Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie rusza Festiwal Kultury Ukraińskiej

Archiwum zespołu
W niedzielne popołudnie w katedrze można będzie wysłuchać koncert ukraińskiej muzyki cerkiewnej. Wystąpim.in. chór "Żurawli”, reprezentacyjny zespół Związku Ukraińców w Polsce.
W niedzielne popołudnie w katedrze można będzie wysłuchać koncert ukraińskiej muzyki cerkiewnej. Wystąpim.in. chór "Żurawli”, reprezentacyjny zespół Związku Ukraińców w Polsce. Archiwum zespołu
We wtorek w Koszalinie rozpoczyna się Festiwal Kultury Ukraińskiej - największe przedsięwzięcie kulturalne ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce.

Festiwal, którego organizatorem jest Związek Ukraińców w Polsce, zapoczątkowany został w lipcu 1967 r. w Sanoku. Od tego czasu odbywa się co kilka lat w różnych miastach Polski.

Choć impreza wielokrotnie zmieniała nazwę, lokalizację, a także format, to jej charakter pozostaje stały od lat - ciągle jest to miejsce spotkań Ukraińców i przyjaciół kultury ukraińskiej z całej Polski oraz unikalną szansą obcowania przez kilka dni z ukraińską kulturą w całej jej różnorodności: od różnych gatunków muzyki, poprzez taniec, teatr, literaturę, kino po sztuki plastyczne.

Co ważne, w tym roku impreza ma charakter wyjątkowy - obchodzi jubileusz, gdyż organizowana jest po raz 20. W tym też roku Ukraina świętuje dwudziestą rocznicę niepodległości. W 1991 r. Polska była pierwszym państwem, które uznało jej niepodległość. Festiwal rozpocznie się dziś o godz. 18 prezentacją filmów ukraińskich w kinie Kryterium.

Jutro odbędzie się wernisaż "Ukraińska rewolucja 1987-1991" oraz prezentacja filmu dokumentalnego "16 dni w. Rewolucja na hraniti" o wydarzeniach na Ukrainie, tzw. rewolucji na granicie z października 1990 r. Miejsce: Koszalińska Biblioteka Publiczna, pl. Polonii 1. Godz. 18. O godz. 20, również w KBP, rozpocznie się prezentacja filmów ukraińskich.

Na czwartek, na godz. 17, zaplanowano prezentację prac Mirosława Maszlanki (CK 105, ul. Zwycięstwa 105). Wieczorem miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć spektakl teatru z Iwano-Frankowska "Sołodka Darusia". Miejsce: Bałtycki Teatr Dramatyczny, ul. Heleny Modrzejewskiej 12. Godz. 19. Bilety kosztują 20 i 30 złotych.

Najwięcej imprez i atrakcji zaplanowano na piątek. O godz. 17 rozpocznie się wernisaż ikon z projektu Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica 2010 mini koncert pieśni cerkiewnej (Muzeum, ul. Młyńska 37-39; godz. 17).

Godzinę później rozpocznie się prezentacja slajdów z projektu "Głosy minionego: rekonstrukcja wspólnoty znikłej wsi Nieznajowa". O godz. 19 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym będzie można wysłuchać koncertu "Mowa hajowa. Bohdan Ihor Antonycz" z udziałem m.in.: chóru "Dudaryk" ze Lwowa, Wiktora Morozowa, Tarasa Czubaja z zespołem "Płacz Jeremiji", barda Wasyla Żdankina, zespołów "Dywni" i "Shokolad" (bilety w cenie 15 i 25 zł). Również o godz. 19 rozpocznie się koncert jazzowy zespołów New Jazz Project (stypendyści programu "Gaude Polonia") i Horpyna (Polskie Radio Koszalin, ul. Piłsudskiego 41).

Na godz. 21 zaplanowano koncert dawnych duchownych zaśpiewów Ukrainy "Radujsia. Napiwy do Bohorodyci". Miejsce: Cerkiew Greckokatolicka w Koszalinie pw. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy, ul. Niepodległości 24-26. Od godz. 22.30 w minibrowarze Kowal przy ul. Grunwaldzkiej trwać będzie nocny koncert ukraińskich zespołów folkowych i rockowych. Wstęp kosztuje 10 złotych.

W sobotę można będzie zasiąść na widowni koncertu galowego, który odbędzie się w amfiteatrze. Od godz. 11 do 14 zaprezentują się zespoły folklorystyczno-etnograficzne z Polski i Ukrainy. W godz. 16- 18 na scenie pojawią się zespoły amatorskie z Polski i goście z Ukrainy, a od godz. 20 zespoły folkowe oraz rockowe, w tym gwiazda festiwalu - zespół TiK z Winnicy (bilety kosztują 35 i 60 zł). Po zakończeniu koncertu artyści zapraszają do Kowala na ciąg dalszy muzykowania.

Od godz. 16 w siedzibie Radia Koszalin trwać będzie debata I część: "Dwadzieścia lat niepodległości Ukrainy oczami polityków". Uczestnicy: Wołodymyr Łytwyn (przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy), Grzegorz Schetyna(marszałek Sejmu RP), Aleksander Kwaśniewski (prezydent Polski w latach 1995- 2005), Paweł Kowal (deputowany Parlamentu Europejskiego). II część: "Dwadzieścia lat niepodległości Ukrainy oczami dziennikarzy". Uczestnicy: Marcin Wojciechowski ("Gazeta Wyborcza"), Wachtang Kipiani ("Istoryczna Prawda"), Wolfgang Templin (dyrektor Fundacji H. Bölla), Wojciech Maziarski (Newsweek), Mykoła Kniażyćkyj (TVi).

W niedzielę od południa będzie można wziąć udział w imprezie przed ratuszem. Zaplanowano tam koncert zespołów biorących udział w Festiwalu. Będą mu towarzyszyć Jarmark Ukraińskiego Rzemiosła Ludowego, prezentacja potraw kuchni ukraińskiej oraz warsztaty gry na ukraińskich instrumentach ludowych. O godz. 17 w katedrze rozpocznie się koncert ukraińskiej muzyki cerkiewnej z udziałem chóru ZUwP "Żurawli", chóru "Dudaryk", zespołu "Majsternia Pisni" ze Lwowa. Wstęp - 10 i 15 złotych. Rezerwacje biletów na imprezy płatne: siedziba Związku Ukraińców w Koszalinie, ul. Piłsudskiego 6/1, tel. 94 342-64-70.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!