Trwa walka o budowę drogi ekspresowej S6 [wideo]

Marzena Sutryk
W Koszalinie  podczas wtorkowego posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6 jego uczestnicy podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka, w którym poruszona została kwestia ewentualnych opóźnień dotyczących budowy drogi S6
W Koszalinie podczas wtorkowego posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6 jego uczestnicy podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka, w którym poruszona została kwestia ewentualnych opóźnień dotyczących budowy drogi S6 archiwum polskapress
W Koszalinie podczas wtorkowego posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6 jego uczestnicy podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka, w którym poruszona została kwestia ewentualnych opóźnień dotyczących budowy drogi S6.

Przyczynkiem do powstania stosownej uchwały był wywiad, którego Głosowi Koszalińskiemu udzielił wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

Oto treść wspomnianej uchwały

Uchwała nr 8/2016
Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6
z dnia 25 października 2016 r.
w sprawie wystąpienia
do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Pana Andrzeja Adamczyka

Na podstawie § 18 ust. 1 i 2 Statutu Stowarzyszenia Samorządowego S6, uchwala się co następuje:

§1. Przyjmuje się wystąpienie Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6 do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Pana Andrzeja Adamczyka, stanowiące Załącznik do niniejszej Uchwały.

§2. Upoważnia się Prezesa Zarządu do przekazania wystąpienia, o którym mowa w §1 Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa Panu Andrzejowi Adamczykowi oraz do wiadomości parlamentarzystom województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

§3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie
do Uchwały nr 8/2016
Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6
z dnia 25 października 2016 r.

Uchwałą nr 3/2016 z dnia 1 marca 2016 r. Zarząd Stowarzyszenia wystąpił do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie przyspieszenia przeciągających się rozstrzygnięć ogłoszonych przez GDDKiA O. Gdańsk we wrześniu i październiku 2015 r. przetargów na projektowanie i budowę trasy ekspresowej S6 w województwie pomorskim.

Na ww. Uchwałę odpowiedział Zastępca Dyrektora GDDKiA O. Gdańsk Pan Waldemar Chejmanowski pismem z dn. 30.03.2016 r. informując, że przygotowanie inwestycji do realizacji przebiega zgodnie z założonym planem i harmonogram oddania do użytku trasy ekspresowej S6 nie jest zagrożony.

Z uwagi na fakt, iż do połowy maja 2016 r. nie nastąpił istotny postęp w przetargach, Walne Zebranie Stowarzyszenia podjęło Uchwałę nr 6/2016 z dnia 16 maja 2016 r. dotyczącą wystąpienia w przedmiotowej sprawie z prośbą o interwencję do Prezes Rady Ministrów Pani Beaty Szydło.

W odpowiedzi z dn. 30 czerwca 2016 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odpowiedzialny za drogi Pan Jerzy Szmit z up. Ministra Infrastruktury i Budownictwa poinformował, że prace związane z realizacją odcinków trasy ekspresowej S6 odbywają się zgodnie z założonymi harmonogramami oraz z poszanowaniem zasad prowadzonego procesu inwestycyjnego.

Prezydent Koszalina- Piotr Jedliński o drodze ekspresowej S6

Jednak z opublikowanego w „Głosie Koszalińskim Dzienniku Pomorza” w dniu 18.10.2016 r. wywiadu z wiceministrem Panem Jerzym Szmitem wynika, że realizacja trasy ekspresowej S6 w województwie pomorskim w zakładanym pierwotnie terminie nie jest pewna i decyzja o realizacji przedmiotowej inwestycji jeszcze nie zapadła.

Wobec powyższego i przy dalszym braku jakiegokolwiek postępu we wspomnianych na wstępie przetargach, zasadne jest skierowanie przez Zarząd Stowarzyszenia Samorządowego S6 wystąpienia do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Pana Andrzeja Adamczyka z apelem o nie wycofywanie się i nie odkładanie w czasie realizacji pomorskich odcinków trasy ekspresowej S6.

Przedstawiając powyższe wnoszę o przyjęcie przez Zarząd Stowarzyszenia przedmiotowej Uchwały.

Wystąpienie Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6
do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Pana Andrzeja Adamczyka

Zarząd Stowarzyszenia Samorządowego S6 apeluje do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Pana Andrzeja Adamczyka o nie wycofywanie się i nie odkładanie w czasie realizacji pomorskich odcinków trasy ekspresowej S6, na projektowanie i wykonawstwo których Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetargi jesienią 2015 r.

W ogłoszonych w ubiegłym roku we wrześniu i październiku przetargach na realizację odcinków trasy ekspresowej S6 z Koszalina do Słupska, drugiej nitki obwodnicy Słupska, odcinka Słupsk – Lębork, Trasy Kaszubskiej i Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej do dzisiaj procedura nie wykroczyła poza wstępny etap postępowania polegający na weryfikacji potencjału zainteresowanych wykonawców.

Interweniujące w maju 2016 r. o przyspieszenie opóźniającej się realizacji inwestycji w województwie pomorskim Walne Zebranie Stowarzyszenia Samorządowego S6, z upoważnienia Ministra Infrastruktury i Budownictwa od Podsekretarza Stanu Pana Jerzego Szmita otrzymało zapewnienie (pismo nr DDP.2.453.3.2016.mz.1 z dn. 30 czerwca 2016 r.), że prace związane z budową ww. odcinków planowanej trasy ekspresowej S6 odbywają się zgodnie z założonymi harmonogramami oraz z poszanowaniem zasad prowadzonego procesu inwestycyjnego.

Tymczasem Pan Minister Jerzy Szmit w wywiadzie dla „Głosu Koszalińskiego Dziennika Pomorza” z dnia 18.10.2016 r. stwierdził publicznie, że w sprawie budowy pomorskich odcinków trasy ekspresowej S6 decyzja jeszcze nie zapadła i nie wiadomo kiedy przedmiotowa inwestycja miałaby być zrealizowana.

Zarząd Stowarzyszenia Samorządowego S6 zwraca się z gorącym apelem do Pana Ministra o pilne rozstrzygnięcie opóźniających się przetargów i niezwłoczną realizację pomorskich odcinków trasy ekspresowej S6, na które od lat czekają mieszkańcy i samorządy Pomorza.

Odłożenie w bliżej nieokreśloną przyszłość realizacji trasy ekspresowej S6 w województwie pomorskim będzie oznaczało dalsze pogłębianie różnic w rozwoju kraju i wewnątrz regionu. To zmniejszenie atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej nisko uprzemysłowionych obszarów Pomorza, wysokie koszty społeczne związane z częstymi śmiertelnymi wypadkami na drodze krajowej nr 6, liczne problemy komunikacyjne i środowiskowe.

Rezygnacja z pierwotnie planowanych terminów zakończenia przedmiotowej inwestycji byłaby także ogromnym marnotrawstwem środków publicznych, gdyż z czasem wygasną wydane decyzje środowiskowe i zdezaktualizują się posiadane przez GDDKiA koncepcje programowe trasy ekspresowej, na pozyskanie których wydatkowano znaczące środki z budżetu Państwa.

Dlatego jeszcze raz zwracamy się z prośbą do Pana Ministra by Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie rezygnowało z planowanych pierwotnie terminów oddania do użytku trasy ekspresowej S6 i aby postęp w budowie trasy ekspresowej S6 dotyczył w równym stopniu województwa pomorskiego jak województwa zachodniopomorskiego i droga została zrealizowana w możliwie najkrótszym czasie przynosząc korzyści regionowi i krajowi.

Osoby zaproszone na posiedzenie Stowarzyszenia

Zarząd Stowarzyszenia Samorządowego S6:

Piotr Jedliński – prezydent Koszalina, prezes Zarządu.
Barbara Dykier – wójt gminy Słupsk, skarbnik.
Marek Biernacki – pierwszy zastępca prezydenta Słupska, członek Zarządu.
Krzysztof Frankenstein – burmistrz Sławna, członek Zarządu.
Rafał Konon – wicestarosta słupski, członek Zarządu.

