MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja prozdrowotna w powiecie świdwińskim

Inga Domurat
Przesiewowe badania stomatologiczne obejmą 2000 osób z  powiatu świdwińskiego
Przesiewowe badania stomatologiczne obejmą 2000 osób z powiatu świdwińskiego Fotolia
17 tysięcy ankiet i prawie 6 tysięcy bezpłatnych badań - takie są założenia programu zdrowotnego, który będzie realizowany w tym roku w powiecie świdwińskim.

Kosztujący ponad 3 mln złotych program obejmie liczną grupę mieszkańców powiatu świdwińskiego. Jego głównym celem jest realne zmniejszenie zachorowalności na choroby układu trawiennego.

- Na realizację tego programu nie wydamy z własnego budżetu ani złotówki - mówi Mirosław Majka, starosta świdwiński. - Udało nam się uzyskać stuprocentowe finansowanie z pieniędzy zewnętrznych, a ściślej z mechanizmów norweskich. A w grę wchodzi łącznie z promocją kwota 3,2 mln złotych.

Starostwo ogłosiło już przetarg, w którym wybrany zostanie wykonawca tego profilaktycznego programu zdrowotnego. Do 20 kwietnia zainteresowani, dysponujący odpowiednim sprzętem medycznym, specjalistyczną kadrą lekarską i bazą techniczną, mogą składać swoje oferty. Do końca miesiąca w miejscowościach powiatu stanie 15 banerów, które informować będą mieszkańców o planowanej zdrowotnej akcji. Dotrą też do nich ulotki informacyjne. Jeśli procedura przetargowa przebiegnie bez żadnych zakłóceń, to w czerwcu program ruszy. Wtedy wiadomo będzie, gdzie przeprowadzane będą badania i jaki będzie ich harmonogram.

- Te szczegóły zostaną uzgodnione z wybranym w przetargu wykonawcą - mówi Beata Gadzinowska, koordynator programu z ramienia świdwińskiego starostwa. - Wtedy przeprowadzimy akcję informacyjno-promocyjną na szeroką skalę, by mieszkańcy wiedzieli, jakie kroki wykonać po wypełnieniu ankiety, by wiedzieli, gdzie zgłosić się na badania, na szczepienia i sprawdzenie uzębienia. Będziemy dążyli do tego, by dostęp do tych bezpłatnych usług był jak najlepszy.

Na dziś wiadomo, że do mieszkańców trafi 17 tysięcy ankiet. Otrzyma ją więc co trzeci mieszkaniec powiatu. Wypełnienie ankiet pozwoli na sporządzenie raportu epidemiologicznego i jest bezwzględnym warunkiem do tego, by móc skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Czyli jeśli nie wypełni się ankiety, nie skorzysta się z badań. A te skierowane będą do dwóch grup pacjentów: do dzieci do lat 18, które badane będą w kierunku alergii pokarmowych oraz otyłości, a także do osób w wieku 18 -70 lat, które będą mogły liczyć na badania w kierunku choroby wrzodowej żołądka, schorzeń jelita grubego, trzustki, wątroby. Profilaktyka obejmie też badania w kierunku pasożytów i lambrii, a także żółtaczki.

1000 osób zostanie poddanych badaniom laboratoryjnym (morfologia, lipidogram, witamina B12 i kwas foliowy, poziom glukozy, TSH, IgE), 200 wykonane zostaną testy detekcyjne alergii pokarmowych (50 antygenów). 400 osób otrzyma pomoc dietetyka. 150 poddanych zostanie gastroskopii, 50 kolonoskopii, 10 polipektomii, 100 USG jamy brzusznej, 20 tomografii komputerowej jamy brzusznej - do każdego z tych badań (zabiegów) osoby będą typowane z większej grupy, która wcześniej poddana zostanie kompleksowym badaniom laboratoryjnym.

Poza tym w kierunku występowania pasożytów przebadanych zostanie 50 osób, 500 otrzyma trzy serie szczepionki przeciwko żółtaczce typu A i B, a 2000 osób poddanych zostanie przesiewowym badaniom stomatologicznym.
Cały program zrealizowany ma być do końca tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!