Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdiagnozują na miejscu

Joanna Boroń
Do niedawna pacjenci z podejrzeniem raka płuc na konsultacje musieli jeździć do Szczecina. Od zeszłego czwartku sytuacja się zmieniła - to specjaliści przyjeżdżają do nich. Raz na 2 tygodnie.
Do niedawna pacjenci z podejrzeniem raka płuc na konsultacje musieli jeździć do Szczecina. Od zeszłego czwartku sytuacja się zmieniła - to specjaliści przyjeżdżają do nich. Raz na 2 tygodnie. archiwum
Do niedawna pacjenci z podejrzeniem raka płuc na konsultacje musieli jeździć do Szczecina. Od zeszłego czwartku sytuacja się zmieniła - to specjaliści przyjeżdżają do nich. Raz na 2 tygodnie.

Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc (SZGiCHP) w Koszalinie, dzięki zacieśnieniu współpracy z nowym kierownictwem Międzynarodowego Centrum Onkologii AFFIDEA pod kierownictwem doc. dr hab. n. med. Ewy Ziółkowskiej, od tego roku organizuje - raz na dwa tygodnie - konsylia onkologiczne dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu płuc. Do tej pory chorzy z Koszalina i okolic na takie konsultacje jeździli do Specjalistycznego Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie - Zdunowie, bo innej możliwości nie było. Często były to osoby już w bardzo ciężkim stanie, dla których taka wyprawa była nie lada problemem.

Takie konsylia to efekt tzw. pakietu onkologicznego. Pacjent po postawieniu diagnozy, np. przez lekarza POZ lub specjalistę, trafić ma do konsylium, czyli zespołu specjalistów, którzy opracują na podstawie wyników jego badań indywidualny plan leczenia. W skład konsylium mają wchodzić (w zależności od danego przypadku) między innymi specjalista onkolog, radioterapeuta, chirurg onkologiczny, radiolog i hematolog. W Koszalinie - jak nas poinformował dyrektor Robert Szank - chorymi zajmą się specjaliści ze Szczecina: Henryk Jankowski, tarakochirurg, Paweł Banatkiewicz, radiolog z AFFIDEA, oraz lekarze z Koszalina: onkolog Dorota Stręk-Śliwińska i radiolog Joanna Staniewicz.

Konsylium powino się zebrać w ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia się pacjenta do szpitala. Na konsultację w Koszalinie trafiać będą pacjenci z poradni pulmonologicznej działającej w SZGiCHP oraz pacjenci zespołu. - Podczas jednego konsylium lekarze zdiagnozują pięć do dziesięciu przypadków - zdradza dyrektor Szank. - Zgodnie z naszymi szacunkami, dwa takie spotkania w miesiącu wystarczą. Warto podkreślić, że mówimy tu tylko o chorych z podejrzeniem raka płuc i to takich, którzy wcześniej nie byli zdiagnozowani.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!