Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w koszalińskiej bibliotece

Marzena Sutryk [email protected]
Z powodu wprowadzania zmian biblioteka główna oraz filie będą krócej otwarte od 27 do 30 grudnia. Budynek główny w godz. 9 – 17, filie w godz. 10 – 16. W te dni z księgozbioru będzie można korzystać wyłącznie na miejscu. Nie będzie można książek wypożyczać ani zwracać. 24 i 31 grudnia KBP będzie nieczynna. – Za wszelkie utrudnienia z góry przepraszamy naszych czytelników – mówi Andrzej Ziemiński.
Z powodu wprowadzania zmian biblioteka główna oraz filie będą krócej otwarte od 27 do 30 grudnia. Budynek główny w godz. 9 – 17, filie w godz. 10 – 16. W te dni z księgozbioru będzie można korzystać wyłącznie na miejscu. Nie będzie można książek wypożyczać ani zwracać. 24 i 31 grudnia KBP będzie nieczynna. – Za wszelkie utrudnienia z góry przepraszamy naszych czytelników – mówi Andrzej Ziemiński. Radosław Koleśnik
Od nowego roku Koszalińska Biblioteka Publiczna wprowadza zmiany. Pojawią się nowe karty czytelnicze, zmienia się regulamin.

Pracownicy KBP, pracują nad wprowadzeniem nowego systemu bibliotecznego Aleph. Wszystko ma być dopięte na ostatni guzik, by zmiany mogły wejść w życie od nowego roku. Muszą więc przenieść do nowego systemu 11 baz czytelników oraz 16 baz katalogowych i bibliograficznych, a to setki tysięcy pozycji. Koszt projektu to ponad 700 tys. zł, z tego większość to dofinansowanie unijne. - W końcu po 15 latach będziemy pracować normalnie - mówi Grażyna Chłodnicka, bibliotekarz systemowy.

- Przymierzaliśmy się do tego od lat, w końcu udało się w ramach projektu "Portal edukacyjny województwa zachodniopomorskiego" - mówi dyrektor KBP Andrzej Ziemiński. - Przetarg wygrał system Aleph, z którego korzystają biblioteki na sześciu kontynentach w ponad 80 krajach, w tym 41 bibliotek narodowych. To jeden z najlepszych i najnowocześniejszych systemów na rynku.

Co zmiany oznaczają w praktyce dla czytelników KBP? Każdy będzie miał swoje konto internetowe na stronie www.biblioteka.koszalin.pl (trzeba się zgłosić do biblioteki po hasło). I dzięki temu będzie mógł zamawiać i rezerwować, a także przedłużać termin wypożyczenia książki. KBP będzie za pośrednictwem tego konta zawiadamiać czytelnika o terminach zwrotów i spóźnieniach, a także o naliczonych z tego tytułu karach. Czytelnik będzie mógł też otrzymywać na bieżąco informacje o wszelkich nowościach pojawiających się w zbiorach KBP.
Katalog centralny, który będzie dostępny na stronie internetowej KBP, będzie zawierał opisy bibliograficzne książek, czasopism, audiobooków, płyt muzycznych i filmowych. Czytelnik będzie wiedział, czy dana pozycja jest obecnie dostępna, czy ktoś z niej korzysta, ewentualnie, czy konieczne jest zapisanie się (przez internet) w kolejkę rezerwujących. Za pomocą internetu będzie też możliwy dostęp do artykułów prasowych, dokumentów - m.in. uchwał Rady Miejskiej (w sumie 100 tys. opisów bibliograficznych).

Od 1 stycznia zmieni się regulamin korzystania z zasobów KBP. Dla czytelnika zostanie wprowadzona jedna karta biblioteczna, która będzie ważna w budynku głównym i we wszystkich filiach. - Wypożyczenia będą się odbywały tylko za pomocą tej karty. Będziemy je wydawać za darmo. Dostanie ją każdy, kto zgłosi się do nas po nowym roku - mówi dyrektor.

- Czytelnik będzie mógł wypożyczyć do 15 egzemplarzy, w tym maksymalnie 6 książek w jednej placówce - mówi Beata Sawa-Jovanoska, zastępca dyrektora. - Ponadto od nowego roku w budynku głównym będzie można wypożyczać książki, podobnie jak w filiach, na 30 dni, a nie jak obecnie na 2 miesiące. Ale można będzie dwukrotnie przedłużać wypożyczenie, także przez internet, w sumie o kolejne dwa miesiące.

Nowością jest także, że każdy czytelnik będzie mógł upoważnić do korzystania z jego karty jedną osobę dorosłą. Oczywiście nadal będzie obowiązywał tradycyjny sposób wypożyczania, czyli na miejscu w KBP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!