Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sławnie powstanie izba muzealna [zdjęcia]

Wojciech Kulig
To będzie pierwsza izba muzealna w Sławnie przygotowana przez pasjonatów. W SDK wkrótce zobaczymy najstarsze pocztówki przedwojennego Sławna.To inicjatywa prawdziwych miłośników historii. Od kilku tygodni w Sławieńskim Domu Kultury trwają przygotowania do otwarcia izby muzealnej z okazji 700-lecia miasta. Pomysł narodził się dzięki Joannie i Zbigniewowi Kluszczyńskim, małżeństwu ze Sławna. Uruchomienie sal muzealnych przewidziano w maju, podczas najważniejszych jubileuszowych uroczystości. - Zawsze nas pociągały starocie. Pierwsze pocztówki przywieźliśmy z Niemiec w 2002 roku. Potem się okazało, że jest taki znajomy zbieracz ze Sławna i także od niego mamy kilkadziesiąt sztuk. Te widokówki były wysyłane przez Niemców, którzy odwiedzali Pomorze Zachodnie przed II wojną. Oni je wysyłali do rodzin, mieszkających chociażby w Bawarii - mówi Zbigniew Kluszczyński, który od wielu lat jeździ do Niemiec na targi staroci i kupuje tam m.in. pocztówki Sławna. U naszych zachodnich sąsiadów takie jarmarki pocztówek odbywają się kilka razy do roku. Na wystawionych stołach są posegregowane różnego rodzaju widokówki, także z Pomorza Zachodniego. - Młodzi ludzie w Niemczech nie są zainteresowani dziedziczeniem tego. W związku z tym wynajmują firmę, która zajmuje się czyszczeniem mieszkań. Stąd na jarmarkach są ludzie, którzy mają te fanty i wystawiają je na sprzedaż - tłumaczy Zbigniew Kluszczyński. Pasja do historii swojego regionu sprawiła, że razem z żoną zaczął kupować stare widokówki, a potem różne antyki. W tworzonej właśnie izbie muzealnej znajdą się m.in. hełmy, miecze, drewniane kufle i  kubki. - Każdy z mieszkańców, który ma jakieś swoje pamiątki związane ze Sławnem, może przynieść je do nas, a my je przyjmiemy w depozyt - mówi Izabella Sozańska-Majchrzak, dyrektor SDK w Sławnie.
To będzie pierwsza izba muzealna w Sławnie przygotowana przez pasjonatów. W SDK wkrótce zobaczymy najstarsze pocztówki przedwojennego Sławna.To inicjatywa prawdziwych miłośników historii. Od kilku tygodni w Sławieńskim Domu Kultury trwają przygotowania do otwarcia izby muzealnej z okazji 700-lecia miasta. Pomysł narodził się dzięki Joannie i Zbigniewowi Kluszczyńskim, małżeństwu ze Sławna. Uruchomienie sal muzealnych przewidziano w maju, podczas najważniejszych jubileuszowych uroczystości. - Zawsze nas pociągały starocie. Pierwsze pocztówki przywieźliśmy z Niemiec w 2002 roku. Potem się okazało, że jest taki znajomy zbieracz ze Sławna i także od niego mamy kilkadziesiąt sztuk. Te widokówki były wysyłane przez Niemców, którzy odwiedzali Pomorze Zachodnie przed II wojną. Oni je wysyłali do rodzin, mieszkających chociażby w Bawarii - mówi Zbigniew Kluszczyński, który od wielu lat jeździ do Niemiec na targi staroci i kupuje tam m.in. pocztówki Sławna. U naszych zachodnich sąsiadów takie jarmarki pocztówek odbywają się kilka razy do roku. Na wystawionych stołach są posegregowane różnego rodzaju widokówki, także z Pomorza Zachodniego. - Młodzi ludzie w Niemczech nie są zainteresowani dziedziczeniem tego. W związku z tym wynajmują firmę, która zajmuje się czyszczeniem mieszkań. Stąd na jarmarkach są ludzie, którzy mają te fanty i wystawiają je na sprzedaż - tłumaczy Zbigniew Kluszczyński. Pasja do historii swojego regionu sprawiła, że razem z żoną zaczął kupować stare widokówki, a potem różne antyki. W tworzonej właśnie izbie muzealnej znajdą się m.in. hełmy, miecze, drewniane kufle i kubki. - Każdy z mieszkańców, który ma jakieś swoje pamiątki związane ze Sławnem, może przynieść je do nas, a my je przyjmiemy w depozyt - mówi Izabella Sozańska-Majchrzak, dyrektor SDK w Sławnie. Wojciech Kulig
To będzie pierwsza izba muzealna w Sławnie przygotowana przez pasjonatów. W SDK wkrótce zobaczymy najstarsze pocztówki przedwojennego Sławna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!