Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek, 10 lipca, inauguracja festiwalu Muzyka w Katedrze

Iwona Marciniak
10 lipca, o godz. 20.30, w kołobrzeskiej bazylice rozpoczyna się pierwszy koncert XIV Międzynarodowego Festiwali Muzyka w Katedrze. Będzie nosił tytuł: "Tańce i pieśni z południa i  Cztery pory roku Piazzoli”.
10 lipca, o godz. 20.30, w kołobrzeskiej bazylice rozpoczyna się pierwszy koncert XIV Międzynarodowego Festiwali Muzyka w Katedrze. Będzie nosił tytuł: "Tańce i pieśni z południa i Cztery pory roku Piazzoli”.
10 lipca, o godz. 20.30, w kołobrzeskiej bazylice rozpoczyna się pierwszy koncert XIV Międzynarodowego Festiwali Muzyka w Katedrze. Będzie nosił tytuł: "Tańce i pieśni z południa i Cztery pory roku Piazzoli".

Pierwszy, lipcowy czwartek, to dzień inauguracji XIV Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze". Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na koncert inauguracyjny pt. "Tańce i pieśni z południa i Cztery pory roku Piazzoli".

Koncert będzie wyjątkową okazją do wysłuchania wybitnych osobowości polskiej sceny muzycznej, tworzących Emanations Quartet. Karolina Jaroszewska to wychowanka jednej z najznakomitszych sław wiolonczelistyki naszych czasów - Zary Nelsovej. Maria Nowak reprezentowała nasz kraj w roku 2006 podczas Konkursu Eurowizji. Maciej Frąckiewicz zdobył główną nagrodę jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie - XX Międzynarodowego Konkursu "Arrasate Hiria" w Hiszpanii w roku 2012 oraz Paszport Polityki (2013). I wreszcie Łukasz Kuropaczewski - jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych oklaskiwany na takich scenach jak nowojorska Carnegie Hall, londyńska Royal Festival Hall czy amsterdamska Concertgebouw. Artyści zaproponują w Kołobrzegu bardzo interesujący i dość niecodzienny program: od tańców węgierskich, przez pieśni hiszpańskie, brazylijskie, aż po "Cztery pory roku" Piazzoli.

Wszystkie koncerty w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Katedrze" są biletowane. Bilety do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury oraz godzinę przed koncertem przy wejściu do Bazyliki. Cena biletu: 25 zł (ulgowe 20 zł).

Emanations Quartet

Łukasz Kuropaczewski - gitara
Karolina Jaroszewska - wiolonczela
Maria Nowak - skrzypce
Maciej Frąckiewicz - akordeon

Karolina Jaroszewska grająca "z pasją, wrażliwością, z nieskazitelną techniką oraz wspaniałym dźwiękiem" ("La Crosse Tribune", La Crosse, USA, 2004) jest wychowanką jednej z najznakomitszych sław wiolonczelistyki naszych czasów - Zary Nelsovej. Na jej zaproszenie Karolina Jaroszewska pojechała do Nowego Jorku, gdzie początkowo pobierała u wielkiej artystki nieodpłatnie lekcje prywatne, po czym rozpoczęła naukę w słynnej Julliard School w Nowym Jorku. Studia ukończyła z dyplomami Bachelor i Master of Music. Od września 2005 Karolina Jaroszewska jest członkiem Filharmonii Narodowej na stanowisku wiolonczeli solo, a w 2008 r. została członkiem World Orchestra for Peace, składającej się z czołowych muzyków najznakomitszych światowych orkiestr.

Maria Nowak ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. J.I. Paderewskiego w Poznaniu w klasie profesora Wojciecha Malińskiego, a 3 lata później, także dyplomem z
wyróżnieniem - Wyższą Szkołę Sztuk w Berlinie. Od najmłodszych lat zdobywała najwyższe laury
podczas ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów skrzypcowych, uzyskując także
rozmaite nagrody specjalne ( między innymi podczas XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu czy Konkursu Eurowizji, na którym w 2006 r. reprezentowała Polskę). Swoje skrzypcowe umiejętności doskonaliła pod okiem znakomitych solistów i pedagogów, takich jak Ruuggiero Ricci, Michael Schwaleb, czy A. Sophie Mutter.

Maciej Frąckiewicz jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie - XX Międzynarodowego Konkursu "Arrasate Hiria" w Hiszpanii (2012). W 2013 roku otrzymał Paszport Polityki za "bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania". W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Studiował również w ramach programu Socrates - Erasmus w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie w klasie Inaki Alberdi'ego oraz na studiach podyplomowych Konzertexamen w Hochschule fur Musik w Detmold w Niemczech w klasie prof. Grzegorza Stopy.

Łukasz Kuropaczewski to jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Urodził się w Gnieźnie, wychował w Strzałkowie. Jego przygoda z gitarą rozpoczęła się gdy miał dziesięć lat. Wzrastał pod opieką profesora Piotra Zaleskiego, który obok maestro Manuela Barrueco (z Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA) na zawsze pozostanie najważniejszą osobą w jego muzycznej karierze.
Gościł na takich scenach, jak nowojorska Carnegie Hall, londyńska Royal Festival Hall czy amsterdamska Concertgebouw. Współpracował m.in. z muzykami Concerto Avenna, New York
Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, San Antonio Symphony. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Program

Béla Bartók Tańce Rumuńskie
(1881 - 1945)
Wyk. M. Nowak , Ł. Kuropaczewski

Manuel De Falla Nana
(1876 - 1946)
Wyk. M. Nowak, Ł. Kuropaczewski

Isaac Albeniz Asturias
(1860 - 1909)
Wyk. Ł. Kuropaczewski

Manuel De Falla Asturiana
(1876 - 1946)
Wyk. M. Frąckiewicz, Ł. Kuropaczewski

Manuel De Falla El Pano Moruno
(1876 - 1946)
Wyk. K. Jaroszewska, Ł. Kuropaczewski

Egberto Gismonti Aqua e Vinho
(ur. 1947)
Wyk. Emanations Quartet

Astor Piazzolla Cztery Pory Roku
(1921 - 1992)
Wyk. Emanations Quartet

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!