Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda cofa decyzję o atomie w Gąskach

Inga Domurat
Mieszkańcy gminy Mielno wielokrotnie protestowali przeciw planom budowy elektrowni atomowej w Gąskach
Mieszkańcy gminy Mielno wielokrotnie protestowali przeciw planom budowy elektrowni atomowej w Gąskach Archiwum
Dopełnienie wszelkich formalności i potwierdzenie wygaśnięcia wydanej w 2013 r. decyzji to kwestia miesiąca - zapewnia wojewoda

Do wojewody zachodniopomorskiego trafił we wtorek wniosek PGE EJ1, odpowiedzialnej za przygotowanie do budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji z 2013 roku o wskazaniu lokalizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących w miejscowości Gąski.

- Inwestor wycofuje się z pomysłu sporządzenia raportu lokalizacyjnego dla elektrowni jądrowej w Gąskach - mówi Piotr Jania, wojewoda zachodniopomorski. - Nie ma więc powodu, by w obrocie prawnym funkcjonowała bezprzedmiotowa decyzja. Dopełnienie wszelkich formalności i potwierdzenie wygaśnięcia decyzji z 2013 roku to kwestia miesiąca.

Wojewoda chce, by jak najszybciej decyzja straciła moc prawną, bo , jak zapewnia, zdaje sobie sprawę, że do momentu wygaśnięcia nadal skutkuje ona utrudnieniami dla lokalnej społeczności. Wprowadziła bowiem ograniczenia w korzystaniu z mienia przez właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości zajętych pod planowaną lokalizację elektrowni. Na taki obrót sprawy przez te kilka lat czekała zdecydowana większość mie- szkańców mieleńskiej gminy, jej władze i wszyscy przeciwnicy atomu w Gąskach. Nie byłby on możliwy, gdyby zarząd PGE EJ1 oficjalnie i formalnie sam nie zrezygnował z prowadzenia badań lokalizacyjnych i środowiskowych w Gąskach.

Wszelkie wymagane pozwolenia na ich rozpoczęcie posiadał, łącznie z korzystnym dla spółki orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Z lokalizacji Gąski PGE EJ1 jednak się wycofała. W publikacji z 22 czerwca cytowaliśmy stanowisko w tej sprawie Jacka Cichosza, prezesa zarządu PGE EJ1, który wyjaśniał: „Po przeprowadzeniu szeregu dodatkowych analiz, spółka wystąpiła do GDOŚ z wnioskiem o objęcie procedurą oceny oddziaływania na środowisko lokalizacji Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec i wydanie stosownej decyzji. Analizy potwierdziły, że wymienione lokalizacje w największym stopniu spełniają kryteria, jakim powinna odpowiadać lokalizacja elektrowni jądrowej.”

Protest przeciwko elektrowni jądrowej w Gąskach [zdjęcia, film]

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Podpisanie listu intencyjnego w Gąskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!