 20 węzłów! Zamiast jednak zainspirować się pomysłem kolonizatorzy zakazali budowy tych łodzi i proa popadły w zapomnienie. Na szczęście nie na zawsze. Fanów tej wyjątkowej konstrukcji przybywa. Również w Polsce.
Proa ma kadłub i pływak, które są umieszczone równolegle względem siebie - dlatego łódź nazywana jest często "półtora kadłubowcem". Co ciekawe, dziób i rufa proa są identyczne, a łódź przy zmianie kierunku nie przechodzi dziobem ani rufą linii wiatru. No i najbardziej charakterystyczny element - trójkątny żagiel nosi nazwę "kleszcze kraba".

Jeśli masz ochotę przyjrzeć się bliżej łodziom, zobaczyć ich możliwości, porozmawiać z żeglarzami, przyjedź dziś i jutro na przystań Jacht Klubu Politechniki Koszalińskiej w Mielnie. Na weekend zaplanowano tam piąty już zlot miłośników łodzi polinezyjskich z Polski i Niemiec.

- Po doświadczeniach ubiegłych lat chcielibyśmy, żeby zlot był miejscem spotkań wodnych wariatów wszelkiej maści, wodnych anarchistów - uśmiecha się Krzysztof Tuz z biura podróży Masz Wakacje, które współorganizuje imprezę. - Przez sobotę i niedzielę będziemy pływali, wymieniając się załogami i doświadczeniami, tak by każdy armator swojej łodzi polinezyjskiej, czyli tzw. Toliwaga - pan łodzi - mógł poznać jednostki swoich kolegów.

Osoby zainteresowane konstrukcjami i swobodnym pływaniem będą mogły oglądać przez weekend łodzie na przystani Jacht Klubu Politechniki Koszalińskiej oraz na wodzie Jamna. - Będzie okazja do rozmowy z konstruktorami i budowniczymi łodzi. Dyżurów nie ma, ale przez całą sobotę i niedzielę ktoś będzie się pojawiał na pomoście. W niedzielę zaś od rana będziemy się przy pomostach Trampa - mówi żeglarz.

Swój przyjazd na zlot zapowiedzieli właściciele dziewięciu łodzi. Wśród nich będzie Nietoperz - jedyna w Europie łódź proa napędzana... paralotnią. Będzie Pjoa z Januszem Ostrowskim - najbardziej doświadczona łódź w pływaniu bałtyckim i żegludze wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Będzie również po raz kolejny łódź z Niemiec dzięki czemu można przyjąć, że zlot nabiera już charakteru międzynarodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!