MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie rozpoczął się festiwal Młodzi i Film. Organizatorzy zapraszają nie tylko na filmy [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 7 lat
Setki projekcji, tysiące gości z całej Polski. Od spotkania z twórcami i gośćmi Festiwalu rozpoczęła się kolejna edycja najbardziej prestiżowej koszalińskiej imprezy kulturalnej — festiwalu Młodzi i Film. Festiwal trwać będzie do soboty.

To najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. To podczas koszalińskiego festiwalu debiutowali tacy mistrzowie jak Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona, czy Dariusz Gajewski.
 

Festiwal Młodzi i Film to trzy konkursy: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych (w tym roku na Festiwal zgłoszono ponad 280 filmów), ale również pokazy pozakonkursowe, czy pokazy filmów jurorów oraz pokazy specjalne, ale też spotkania branżowe dla uczestników festiwalu, czy klub festiwalowy, w którym w trakcie trwania festiwalu odbywają się koncerty oraz spotkania autorskie i te "Szczerość za szczerość" z ekipami filmów konkursowych. 

Dyrektor programowa Festiwalu Anna Serdiukow, mówi, że jednym z ważnych celów festiwalu jest skracanie dystansu między młodymi twórcami, a widzami, stąd taki nacisk na różne "łączące" inicjatywy.  

W tym roku publiczność zobaczy 10 pełnometrażowych filmów fabularnych i 11 dokumentalnych, ponad 70 krótkich metraży i 6 filmowych adaptacji współczesnych dramatów oraz wiele pozakonkursowych projekcji.

W tym roku Festiwal mocno będzie też widoczny w przestrzeni miejskiej - przed ratuszem zaplanowano "Kino na leżakach" (pierwsza projekcja we wtorek), a w czwartek i piątek koncerty na placu przed koszalińską biblioteką. W środę organizatorzy zapraszają na imprezę "Lepka noc. Rave w Plastelinie". 

W tym roku podczas Festiwalu głośno ma też wybrzmieć wsparcie dla twórców w ich walce o tantiemy z internetu - we wtorek rząd zajmie się ustawą wdrażającą dyrektywę DSM o tantiemach i prawach autorskich, która zostanie przekazana do dalszych prac w parlamencie. W Warszawie z tej okazji planowany jest wiec, z którego transmisję będzie można oglądać w CK105.   

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński