Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie trwa już 45 lato z muzyką organową

Alina Konieczna [email protected]
Bogdan Narloch, szef artystyczny MFO, przy organach w koszalińskiej katedrze. Instrument, jak co roku, został przygotowany do festiwalu przez firmę organmistrzowską.
Bogdan Narloch, szef artystyczny MFO, przy organach w koszalińskiej katedrze. Instrument, jak co roku, został przygotowany do festiwalu przez firmę organmistrzowską. Fot. Radosław Brzostek
W Koszalinie rozpoczął się 45.Międzynarodowy Festiwal Ogranowy. Festiwalowe koncerty będą się odbywały w koszalińskiej katedrze i wielu kościołach w regionu.

To jedna najstarszych imprez tego typu w Polsce, dłuższy staż mają jedynie festiwale w Oliwie i Kamieniu Pomorskim. Co roku koncerty MFO gromadzą liczną publiczność.

- W tym roku również zapraszamy koszalińskich melomanów i przybyszów spędzających u nas wakacje - podkreśla Bogdan Narloch, organista i wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu.

- Zaproponujemy wiele muzycznych atrakcji, występy wspaniałych organistów polskich i zagranicznych, różnorodny repertuar.

Tegoroczny festiwal to 36 koncertów. 9 odbędzie się w koszalińskiej katedrze, pozostałe w kościołach w Białogardzie, Bobolicach (w tym roku po raz pierwszy festiwal zawita do tutejszego kościoła Wniebowzięcia NMP, gdzie zostały odrestaurowane organy), a także w Darłowie, Drawsku Pomorskim, Dźwirzynie, Karlinie, Sarbinowie i Ustroniu Morskim.

Koncerty zapowiadają się interesująco. Pierwsza ich część będzie poświęcona muzyce organowej, w drugiej - organizatorzy zaproponują muzykę chóralną, symfoniczną, kameralną, będą występy solistów, będzie coś dla miłośników muzyki starocerkiewnej, czy gospel.

15 lipca zapowiada się wyjątkowy koncert z udziałem wielu wykonawców, także połączonych chórów polonijnych. W programie - "Beatus vir", psalm na baryton solo, chór i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. 12 sierpnia zaprezentuje sie zespół wokalistów Anima z Sankt Petersburga wykonujący ortodoksyjną muzykę religijną.

Festiwal zakończy 26 sierpnia wspaniały koncert, podczas którego zabrzmi dzieło koszalińskiego kompozytora Kazimierza Rozbickiego "Missa festiva". Wśród wykonawców znajdzie się m.in. chór Koszalin Canta, który powstał niedawno przy Filharmonii Koszalińskiej, a Czytelnicy Głosu Koszalińskiego wybrali nazwę zespołu.

- Budżet festiwalu wynosi 230 tysięcy złotych, z czego 70 tysięcy dało miasto Koszalin, 50 tysięcy Ministerstwo Kultury i dziedzictwa narodowego - informuje Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalinskiej. - Pozostałe fundusze przekazały samorządy gmin, na których terenie będą się odbywały koncerty.

Wszystkie koncerty festiwalowe w Koszalinie są organizowane w piątki o godz. 19 w katedrze. Tu obowiązują bilety (w cenie 10 i 15 złotych), można je kupować w biurze koncertowym Filharmonii lub godzinę przed koncertem przy katedrze. Wstęp na koncerty w kościołach regionu jest bezpłatny.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!