Lista Gości zaproszonych na posiedzenie Zarządu w dn. 25.10.2016 r.

Tomasz Banach - zastępca burmistrza gminy i miasta Goleniów – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Samorządowego S6.
Tadeusz Rajkiewicz – dyrektor GDDKiA O. Szczecin.
Karol Markowski – p. o. dyrektora GDDKiA O. Gdańsk.
Zbigniew Konwiński – poseł na Sejm RP.
Stanisław Gawłowski – poseł na Sejm RP.
Piotr Zientarski – senator RP.
Paweł Szefernaker – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poseł na Sejm RP.
Krzysztof Nałęcz – redaktor naczelny „Głosu Koszalińskiego/Pomorza”, akcja „Chcemy drogi S6”.
Urszula Miller–Grzybowska – dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Urzędu Miejskiego w Koszalinie

Marek Biernacki - wiceprezydent Słupska o drodze ekspresowej S6

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PO-wszczyki
W dniu 26.10.2016 o 10:37, Ja.N napisał:

Co za malkontenci się tu wypowiadają. Porządna droga do Gdańska nie jest potrzebna? Puknijcie się we łby. Nie wiem jak PiS chce mieć tu na Pomorzu jakiekolwiek większe poparcie skoro ciągle robi mieszkańcom pod górkę. Zasada jest prosta. Wy macie w d. nas - my was.

Może nie tyle "mieszkańcom po górkę", co nam, którzy wygodnie siedzimy sobie przy korycie.

Jeszcze siedzimy, ale te wredne pisiory ciągną nas za ogony, oj, ciągną!

J
Ja.N

Co za malkontenci się tu wypowiadają. Porządna droga do Gdańska nie jest potrzebna? Puknijcie się we łby. Nie wiem jak PiS chce mieć tu na Pomorzu jakiekolwiek większe poparcie skoro ciągle robi mieszkańcom pod górkę. Zasada jest prosta. Wy macie w d. nas - my was.

p
piotr mieczyslasw
W dniu 25.10.2016 o 21:56, grzesiubier napisał:

Panie Biernacki po przeprowadzeniu mojej analizy trasa S6 jest po prostu zbędna wystarcza szybka kolej 

 

 

 


 

  Popieram ! malezy walczyc o szybkie polaczenie kolejowe  z tyro0jmiastem .S-iles tam to drogi smierci ,samochod inwidualny to przezytek - widaC najlepiej na polskich niby autostradach,zakorkowanych miastach,braku parkingow i krzyzach przydroznych

G
Gość

Któremu loda robilas? Ojcowie asfaltu a w wiosce zwNej Koszalin tragedia na drogach, szkoda pisać o organizacji ruchu nie wspomnę. Jedlina na ciebie już czas - wypad z miasta.

G
Gość

Nigdy ale to przenigdy nie zagłosuje na Biernackiego !!!

g
grzesiubier

Panie Biernacki po przeprowadzeniu mojej analizy trasa S6 jest po prostu zbędna wystarcza szybka kolej 

B
BEZ PARTYJNY
W dniu 25.10.2016 o 17:49, Gość napisał:

Do PiS; bylibyście frajerami, gdybyście poparli ten wniosek. Ten ktoś powyżej dobrze napisał. 8 lat i NIC a tu huzia na Józia. Gdzie była skuteczność obecnie zaproszonych gości rodem z PO Pana posła Gawłowskiego i Pana senatora Zientarskiego ? A to własnie te ścierwa :(  POpierały budowę elektrowni atomowej w Gąskach, która to inwestycja byłaby zagłada dal tego regionu. 

Gównem masz oczy za klejone i nie widzisz ile za tych co rządzą w KOSZALINIE zrobiono,zaznaczam nie głosowałem i nie jestem ich obrońcą a ścierwa to ty chyba jesteś 

k
kamil
W dniu 25.10.2016 o 19:36, Andrzej W napisał:

A co ma Duda do S6? No rzeczywiście nic nie robili, obwodnica Koszalina w trakcie budowy, S6 do Szczecina w trakcie, S11 wszystkie pozwolenia i plany gotowe brak tylko środków a co do elektrowni to jest to ogromna strata dla regionu, niestety mała grupa krzykliwych, bez wyobraźni słabo wykształconych ludzi go zablokowała.

żeby budować S-11 brakuję Koncepcji Programowej,o którą PO nie zadbała przez 8 lat rządów.

A
Andrzej W
W dniu 25.10.2016 o 18:17, Gość napisał:

... A pREZYDENTA Dupska na liście nie widzę !

A co ma Duda do S6?

 

Do PiS; bylibyście frajerami, gdybyście poparli ten wniosek. Ten ktoś powyżej dobrze napisał. 8 lat i NIC a tu huzia na Józia. Gdzie była skuteczność obecnie zaproszonych gości rodem z PO Pana posła Gawłowskiego i Pana senatora Zientarskiego ? A to własnie te ścierwa :(  POpierały budowę elektrowni atomowej w Gąskach, która to inwestycja byłaby zagłada dal tego regionu.

No rzeczywiście nic nie robili, obwodnica Koszalina w trakcie budowy, S6 do Szczecina w trakcie, S11 wszystkie pozwolenia i plany gotowe brak tylko środków a co do elektrowni to jest to ogromna strata dla regionu, niestety mała grupa krzykliwych, bez wyobraźni słabo wykształconych ludzi go zablokowała.

p
pani

prawie wszyscy z tej listy to członkowie PO, PSl, zgłoście to do Brukseli, to potraficie najlepiej

P
PO-fun

Jaka szkoda, że inwestycji nie może patronować wybitny specjalista od drogownictwa: Sławomir Nowak. Z "bulem", ale i ze zrozumieniem przyjmujemy, że jego doświadczeniem musimy się podzielić z braćmi na Ukrainie.

Mamy nadzieję, że Wielce Czcigodny Poseł z Słupska; Zbigniew K., zwany przez przyjaciół "Konefką", udzieli swojego błogosławieństwa i menagerskiego wsparcia (to nie żart, poseł tytułuje siebie skromnie menagerem!) w/w przedsięwzięciu.

I
IRYTACJA

Ja chyba śnię. I oczom nie wierzę. Czy dobrze widzę?

Czy Pan zastępca prezydenta Słupska siedzi przy jednym stole z Panem prezydentem Koszalina?

I razem płaczą nad "zrównoważonym rozwojem" Pomorza Środkowego?

A gdzie byliście Panowie samorządowcy (ze wszystkich opcji politycznych!!!) przez minione 17lat?

Skoro lepiej grało się i Wam i mieszkańcom Słupska  w jedną trąbę z władzami Gdańska, to nie dziwcie się teraz, że miasto jeszcze skuteczniej wypychane jest na jeszcze dalsze niż dotąd rubieże ukochanego Pomorskiego.

S-6 Wam się marzy? I co jeszcze niby?

Czy jakaś tam nowa ścieżka rowerowa Wam nie wystarczy?

Wygląda na to, że S-6 na zachód od Koszalina wybudowana zostanie ale czy na wschód też? Wątpliwe.

 

P.S.

Prezydenci Bydgoszczy i Torunia od dawna zgodnie zabiegają o budowę S-10 łączącej oba miasta. I im się pewnie uda.

G
Gość

Szkoda że nie było uchwały gdy rządziło PO-PSL gdy ci przesuwali na rezerwową listę ?

 

G
Gość

A może najpierw poprawić wrota,po co zaraz spieprzyć "drogie" drogi?

G
Gość

... A pREZYDENTA Dupska na liście nie widzę !

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3