Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak turystycznie promowały się miasta prawie 80 lat temu

Archiwum
Turystyczna mapa Koszalina sprzed 78 lat. Reprodukcja pochodzi ze zbiorów Jerzego Sterczyńskiego, znanego miłośnika starego Koszalina.
Turystyczna mapa Koszalina sprzed 78 lat. Reprodukcja pochodzi ze zbiorów Jerzego Sterczyńskiego, znanego miłośnika starego Koszalina. Archiwum
Przed nami kolejny turystyczny sezon. I jak co roku nasze samorządy robią wszystko, aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej turystów. Dokładnie tak samo działo się 78 lat temu. Oto przedwojenna mapa Koszalina z 1935 roku. Nieco inna, bo turystyczna. Jej twórcom chodziło o pokazanie walorów miasta i zachęcenie do jego odwiedzin.

Mapa przedstawia widok z lotu ptaka wprost na dzisiejszą ulicę Zwycięstwa. Co ciekawe, ta najważniejsza wtedy i dziś miejska arteria została wyraźnie "nagięta" do profilu znaku runicznego "Z". To właśnie on stał się symbolem lokalnych nazistów w tamtych czasach. Dolna lewa część mapy przedstawia symbole miejscowości, do których można dojechać z Koszalina. Mamy więc tu zarysy katedry w Kołobrzegu, latarnię morską Gąskach oraz plażowy kosz symbolizujący Mielno.

Nieco wyżej widnieje dworzec kolejowy. W centralnym punkcie mapy bez trudu dostrzeżemy główny plac dziś Rynek Staromiejski - z pomnikiem Fryderyka Wilhelma, pruskiego króla (pomnik ten stał w tym miejscu do 1945 roku, gdy w momencie wkraczania do miasta wojsk rosyjskich w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął).

Dalej, za ulicą Młyńską, przy ulicy Mickiewicza, znajduje się budynek urzędowy, a tuż obok niego kościół (niegdyś kaplica zamkowa).
W budynku mieści się dziś część wydziałów urzędu miejskiego, a świątynia należy do parafii prawosławnej.

Na brzegu mapy dumnie prezentuje się para w strojach jamneńskich, a lewy góry róg przecina współczesna ulica Piłsudskiego. Na lewo od niej wyrasta wieża na Górze Chełmskiej oraz stojący obok niej do początku lat 70. XX w. krzyż poświęcony pruskim żołnierzom poległym w wojnach napoleońskich. Prawa część mapy u dołu pokazuje tory kolejowe prowadzące do Berlina i dalej, do Hamburga.

Dobrze widoczna jest też poczta i pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w wojnie z Francją w 1871 roku. Autorzy mapy nie zapomnieli też umieścić na niej stadion lekkoatletyczny (obecnie "Bałtyk") oraz monumentalną budowlę, w której do 1999 roku mieścił się koszaliński urząd wojewódzki.

Niestety, na mapie tej nie brakuje też ponurych znaków tamtych czasów, zapowiadający wojenną katastrofę. Jak się dobrze przyjrzymy, to na rogu ulic Piastowskiej i Zwycięstwa zobaczymy swastykę. Wskazuje ona ówczesną siedzibę NSDAP (znajdowała się ona w budynku, w którym do niedawna mieściła się siedziba "Warty").

Mapa pełna jest działających na wyobraźnię szczegółów. Przeglądając ją wielokrotnie, za każdym razem dostrzeżemy coś nowego wiatraki, bocianie gniazda, sylwetkę konia, pluskające się ryby. Bez wątpienia autorom nie brak było fantazji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!