Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walentynkowa miłość to też pomoc

Joanna Krężelewska
Walentynkowa miłość to też pomoc
Walentynkowa miłość to też pomoc
Nietypowy sposób na uczczenie święta miłości zaproponowały w sobotę dwie fundacje: "Zdążyć z Miłością" i DKMS. Zakochanych... i nie tylko zachęcały do niesienia pomocy.

W sobotę w centrum Handlowym Atrium Koszalin członkowie DKMS poszukiwali chętnych, którzy zechcą wpisać się na listę potencjalnych dawców szpiku lub komórek macierzystych. DKMS to już marka sama w sobie. - Dlatego specjalnie po to, by wpisać się do rejestru potencjalnych dawców, przyjechali do nas chętni spoza Koszalina, między innymi z Rosnowa i Bobolic. Poświęcili czas, pieniądze, bo chcą dać komuś szansę na życie - nie kryła zadowolenia Roksana Skrzypczyńska, która od trzech lat pracuje na rzecz Fundacji. - Co ciekawe, jest też sporo chętnych wśród osób starszych, które niestety nie mogą być już dawcami szpiku. Zapisujemy osoby do 55 roku życia.

Rejestracja jest błyskawiczna - trwa około 10 minut. Po wypełnieniu dokumentów potrzebny jest wymaz z policzka i... to wszystko. - Osoby rejestrujące się mają świadomość, że to decyzja bardzo poważna, że kiedyś mogą odebrać telefon i usłyszą, że mogą pomóc. Są świadome odpowiedzialności, która się z tym wiąże - podkreśliła Adrianna Górka z DKMS.

Komórki macierzyste mogą być pobrane z krwi - tak się dzieje w 80 proc. przypadków, kiedy uda się znaleźć bliźniaka genetycznego, albo z talerza kości biodrowej (nie mylić z rdzeniem kręgowym) za pomocą igły punkcyjnej. Drugi zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. - Czasem osoby rejestrujące się pytają nas, czy to boli. Po wybudzeniu dawca czuje dyskomfort, jakby uderzył się w pośladek o kant stołu - mówi Roksana Skrzypczyńska.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo trudne i wynosi od 1: 20000 do 1: kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.

W galerii Emka do pomocy potrzebującym zachęcały członkinie koszalińskiej Fundacji "Zdążyć z Miłością". Urządziły zbiórkę, z której dochód przeznaczony będzie na urządzenie mieszkania chronionego dla samotnych matek z dziećmi. Mieszkanie, liczące ponad 100 metrów kwadratowych, już jest. Obecnie Fundacja, dzięki wsparciu sponsorów, prowadzi w lokalu remont. Potrzebne są fundusze na urządzenie i wyposażenie mieszkania.

Podczas imprezy można było bezpłatnie zbadać poziom cukru oraz ciśnienia tętniczego krwi. Nie zabrakło również występów artystycznych przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z Koszalina i Mścic. Zaprezentowali się też tancerze Szkoły Tańca Top Toys.

- W remoncie mieszkania wspiera nas firma Kuncer. Wielu koszalińskich przedsiębiorców dokłada swoje cegiełki, w postaci dużych rabatów na kolejne elementy wyposażenia. Brakuje nam jeszcze około 20 tysięcy - powiedziała nam Justyna Śmidecka z Fundacji "Zdążyć z Miłością". - W mieszkaniu chronionym mamy i ich dzieci znajdą miłość, to będzie dla nich szansa na rozpoczęcie nowego życia, spokojnego, radosnego.

Otwarcie domu zaplanowano na kwiecień.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!