Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka: Teraz czas na wędrówkę

Rafał Nagórski [email protected]
Rafał Nagórski
4 lutego w Sławieńskim Domu Kultury i 5 lutego w kinie Kryterium w Koszalinie odbyły się dwa koncerty charytatywne na rzecz chorych na padaczkę. Teraz czas na marsz przez Polskę.

Dwa wydarzenia kulturalne w Sławnie i Koszalinie przygotowali w miniony weekend najbliżsi przyjaciele Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę.

Na koncercie w Sławnie wystąpił m.in. Felicjan Andrzejczak śpiewający z zespołem Budka Suflera w latach 80-tych oraz mieszkanka Sławna Justyna Kosmalska. Podczas zbiórki publicznej zebrano łącznie kwotę 1.601 zł. Organizację tego wydarzenia wsparli: państwo Witkowscy, Tadeusz Broś, GS SCH, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sławnie Starostwo Powiatowe oraz uczestnicy koncertu. Współorganizatorem koncertu był Sławieński Dom Kultury, Fundacja Dwa Serca z Koszalina i TKKF Koszalin. Pomagali przy nim członkowie i wolontariusze stowarzyszenia i ich rodziny.
Najwięcej pracy w przygotowanie koncertu w Koszalinie włożyło Stowarzyszenie" Lepszy Koszalin", Fundacja Dwa Serca, oraz TKKF Koszalin, a wydarzenie patronatem objął prezydent Koszalina Piotr Jedliński oraz biskup diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Edward Dajczak. W Koszalinie udało się zebrać łącznie 5.257,98 zł.

- Dziękujemy za każdą złotówkę - mówi Jadwiga Grochowalska, szefowa sławieńskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę, która podkreśla jednocześnie, że oba koncerty były częścią akcji "Zauważ mnie" prowadzonej przez stowarzyszenia pacjentów chorych na padaczkę z całej Polski.
W tej niecodziennej inicjatywie wezmą udział osoby cierpiące na tę właśnie chorobę, a jednocześnie miłośnicy aktywnego trybu życia przejdą trasę od Częstochowy do Grudziądza. W ubiegłym roku marsz prowadził ze Sławna aż do Warszawy, a jego pomysłodawczyni - Jadwiga Grochowalska przeszła całą trasę.

W tym roku chce powtórzyć to samo, ale na nieco innej trasie. W każdym z kilkunastu mijanych po drodze miast odbędą się interesujące happeningi z udziałem mieszkańców i lokalnych mediów. Start marszu przewidziany jest na 14 lutego, a finał będzie miał miejsce 25 lutego 2012 roku.
W ciągu około dwóch tygodni uczestnicy marszu z kijkami zawitają do 12 miast, gdzie będą prowadzić akcje edukacyjne i zachęcać wszystkich miłośników Nordic Walkingu do wspólnej wędrówki. Planowany finisz marszu w Grudziądzu przewidziany jest na 25 lutego br. Internetowe zapisy uczestników akcji prowadzone są pod adresem: http://elektronicznezapisy.pl/. W dniu Walentynek chorzy na padaczkę oraz wolontariusze będą informowali przechodniów o rozpoczęciu akcji i starcie marszu na ulicach Częstochowy i kilku innych miast położonych na trasie.
- Akcja "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie" jest częścią tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorych na Padaczkę. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na potrzeby osób dotkniętych epilepsją, którzy bardzo potrzebują zrozumienia i akceptacji społecznej. Chcemy również informować o tym, co należy robić w przypadku, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego. Wiele osób nie zna objawów tej choroby i nie wie, jak zachować się w takiej sytuacji - mówi Jadwiga Grochowalska.

W Polsce żyje około 400 000 chorych na padaczkę. Epilepsja najczęściej dotyka dzieci, ale ta przewlekła choroba może dotknąć każdej osoby w dowolnym wieku. Z powodu niekontrolowanych napadów padaczki oraz braku zrozumienia ze strony otoczenia, wielu chorych i ich opiekunów jest zmuszona zrezygnować z nauki, pracy, rodziny i marzeń. Tymczasem chorzy na padaczkę mogą w pełni funkcjonować społecznie, jeśli tylko są odpowiednio leczeni i akceptowani. Przykładami osób, które pomimo choroby odniosły sukces są m.in.: Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte i Elton John.
Ambasadorami akcji "Zauważ mnie. Chodzi p(o) zdrowie" są znani artyści: piosenkarka Anna Wyszkoni, muzyk Felicjan Andrzejczak oraz aktor Piotr Gąsowski. Inicjatorami marszu są stowarzyszenia pacjentów, takie jak: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę, Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Padaczką i Przyjaciół "Spokojna Głowa", Stowarzyszenie Grupa Wsparcie Epi z Łodzi oraz serwis społecznościowy Tacyjakja.pl, portal www.chodzezkijami.pl Szczegółowe informacje zawarte są na stronie www.zauwazmnie.org.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!