Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Trzebiatowie nareszcie pojedziemy pełną obwodnicą. "Dotarliśmy do końca drogi" [ZDJĘCIA]

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Obwodnica Trzebiatowa oficjalnie otwarta
Obwodnica Trzebiatowa oficjalnie otwarta SW
Dziesięć lat musieli czekać mieszkańcy Trzebiatowa na budowę ostatniego odcinka obwodnicy miasta. We wtorek bariery zostały zdemontowane, a pierwsze samochody przejechały nowym fragmentem drogi, który połączył dwa skrajne odcinki obwodnicy.

- Trochę to trwało, negocjacje nie były proste, ale wreszcie możemy się pochwalić, że dotarliśmy do końca drogi. Dzięki temu działaniu udrożnimy ruch nadmorski, który wcześniej przebiegał właśnie przez piękny Trzebiatów - skomentował marszałek Olgierd Geblewicz, który był obecny na otwarciu ostatniego odcinka obwodnicy.

Na uroczystości pojawili się także wicemarszałek Tomasza Sobieraj i dyrektor ZZDW w Koszalinie Michał Żuber. Dzięki wsparciu funduszów z Unii Europejskiej, a także współpracy samorządowców szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, udało się wybudować nowy odcinek drogi, który liczy 1,7 kilometra. Wybudowano także rondo, które połączyło nowy fragment obwodnicy z istniejącą już częścią przy wyjeździe z miasta w kierunku Rewala.

Długie dziesięć lat czekania. Dlaczego?

Trzeci i zarazem najważniejszy etap obwodnicy długo był odkładany w czasie. Droga miała przebiegać przez tereny wojskowe, a także bogate przyrodniczo, co spotkało się z licznymi protestami i wstrzymało realizację budowy w 2012 roku. Po wielu długich negocjacjach, udało się ustalić odpowiedni przebieg tego odcinka obwodnicy. Do pokonania zostały problemy natury technicznej i finansowej, ponieważ tereny, przez które przebiega trasa są podmokłe i wymagały zastosowania specjalnych technologii, co wiązało się ze znacznie wyższymi kosztami. To wszystko trwało dziesięć lat.

Dwa skrajne etapy obwodnicy Trzebiatowa zostały oddane do użytku już w 2012 roku, ale bez łącznika nie spełniały swojej roli i wciąż kierowały ruch bezpośrednio do centrum miasta.

Dopełnienie obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta w celu ochrony zabytkowych kamienic, a także usprawni ruch w czasie sezonu letniego, ponieważ Trzebiatów jest punktem pośrednim na drodze do nadmorskich kurortów.

Ścieżka rowerowa na obwodnicy Trzebiatowa: historia się powtarza?

Wraz z nowym fragmentem obwodnicy, powstała także ścieżka rowerowa, która jednak na razie przypomina obwodnicę sprzed dziesięciu lat, czyli składa się z początkowego i końcowego fragmentu.

- Rowerowa infrastruktura budowana przez ZZDW kończy się na obu wlotach do parku Królewski Gaj. Odcinek w obrębie parku jest inwestycją Miasta i Gminy Trzebiatów - informuje Anna Radziwonowicz z Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.

Miasto ogłosiło przetarg, a oferty można było składać do 26 września. Wykonawca będzie zobowiązany do zbudowania ścieżki w ramach istniejących już w parku alejek wraz z oświetleniem i elementami małej architektury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Trzebiatowie nareszcie pojedziemy pełną obwodnicą. "Dotarliśmy do końca drogi" [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński