Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie już 1500 osób odebrało zaświadczenie o prawie do głosowania [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 16 lat
By głosować poza miejscem zameldowania, trzeba się przygotować. Opcje mamy dwie — możemy się dopisać do innego okręgu wyborczego (można to zrobić za pośrednictwem internetu) lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Takich zaświadczeń — jak nam zdradził Tomasz Czuczak, sekretarz Koszalina, urząd takich zaświadczeń wydał już ponad 1500, czyli więcej niż przed ostatnimi wyborami.

Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania, wyborca może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek - z własnoręcznym podpisem - o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 12 października. - Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty — przypomina Tomasz Czuczak. - A to oznacza, że w przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będziemy mogli otrzymać kolejnego zaświadczenia, ani wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego naszego zamieszkania.

Inne rozwiązanie to zmiana okręgu wyborczego — można to zrobić za pośrednictwem internetu — np. w aplikacji mObywatel czy też w dowolnym urzędzie.

Wyborcy przebywający poza Polską, aby oddać głos, muszą zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Czas na to mają do 10 października.

Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mogą głosować przez pełnomocnika. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju. Koszaliński urząd na razie wydał 120 takich zaświadczeń.

Wyborca, który nie wie, gdzie jest zapisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl (w zakładce "twoje dane"). Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze. - Sprawdzić można to też zrobić w urzędzie, ale warunek — trzeba się w urzędzie pojawić osobiście — wyjaśnia Tomasz Czuczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera