Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten Dollars z Koszalina przypomina o sobie starymi nagraniami na płycie CD. Zobacz ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
Jacek Czubak ma żyłkę archiwisty. Dzięki temu zachowało się wiele materiałów dotyczących zespołu Ten Dollars. Tu prezentuje najbardziej znane zdjęcie zespołu autorstwa Zdzisława Pacholskiego, które znalazło się na okładce płyty ze starymi nagraniami zespołu.Na kolejnych zdjęciach zobaczycie wybrane zdjęcia z czasu działalności zespołu.
Jacek Czubak ma żyłkę archiwisty. Dzięki temu zachowało się wiele materiałów dotyczących zespołu Ten Dollars. Tu prezentuje najbardziej znane zdjęcie zespołu autorstwa Zdzisława Pacholskiego, które znalazło się na okładce płyty ze starymi nagraniami zespołu.Na kolejnych zdjęciach zobaczycie wybrane zdjęcia z czasu działalności zespołu. Mariusz Rodziewicz
Już we wtorek 21 listopada w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej o godz. 17 rozpocznie się spotkanie z muzykami zespołu Ten Dollars połączone z premierą płyty z nagraniami grupy z 1987-1990 roku.
od 16 lat

- Ta płyta to składanka 13 utworów, które nagraliśmy ponad 30 lat temu. Zostały zarejestrowane częściowo jako nagrody za zdobywane laury w festiwalach i przeglądach - wspomina Jacek Czubak, gitarzysta zespołu. - Nagrywaliśmy w studiu Radia Koszalin, w ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury w Koszalinie, a za laury zdobyte w Opolu mieliśmy sesję w Polskim Radiu w Warszawie, w Programie Trzecim.

Wśród utworów znalazła się oczywiście piosenka "Wybrzeże Kości Słoniowej", która popchnęła karierę zespołu i dzięki niej znaleźli się na scenie opolskiego festiwalu, a także "Smok", który zaprezentowali w programie Telewizji Polskiej. - Zamieściliśmy również utwór "Gucio", który był prezentowany w Polskim Radiu. Na Liście Przebojów zajmował przez jakiś czas pierwsze miejsce.

Okładkę płyty zdobi najbardziej znane zdjęcie zespołu autorstwa znanego koszalińskiego fotografa Zdzisława Pacholskiego.

Album Ten Dollars będzie można kupić we wtorek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Sklepik będzie działał od godziny 16:30. Do pierwszych 40 egzemplarzy w gratisie będzie dodawana przypinka z logo zespołu. Natomiast o godz. 17 rozpocznie się spotkanie z muzykami, którzy powspominają stare czasy.

W planach są także projekcje fragmentów archiwalnych nagrań wideo zespołu, a także minirecital. Muzycy zagrają kilka utworów w aranżacjach akustyczno-elektrycznych.

Biografia zespołu Ten Dollars

Zespół Ten Dollars rozpoczął działalność w IV 1987r , przy Studenckim Klubie „Kram” w Koszalinie.

Tworzyło go 4 muzyków, znanych już z innych projektów muzycznych:

  • Jacek Czubak – gitara., wokal (Błysk; Zamach stanu, Coda)
  • Andrzej Kotkowicz – bas, wokal (III piętro; Coda)
  • Ryszard Szaraniec – perkusja (III piętro)
  • Piotr „Lulek” Kobalczyk – wokal (III piętro)

Z czasem do zespołu dołączyli:

  • Krzysztof „Mały” Bezowski – inst. perkusyjne (Zamach Stanu)
  • Leszek „Fashion” Widziun – technika

Już nagranie pierwszego demo w Studenckim Studiu Radiowym „Jantar”, zrealizowane przez Bogdana Brożynę, dało grupie udział w Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin’87.

Kolejne koncerty i festiwale wypromowały Ten Dollars na najbardziej eksportową i utytułowaną kapelę z Koszalina w tamtym czasie, min.: Generacja’87 Koszalin (I miejsce), Jarocin’87, Jarocin’88, V Nova Scena w Gdyni (1988), Krajowa Scena Młodzieżowa (Słupsk, Koszalin), Mokotowska Jesień Muzyczna w Wa-wie czy Festiwal „Rock dla Pokoju” (1989 - III nagroda).

Nagrodą za wygranie festiwalu „Generacja’87” była sesja nagraniowa w Radio Koszalin. Zespół występował również na koncertach w Kreślarni w cyklu „Na małej Fali” u boku Kobranocki czy Big Tu Tu, grupy Wielkanoc. Do historii przeszedł również koncert w BTD w Koszalinie połączony z wystawą fotografii Zdzisława Pacholskiego pt. „Próba kiczu”. Materiał z tego koncertu został zapisany na taśmach VHS i przetrwał do dziś. Dopełnieniem były koncerty w RFN (1988).

Największy sukces to wygranie kilku eliminacji i zakwalifikowanie się do „Złotej dziesiątki” Finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu. Nagrodą był udział w koncercie „Debiuty” na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu (1989), uwieńczony wyróżnieniem (drugie miejsce) i udziałem w koncercie galowym Opola. Nagrodą była również sesja nagraniowa dla PR 3 Polskiego Radia, którą zespół zrealizował w połowie 1990 roku. Jesienią 90 roku Ten Dollars został zaproszony do udziału w Programie TVP2 „Premie i Premiery”.

Występy w koncercie finałowym Opola i programu „Premie i premiery są zarchiwizowane w TVP Archiwum. W 1989 roku grupa zrealizowała sesję nagraniową w koszalińskim WDK u Jurka Sochala, która stanowi główny zapis repertuaru z tamtego okresu. Gdy w 1991 roku zespół przygotowywał się do nagrań dla Izabelin Studio Puczyńskiego, nastąpił rozłam, który doprowadził do zakończenia działalności (1991)…

Zespół Ten Dollars jako jeden z nielicznych, dostąpił zaszczytu wprowadzenia do historii koszalińskiego rocka przez Archiwum Państwowe w Koszalinie. W 2018 roku zorganizowana została wystawa w Archiwum, a w 2020 podpisano umowę na przekazanie dorobku zespołu w postaci zdjęć, materiałów prasowych, płyt z nagraniami czy zapisów video. Cały dorobek zespołu jest dostępny dla następnych pokoleń mieszkańców naszego miasta i regionu w Archiwum Państwowym w Koszalinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo