Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udany start kosmicznej misji w kierunku Jowisza przy udziale Politechniki Koszalińskiej

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Z kosmodromu w Gujanie Francuskiej na pokładzie rakiety Ariane 5, wystartowała sonda Juice przygotowywana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), a skomplikowane manewry orbitalne skierowały urządzenie we właściwym kierunku.
Z kosmodromu w Gujanie Francuskiej na pokładzie rakiety Ariane 5, wystartowała sonda Juice przygotowywana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), a skomplikowane manewry orbitalne skierowały urządzenie we właściwym kierunku. Europejska Agencja Kosmiczna
Osiem lat - tyle lat zajmie podróż sondy w kierunku Jowisza i jego księżyców. Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej nie mogłaby się obyć bez udziału polskich naukowców, w tym także z Koszalina.

Z kosmodromu w Gujanie Francuskiej na pokładzie rakiety Ariane 5, wystartowała sonda Juice przygotowywana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), a skomplikowane manewry orbitalne skierowały urządzenie we właściwym kierunku.

Jeden z elementów misji został przygotowywany na Politechnice Koszalińskiej. Jak zaznaczają przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, wyprawa ma na celu zbadanie cech fizykochemicznych satelitów Jowisza, a także tego, czy na lodowych księżycach gazowych gigantów mogą powstać warunki do powstania i podtrzymania życia.

Jowisz to piąta w kolejności od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jak przypominają naukowcy z największej uczelni w naszym regionie, odkryte w 1610 roku przez Galileusza księżyce tej planety mają spore rozmiary, bowiem ich średnica wynosi od trzech do ponad pięciu tysięcy kilometrów. Księżyce Jowisza to lodowe pustkowia, tak bardzo oddalone od Słońca, że temperatura na ich powierzchni waha się od około minus 140 do minus 170 stopni Celsjusza.

- Wcześniejsze badania wykazały jednak, że pod grubymi lodowymi skorupami tych księżyców znajdują się oceany płynnej słonej wody. Możliwe jest więc, że powstały w nich związki organiczne, szczególnie jeśli istnieją tam wyziewy hydrotermalne, które znamy z ziemskich głębin oceanicznych - informują władze uczelni.

Trzy z dziesięciu instrumentów zostały zrealizowane dzięki udziałowi polskich podmiotów. Zespół prof. dr. hab. inż. Witolda Gulbińskiego z Centrum Transferu Technologii Próżniowo-Plazmowych zajął się wytworzeniem na antenach RWI pokryć typu DLC (Diamond Like Carbon). Powłoka typu DLC, określana również jako powłoka diamento-podobna, to powłoka nanokompozytowa, która wykazuje unikalne właściwości naturalnych diamentów, takie jak: wysoka twardość, odporność na korozję, niskie tarcie, izolacja elektryczna i inne.

- Zadaniem tych powłok jest zapobieganie zjawisku zimnego zgrzewania "cold weldingu" oraz zapewnienie odpowiednich warunków termo-optycznych dla obniżenia temperatury pokrywanych anten - wyjaśnia profesor Politechniki Koszalińskiej.

- Przygotowana przez specjalistów z Politechniki Koszalińskiej dodatkowa powłoka DLC będzie szczególnie istotna podczas asysty grawitacyjnej z Wenus, kiedy sonda będzie znajdowała się bliżej Słońca i temperatury anten wzrosną do ponad 200 stopni Celsjusza. Powłoka DLC przygotowana na naszej uczelni pozwoli zredukować temperaturę taśm do bezpiecznego poziomu - uzupełniają w komunikacie władze uczelni, podkreślając ponadto, że zespół profesora Gulbińskiego został zaproszony do współpracy z racji dużego doświadczenia w badaniach dotyczących techniki próżniowo-plazmowej w tym w szczególności w dziedzinie wytwarzania nowoczesnych powłok PVD.

W lipcu 2031 roku sonda ma dotrzeć w okolice Jowisza i jego księżyców. W sumie Juice będzie przebywać w przestrzeni kosmicznej co najmniej kilkanaście lat.

Postępy misji - oraz symulacje dotyczące kolejnych lat podróży sondy - można oglądać za pośrednictwem strony juicept.esac.esa.int/where/

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera