Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie koniec prac. Kołobrzeg: remont do lata [zdjęcia]

Piotr Polechoński [email protected]
Bazylika w Kołobrzegu. Na poddaszu prowadzone są prace nad prezbiterium.
Bazylika w Kołobrzegu. Na poddaszu prowadzone są prace nad prezbiterium. Michał Świderski
Pracownikom remontującym koszalińską katedrę zostało kilkanaście dni na zakończenie prac. W Kołobrzegu z robotami muszą uporać się do końca sierpnia 2012.
Bazylika w Kołobrzegu - remont grudzień 2011Bazylika w Kołobrzegu - remont grudzień 2011

Bazylika w Kołobrzegu - remont grudzień 2011

Remonty w Koszalinie i w Kołobrzegu

Remonty w Koszalinie i w Kołobrzegu

Koszt remontu koszalińskiej katedry to 1 mln 50 tysięcy złotych. Z tego wkład własny kurii koszalińsko-kołobrzeskiej to 270 tysięcy złotych. Reszta pochodzi z unijnych środków, które strona kościelna dostała od Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Przetarg na wykonanie prac wygrała słupska firma Tech-Bud. Ma na to czas do końca tego roku. Za te pieniądze wymienione zostało całe blaszane pokrycie wieży, pracownicy odnowili też jej drewniane elementy (nowe pokrycie jest miedziane, co wyraźnie odróżnia się kolorystycznie od reszty świątyni).
Znacznie większy zakres prac został zaplanowany w bazylice w Kołobrzegu. Do końca sierpnia 2012 roku jej wnętrze zostanie mocno zmienione i zmodernizowane. Koszt: 4 mln 150 tysięcy złotych (wkład własny strony kościelnej to 1 mln 40 tysięcy złotych). Prace wykonuje wyłonione na drodze przetargu warszawskie konsorcjum budowlane, którego liderem jest firma "Gorek Restauro". Zakres robót obejmuje kompleksową modernizację wieży oraz ścian empory, a także montaż nowej instalacji elektrycznej i systemu odprowadzania wód deszczowych. Zostanie przebudowany też teren wokół samej bazyliki, a niektóre witraże zostaną odnowione. Co ciekawe istnieje też ambitny plan, aby po remoncie uruchomić w bazylice muzeum, które dzieliłoby się na dwie części: sakralną i świecką. W tej pierwszej zwiedzający mogliby poznać historię samej świątyni, a w drugiej historię naszego regionu. Mają to być bardzo nowoczesne prezentacje wykorzystujące multimedialne możliwości, w tym projekcję trójwymiarową. Swoją pomocą służyć będzie też przewodnik. Nie zabraknie tradycyjnych przykładów sztuki sakralnej.

Prowadzona modernizacja dotyczy koszalińskiej katedry w parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz kołobrzeskiej Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tym pierwszym przypadku czasu zostało już niewiele, bo wszelkie prace mają się zakończyć do końca tego roku. Jednak, jak zapewnia ksiądz Jacek Święszkowski, odpowiedzialny z ramienia kurii koszalińsko-kołobrzeskiej za realizację projektu, prace zostały praktycznie zakończone, trwają ostatnie drobne roboty związane z wykończeniem.
- Wieża kościelna została niemal w stu procentach pokryta miedzianą blachą. Na jej szczycie został już zamontowany krzyż, do kuli, na której on stoi, wrócił odkryty jakiś czas temu skarb z dodanymi, współczesnymi elementami (patrz ramka) - mówi duchowny. - Wkrótce nastąpi oficjalny odbiór prac i część koszalińska prowadzonego remontu zostanie ostatecznie sfinalizowana - podkreśla.

Więcej czasu na zakończenie prac mają w Kołobrzegu. Także i tutaj wszystko toczy się zgodnie z harmonogramem. - W tej chwili odnawiana jest posadzka w świątyni i montowane specjalne szyby ochronne na witrażach. Została też zamontowana instalacja elektryczna i zainstalowane pomosty ewakuacyjne. A w przyszłym roku, na wiosnę, przebudujemy teren wokół bazyliki i wyłożymy go kostką brukową - zapowiada ksiądz Święszkowski. Dodaje, że teren ten będzie - podobnie jak jakiś czas temu w Koszalinie, przy katedrze - nieznacznie obniżony dzięki czemu zostanie odsłonięta większa część bazyliki.

To drugi tak duży remont, o którym na bieżąco informujemy naszych Czytelników. Ten wcześniejszy miał znacznie większy rozmach i oprócz koszalińskiej katedry i bazyliki w Kołobrzegu dotyczył Bazyliki pod wezwaniem Świętego Apostoła Jakuba w Szczecinie oraz Katedry pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Wtedy w Koszalinie odnowiono i oczyszczono zewnętrzny mury, odrestaurowano witraże. Została zamontowana instalacja antywłamaniowa i instalacja przeciwpożarowa. Położono nawierzchnię z kostki brukowej. W Kołobrzegu najkosztowniejsze i najbardziej czasochłonne prace związane były z renowacją zewnętrznej elewacji bazyliki. Wzmocniony został strop krypty, w której pochowany został ksiądz kardynał Ignacy Jeż, odrestaurowano zabytki ruchome z bazyliki. Na tamtą modernizację czterech świątyń pieniądze dał rząd norweski w ramach tak zwanego "funduszu norweskiego" (około 13 mln złotych). Dodatkowo projekt renowacji wsparły lokalne samorządy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (razem ponad 3 mln złotych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!