Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda w Bornem Sulinowie do prześwietlenia

(r)
Podobne sceny na ulicach Bornego Sulinowa zdarzały się już kilka razy i nikt nie może zagwarantować, że ponownie nie dojdzie do skażenia ujęcia wody pitnej.
Podobne sceny na ulicach Bornego Sulinowa zdarzały się już kilka razy i nikt nie może zagwarantować, że ponownie nie dojdzie do skażenia ujęcia wody pitnej. Rajmund Wełnic
Wraca sprawa skażenia chemicznego ujęcia wody w Bornem Sulinowie, które - zdaniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - są sprawką wojsk radzieckich. Po wyroku sądu administracyjnego RDOŚ będzie to musiał zbadać jeszcze raz.

Od kilku lat mieszkańcy Bornego Sulinowa żyją w strachu, gdy woda z kranów będzie nadawać się do picia. Już kilka razy bowiem dochodziło do jej zanieczyszczenia środkami chemicznymi. Ostatni raz w przed rokiem, gdy do wody z gruntu przesączyły się niebezpieczne związki chlorowcopochodne (tri i tertrachloroeten). Wodę pitną - do czasu opanowania sytuacji - przez kilka dni po raz kolejny dostarczano mieszkańcom beczkowozami. We wrześniu 2010 roku na kilka dni ujęcie nr 2 wyłączono z powodu skażenia dichloroetanem. Z kolei wiosną 2009 roku z powodu skażenia chemicznego zamknięto ujęcie nr 1. Wtedy dostały się do niego trójchloroeten i tetrachloroeten, równie toksyczne substancje. Ostatecznie okazało się, że woda dwóch studni ujęcia nr 2 jest czysta i dostawy można było wznowić. Z ujęcia nr 1 wodę pompowano tymczasem cały czas wprost do kanalizacji, aby nie dopuścić do skażenia sąsiednich studni. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ze Szczecinka zainwestowało sporo w modernizację ujęcia, aby w ogóle z niego korzystać.

"Wodociągi" chciał też, aby RDOŚ ustalił winowajcę skażenia i obciążył go kosztami rekultywacji ujęcia. Wiosną zeszłego roku szef RDOŚ w Szczecinie wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia na podmiot korzystający ze środowiska obowiązki przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych. - Zarówno dotychczasowe badania hydrogeologiczne w rejonie ujęcia, jak również ostatnie kontrole Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, nie potwierdziły, że sprawcą zanieczyszczeń ujęcia wody w Bornym Sulinowie jest firma E.. - informowała nas Agata Suchta, rzeczniczka prasowa RDOŚ. - Według nas sprawa zanieczyszczenia ujęcia wody w Bornym Sulinowie powinna być rozpatrywana w trybie ustawy o zagospodarowaniu nieruchomości Skarbu Państwa przejętych od wojsk Federacji Rosyjskiej.

W PWiK nie kryli zdumienia decyzją RDOŚ, która przesądzała o odpowiedzialności za skażenie ujęcia. - Nie zgadzamy się ze wszystkim, co tam napisano i już złożyliśmy odwołanie do Generalnej DOŚ - prezes "wodociągów" Andrzej Wdowiak dodaje, że jego firma sama zrobiła badania, które mogły wskazywać skąd pochodzą zanieczyszczenia. Nie mogli jednak robić badań w okolicy, a RDOŚ się do nich nie kwapił. GDOŚ podtrzymał decyzję RDOŚ, a tę z kolei szczecineckie "wodociągi" zaskarżyły do sądu administracyjnego.

- Sąd przyznał nam rację, decyzja została uchylona i teraz oczekujemy, że po uprawomocnieniu się wyroku, RDOŚ będzie nadal szukać odpowiedzi na pytanie, kto odpowiada za zanieczyszczenie ujęcia - nie kryje satysfakcji Andrzej Wdowiak. - Sąd w całości odrzucił argumenty RDOŚ.

Agata Suchta w rozmowie z nami przyznała, że jeszcze nie zna postanowienia sądu. Trudno jej więc je skomentować i nie wie, czy służby ochrony środowiska będą się odwoływać. - RDOŚ nie jest organem do prowadzenia wszelkich spraw związanych z zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego i poszukiwania źródeł zanieczyszczeń RDOŚ jest organem do rozpatrywania szkód w środowisku, które wynikają bezpośrednio lub pośrednio z działalności gospodarczej konkretnego lub niezidentyfikowanego podmiotu korzystającego ze środowiska lub do rozpatrywania szkód w środowisku dotyczących powierzchni ziemi wyrządzonych przed dniem 30 kwietnia 2007 roku - mówiła Agata Suchta.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!