Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więzienne lochy w szczecineckim ratuszu

Rajmund Wełnic
Jeden z napisów na ścianie piwnicy w ratuszu
Jeden z napisów na ścianie piwnicy w ratuszu Muzeum Regionalne
W piwnicach szczecineckiego ratusza odkryto ślady po tym, że mieściło się tu niegdyś więzienie. I to jeszcze w latach tuż po wojnie.

Informacje o tym, że w podziemiach magistratu w Szczecinku było więzienie, znajdują się w różnych źródłach historycznych. Teraz natrafiono na namacalne dowody. - Podczas rutynowych prac konserwatorskich prowadzonych w podziemiach szczecineckiego ratusza odkryto wyryte w murach napisy więźniów, którzy przetrzymywani tu byli w czasie II wojny światowej i latach powojennych – informuje Tomasz Czuk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

- Najlepiej zachowane z nich sporządzone zostały w dwóch językach, niemieckim i rosyjskim, i pochodzą z 1944 oraz 1946 roku. Ciekawostką jest fakt, że kilka lat temu Szczecinek odwiedził niemiecki turysta, dawny mieszkaniec Neustettin, który przetrzymywany był przez NKWD (czyli sowiecką bezpiekę – red.) właśnie w piwnicach naszego ratusza. Jego relacja była na tyle precyzyjna, że nasi pracownicy bez trudu zlokalizowali celę, w której przetrzymywano więźniów.

O znalezisku powiadomiono dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku, a napisy zostały odpowiednio zabezpieczone. – Przetrzymywane tu osoby uwieczniły na murze swoje imiona i daty uwięzienia – mówi Ireneusz Markanicz, szef muzeum. – Napisy z roku 1944 są w języku rosyjskim, te z 1946 po niemiecku. Można powiedzieć, że wraz z końcem wojny zmienili się lokatorzy więzienia.

Obecny gmach ratusza wzniesiono w połowie XIX wieku. Dziś w piwnicach są pomieszczenia gospodarcze, magazyny, składziki itp.. Część z pomieszczeń będzie jednak wkrótce zajęta na instalacje obsługujące fontanny na placu Wolności. Jego przebudowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a jednym z elementów nowego wystroju będą fontanna tryskająca z powierzchni placu i elementy wodne wzdłuż ścian magistratu.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem więziennej piwnicy i zrobieniem dokumentacji fotograficznej mogą się kontaktować z rzecznikiem prasowym UM Szczecinka pod numerem telefonu 600 813 117.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!