Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinku i Białym Borze rejestrują dawców szpiku [zdjęcia, wideo]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Rejestracja młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku
Rejestracja młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku Rajmund Wełnic
Młodzi ludzie gotowi ratować życie. W Szczecinku i Białym Borze rejestrowano dawców szpiku kostnego.

Trochę papierów do wypełnienia, małe ukłucie w przedramię i kilka mililitrów krwi pobranych do probówki – ot, i cały zabieg związany z rejestracją w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Na taki krok zdecydowało się w tych dniach około 130 uczniów szczecineckich szkół średnich. – Gościliśmy w Białym Borze, dziś jesteśmy w Szczecinku, gdzie rejestrujemy dawców szpiku – mówi Henryk Siegert z Fundacji przeciwko Leukemii, który już od 17 lat (!) prowadzi akcję w szkołach powiatu szczecineckiego.

Liczba dawców, którzy dzięki temu znaleźli się w bazie danych Fundacji, przekroczyła już 3600 osób. – Z tego grona dokonano już 79 przeszczepów szpiku lub komórek macierzystych – liczy pan Henryk. Niektórzy ratowali życie już po kilka razy, bo ich szpik był potrzebny chorym na białaczkę.

Henryk Siegert po stracie syna chorego na białaczkę, zaangażował się w tłumaczenie młodym ludziom, że mogą kiedyś komuś uratować życie. Niestrudzenie odwiedza szkoły, przekonuje i pokazuje na czym polega cały, bezbolesny już dziś praktycznie zabieg. I co jest jego stawką. Stąd młodzi ludzie decydujący się na rejestrację są świadomi, że kiedyś może zadzwonić telefon z prośbą o przeszczep. I że nie można się wtedy wycofać. Zdarza się niestety, że z akcji organizowanych „na żywioł” nawet 50 procent dawców jest niedostępnych, gdy przychodzi co do czego – nie godzą się na przeszczep lub odpadają po dokładniejszych badaniach.

Punkt pobierania próbek przez ostatnie dni działał w szczecineckiej zawodówce, ogólniaku i ekonomiku, gdzie rejestrowali się uczniowie z miasta. Wcześniej 76 dawców zgłosiło się w Zespole Szkół w Białym Borze.
Medycyna poczyniła ogromny postęp i już na wstępnym etapie jesteśmy dziś w stanie określić dokładny zestaw antygenów. Sprawia to, że dziś jakość transplantacji znacznie się podniosła, z drugiej strony paradoksalnie czas poszukiwania dawcy, mimo większych baz danych, wcale nie skrócił się mocno w porównaniu do tego co było kilkanaście lat temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!