TEDxKoszalin. Tutaj spotyka się pasja, doświadczenie i wiedza

Ewelina Żuberek
Ewelina Żuberek
Udostępnij:
Nadchodzi dzień pełen inspiracji. Już w październiku odbędzie się kolejna edycja TEDxKoszalin organizowana przez Stowarzyszenie SPARK, Politechnikę Koszalińską, Miasto Koszalin i Agencję Marketingową Wypisz-Wymaluj. To wydarzenie lokalne, organizowane na licencji i przy zachowaniu wartości amerykańskiej marki TED. Schemat jest prosty. Każdy prelegent dostaje do 18 minut na opowiedzenie inspirującej historii. O idei spotkań, wyjątkowych prelekcjach oraz planach na przyszłość opowie nam koordynator TEDxKoszalin - Ali Al-Saiedi.

Jakie działania były niezbędne, aby otrzymać licencję na zorganizowanie pierwszej konferencji TEDxKoszalin?

- Przede wszystkim trzeba było przekonać przedstawicieli fundacji TED w Stanach Zjednoczonych, że jesteśmy w stanie zrealizować to wydarzenie zgodnie z ich wymogami - zapewniając wysoki poziom merytoryczny. Zapoznaliśmy się z zasadami organizacji i wypełniliśmy odpowiednie formularze, w których przedstawiliśmy swoje pomysły i cele. Wzięliśmy udział w szkoleniu i spełniliśmy szereg wymogów organizacyjnych. Fundacji TED bardzo zależy na utrzymaniu dobrej marki, więc skrupulatnie badają każdy element.

Jak do tej pory wygląda TEDxKoszalin w liczbach? Jakie tematy były poruszane?

- Pierwsza konferencja TEDxKoszalin odbyła się w 2016 roku. Wówczas zaprosiliśmy ludzi związanych z naszym miastem. 22 października zrealizujemy 6. już edycję TEDxKoszalin. Do tej pory na konferencjach wystąpiło 50 prelegentów, a uczestniczyło w nich ponad 1800 słuchaczy. Staramy się, aby każdej konferencji towarzyszył temat przewodni, który jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich prezentacji. Natomiast w żaden sposób nie chcemy ograniczać prelegentów więc temat przewodni zazwyczaj jest dosyć ogólny i uniwersalny. Do tej pory były to takie hasła jak „Breaking Borders”, „One Moment”, “The X Day Big Questions” czy „New Reality”.

48959241871_1553523d4b_o

Czy były wystąpienia, które szczególnie zapadły panu w pamięć?

- Zdecydowanie! Z roku na rok jest ich coraz więcej. Moje ulubione to wystąpienie Tomasza Manikowskiego, który pomimo niepełnosprawności, żyje pełnią życia. Jego wystąpienie porusza. Uświadamia, że nasze problemy i ograniczenia są nieznaczące oraz inspiruje do myślenia i działania. Nie zabrakło także naukowych wystąpień o statystyce i ekonomii behawioralnej, które były świetnie przedstawione przez Janinę Bąk (Janina Daily) i Piotra Zielonkę. Zawsze staramy się, aby wystąpienia TEDx były z różnych obszarów życia, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Chcemy przede wszystkim inspirować, aby uczestnicy poprawili swoje życie i pozytywnie wpłynęli na swoje otoczenie.

Kiedy możemy spodziewać się najbliższej edycji w Koszalinie?

- Najbliższa edycja odbędzie się 22.10.22, a rejestracja powinna rozpocząć się 2 tygodnie wcześniej. Ostatnia rejestracja trwała 25 minut, więc trzeba się do tego dobrze przygotować.

Kto i jak może zostać mówcą TEDx?

- Mówcą może zostać osoba, która ma ciekawą historię do opowiedzenia. Oczywiście musi być do tego dobrze przygotowana. Wystąpienia TEDx-owe są wymagające i mają pewne ograniczenia np. nie powinny trwać dłużej niż 18 minut. Naukowcy potwierdzili, że to właśnie przez taki czas nasz mózg jest w stanie w pełni się skupić. Aby utrzymać to skupienie należy po 18 minutach zrobić przerwę lub zmienić temat. Za wybór prelegentów i budowanie agendy odpowiada u nas ekspert od wystąpień publicznych Kamil Kozieł.

Wiem, że TEDxKoszalin to nie jedyne działania, w które się angażujecie...

- Nasza grupa działa od 2014, a od 2017 jako Stowarzyszenie SPARK. Stworzyliśmy takie projekty jak SPARKcamp czy SPARKtalks. SPARKcamp to spotkania dla branży IT, gdzie wystąpienia są skupione wokół tematów technicznych, a podczas networkingu staramy się integrować koszalińską społeczność skupioną wokół tej branży. W czerwcu odbyło się 26. spotkanie z tego cyklu. Co do SPAKtalks to jest to nowe wydarzenie na mapie Koszalina. Są to spotkania, podczas których dyskutujemy z zaproszonymi gośćmi o różnych ciekawych tematach. To coś pomiędzy TEDxKoszalin i SPARKcamp. Pierwsza seria tych spotkań nosi nazwę „Small World” i dotyczy podróżowania oraz poznawania innych kultur. Do rozmowy staramy się zapraszać obcokrajowców oraz Polaków, którzy byli w danym kraju. Chcemy poprzez rozmowę z nimi odbyć wirtualną podróż do kraju, którego reprezentują przedstawiając dwie perspektywy.

Jakie spotkania z cyklu SPARKtalks już się odbyły? Czy są już zaplanowane kolejne?

- Pierwsze spotkanie, które odbyło się w maju było o Dominikanie. Na kolejnych spotkaniach chcemy odbyć podróż do Japonii, Tunezji itp. Kolejne edycje zrealizujemy po wakacjach. Będą to regularne spotkania w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia. Wszystkie nasze spotkania są otwarte i może w nich uczestniczyć każdy. Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje rejestracja.

grafika w treści artykułu (263×35 mm) (263×151 mm)

Czy osoby, które chciałby wystąpić w roli mówcy mogą się do was zgłosić?

- Jak najbardziej. Czeka nas trudna praca związana z promocją pod kątem uczestników, ale też występujących. Liczymy na to, że uczestnicy pomogą nam zgłaszając kandydatów lub, że kandydaci z ciekawymi pomysłami, sami się z nami skontaktują. Jeśli spełnią oni wymagania to z chęcią je zrealizujemy.

>>>>ZOBACZ NOWE WYDANIE MMTRENDY<<<<<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polka najpiękniejsza na świecie - video flesz

Więcej informacji na stronie głównej Głos Koszaliński