MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Stanisława Dulewicza w Darłowie na celowniku

Wojciech Kulig
Pomnik Stanisława Dulewicza znajdujący się na skraju rynku staromiejskiego i ul. Powstańców Warszawskich w Darłowie.
Pomnik Stanisława Dulewicza znajdujący się na skraju rynku staromiejskiego i ul. Powstańców Warszawskich w Darłowie. Wojciech Kulig
Władze Darłowa otrzymały kilka dni temu pismo z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczące ulicy Stanisława Dulewicza. O co chodzi?

W liście pracownik urzędu wojewódzkiego pyta o uzasadnienie uchwały nadania nazwy ulicy. W piśmie czytamy również, że oczekuje się wyjaśnień, czy nazwa nie upamiętnia osoby symbolizującej komunizm. Stanisław Dulewicz był pierwszym polskim burmistrzem Darłowa.

- Mam nadzieję, że to jest jakaś przykra pomyłka urzędnika. To jest kompromitujące - komentuje sprawę na gorąco Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa i zaznacza, że jeszcze kilka lat temu IPN zorganizował w mieście wystawę poświęconą powojennej historii Darłowa.

Wówczas Dulewicz był przedstawiany jako polski patriota. -On nigdy nie był komunistą. Należy pamiętać, że w 1946 roku został usunięty z urzędu właśnie dlatego, że komunistą nie był i nie chciał się zapisać do Polskiej Partii Robotniczej - dodaje Arkadiusz Klimowicz.

Poprosiliśmy o wyjaśnienia rzecznika wojewody zachodniopomorskiego.

- Zwróciliśmy się do władz samorządowych Darłowa o wyjaśnienia lub dokumenty, na podstawie których możliwe będzie ustalenie, czy nazwa ta nie upamiętnia osoby symbolizującej autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989 -mówi nam Agnieszka Muchla, rzecznik prasowy wojewody zachodniopomorskiego.

Z historii wiadomo, że Stanisław Dulewicz brał m.in. udział w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. W czasie II Wojny Światowej został wywieziony przez Niemców w okolice Ruegenwalde (Darłowa)i pracował jako robotnik rolny. Urząd burmistrza Darłowa pełnił przez półtora roku. Za jego kadencji odbudowano m.in. linię kolejową Darłowo-Sławno i założono spółdzielnię rybacką.

W związku z ustawą dekomunizacyjną w Polsce zmieniane są nazwy ulic kojarzące się z komunizmem.

- Jeśli uznamy, że nazwa ta spełnia normy ustawy, wydane zostanie zarządzenie zmieniające nazwę. W tej sytuacji również gimnazjum, któremu patronuje Stanisław Dulewicz, będzie musiało zmienić patrona -mówi nam z kolei Paweł Knap z Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Zobacz także Sławno: Rozmowa z Ireną Mrowińską

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!