Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory2015: Listy do parlamentu gotowe i zarejestrowane w PKW

Marzena Sutryk
Już dziś warto pamiętać, że wybory są przewidziane 25 października - lokale wyborcze będą tego dnia otwarte w godzinach 7 - 21. 23 października po północy rozpocznie się cisza wyborcza
Już dziś warto pamiętać, że wybory są przewidziane 25 października - lokale wyborcze będą tego dnia otwarte w godzinach 7 - 21. 23 października po północy rozpocznie się cisza wyborcza Tomasz Holod/polskapress
W środę o północy minął termin rejestracji list wyborczych z kandydatami do Sejmu i Senatu. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, mamy łącznie 11 chętnych do Senatu i 107 do Sejmu.

W okręgu koszalińskim, który w wyborach do Sejmu obejmuje Koszalin oraz powiaty koszaliński, kołobrzeski, szczecinecki, białogardzki, świdwiński, sławieński, drawski, a także wałecki i choszczeński, mamy ośmiu posłów. W związku z tym każdy komitet może zgłosić do udziału w wyborach listę 16 nazwisk. Większość komitetów tak uczyniło. Sięgnęliśmy do list, które opublikowała wczoraj po rejestracji Państwowa Komisja Wyborcza. Kogo mamy na listach w poszczególnych komitetach? Czy są jakieś niespodzianki?

Na liście Platformy Obywatelskiej w pierwszej trójce są kolejno: posłowie Marek Hok i Stanisław Gawłowski, a na trzecim miejscu wicestarosta choszczeńska Wioletta Kaszak. Na liście PO jest też radna i była wiceprezydent Koszalina Krystyna Kościńska oraz przewodnicząca Rady Powiatu Szczecineckiego Dorota Chrzanowska.

Lista Prawa i Sprawiedliwości to także 16 nazwisk. Na czele poseł Czesław Hoc, za nim radny sejmiku Paweł Szefernaker oraz poseł PiS Stefan Strzałkowski. Wśród kandydatów jest też radny miejski z Koszalina Artur Wiśniewski oraz córka nieżyjącego posła Mariana Golińskiego - Małgorzata Golińska.

Listę Zjednoczonej Lewicy otwiera poseł SLD Stanisław Wziątek, za nim jest poseł Twojego Ruchu Andrzej Lewandowski oraz szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Koszalinie Małgorzata Chyła, która ma też poparcie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Polskie Stronnictwo Ludowe na pierwszym miejscu zgłosiło Cezarego Szeligę z Wałcza. Drugi na liście do Sejmu jest wicewojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko, a trzeci - znany w regionie samorządowiec i były wicemarszałek województwa - Jan Krawczuk z Darłowa.

Listę komitetu Kukiz'15 do Sejmu otwiera znany koszaliński społecznik Stefan Romecki.

Komitet partii KORWiN na 1. miejscu zgłosił Roberta Bodendorfa, do niedawna szefa Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie. Wśród startujących są m. in. studenci, nauczyciele, przedsiębiorcy. Ciekawostka - listę zamyka Mirosław Bugajski, były burmistrz Sławna. I jeszcze jedno - żaden z kandydatów nie zadeklarował przynależności partyjnej.

Komitet Wyborczy Partia Razem zgłosił na 1. miejscu Jacka Wezgraja, psychologa z Koszalina.

Kto będzie się bił o mandaty senatorskie? Tu podział okręgów wygląda nieco inaczej niż w przypadku wyborów do Sejmu.
Mianowicie okręg numer 99 obejmuje wyborców z powiatów kołobrzeskiego, białogardzkiego, świdwiń-skiego, drawskiego, choszczeń-skiego, wałeckiego.

Okręg numer 100 obejmuje natomiast Koszalin i powiaty: koszaliński, szczecinecki, sławieński.

Każdy okręg to jeden mandat - zdobywa go ta osoba, która ma największe poparcie.

W okręgu 99 o miejsce w Senacie zawalczy pięć osób: Robert Kucharycz z Kołobrzegu, Krzysztof Plewko, także z Kołobrzegu, Helena Rudzis - Gruchała z Czernina, Mirosław Siedlecki z Koszalina i obecna senator Grażyna Sztark z Białogardu.
W okręgu 100 będzie się bić o jedno miejsce sześć osób: Marcin Bedka ze Szczecinka, Robert Grzywacz ze Świerszczewa, Marian Kryska z Parsowa, Paweł Michalak z Koszalina, Danuta Olejniczak, również z Koszalina oraz obecny senator PO Piotr Zientarski z Koszalina.

Jednocześnie przypominamy, że na naszej stronie internetowej www.gk24.pl ruszamy z plebiscytem wyborczym. Nasi Czytelnicy, a tym samym wyborcy, będą mogli podczas naszej akcji wybrać swoich faworytów spośród tych osób, które będą walczyć w październikowych wyborach. Szczegóły na temat akcji już wkrótce będą dostępne na naszym portalu internetowym.
Ponadto nasza grupa wydawnicza, po raz kolejny w całym kraju, także w regionie, przeprowadzi sondaż wyborczy. Ankieterzy trzykrotnie będą prowadzić badania. Wyniki będziemy podawać na łamach i na gk24.pl

Kalendarz wyborczy
Ważne w kolejnych terminach:

- do 2 października - zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych
- do 4 października - powołanie przez wójtów (burmistrzów, prezydentów) obwodowych komisji wyborczych
- do 10 października - zgłaszanie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi) zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a
- do 16 października - składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
- do 20 października - składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania
- do 22 października - zgłaszanie przez wyborców za granicą wniosków o wpisanie do tamtejszego spisu wyborców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!