Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Kołobrzegu mogą kontrolować ból

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Od lewej: Tomasz Bednarek, ordynator oddziału anestezjologii i intenstywnej terapii i dyrektor szpitala Tomasz Szymański.
Od lewej: Tomasz Bednarek, ordynator oddziału anestezjologii i intenstywnej terapii i dyrektor szpitala Tomasz Szymański. Iwona marciniak
Kołobrzeski szpital dołączył do siedmiu placówek w województwie, które zdobyły certyfikat ,,Szpital bez bólu”.

Wszyscy doświadczamy bólu. U zdrowego człowieka jest potrzebny, bo ostrzega, że dzieje się z nami coś niedobrego. U osoby walczącej z chorobą bywa męką. Na szczęście lekarze coraz skuteczniej potrafią z nim walczyć. Certyfikat dla kołobrzeskiego szpitala to efekt kilkuletnich przygotowań lekarzy anestezjologów i ich kolegów z innych specjalności, także pielęgniarek. Wszyscy zaangażowani w ten projekt, odbyli szkolenia i przyswoli sobie procedury niezbędne do wdrożenia programu uśmierzania bólu pooperacyjnego, w możliwie najskuteczniejszy sposób.

- Wydawałoby się, że leczenie bólu jest czymś oczywistym - mówi Tadeusz Bednarek, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii kołobrzeskiego szpitala. - A jednak jak wynika z badań Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, ponad połowa chorych, którzy zostali poddani zabiegom operacyjnym, odczuwa niepotrzebny ból.

Jak tłumaczy dalej anestezjolog Jacek Marko, zgodnie z procedurami wypracowanymi przez PTBB, zabiegi operacyjne podzielono na trzy kategorie, w zależności od stopnia odczuwania bólu. Procedury obejmują monitoring natężenia bólu - pacjenci odpowiadają, jak bardzo ich boli w skali od 1 do 10. Odpowiedzi mogą być różne, bo każdy z nas ma inny próg bólu. Potem następuje planowanie przez lekarza najskuteczniejszej terapii bólu, nad której wdrożeniem czuwają pielęgniarki. W razie konieczności dawkowanie środków przeciwbólowych można zmieniać.

Do walki z bólem lekarze angażują samych pacjentów. I to dosłownie. Pacjenci poddawani rozległym zabiegom chirurgicznym, uchodzącym za najbardziej bolesne (np. ortopedycznym) mogą otrzymywać specjalne pompy podające lek przeciwbólowy, który w dopuszczalnej w ciągu doby dawce dozują sobie sami.

Procedury nie obejmują bólu przewlekłego. Zajmuje się nim poradnia leczenia bólu, znajdująca się również w kołobrzeskim szpitalu.

Nowy ambulans w Kołobrzegu.

Nowym mercedesem na pomoc [zdjęcia]

Kołobrzeg: Mężczyzna chciał skoczyć z budynku.

Kołobrzeg: Meżczyzna chciał skoczyć z budynku

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!