Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowe siedzenie

opr. jsz
Wielogodzinne siedzenie za biurkiem może przynieść więcej szkód niż się powszechnie wydaje. Nieodpowiednie siedzisko oraz złe ułożenie ciała w pozycji siedzącej może bowiem powodować poważne problemy zdrowotne.

W ciągu całego życia siedzimy za biurkiem nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin, często na niedostosowanym do naszych cech fizycznych fotelu czy krześle. W związku z tym, zapewne niejednokrotnie odczuwaliśmy tego nieprzyjemne skutki.

Bóle kręgosłupa, szyi czy barków, spuchnięte łydki to tylko niektóre z efektów długiego przebywania w niewygodnej dla organizmu pozycji. Pochyleni nad klawiaturą komputera lub notatnikiem, nie używając oparcia czy podłokietników, narażamy kręgosłup na szereg niebezpieczeństw. A stąd niedaleko już do poważnych chorób układu mięśniowo - szkieletowego, które mogą odezwać się w przyszłości. I choć już coraz więcej wiemy dziś o zasadach ergonomii, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak dotkliwe mogą być skutki nieprawidłowo siedzenia.

Ergonomia, czyli co?

Ergonomia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, która zajmuje się dostosowaniem szeroko pojętego otoczenia do możliwości psychofizycznych człowieka. W ujęciu praktycznym przekłada się niemal na każdą sferę ludzkiego życia, również na pracę. W tym kontekście celem ergonomii, jako dyscypliny badawczej, jest stworzenie takiego środowiska pracy, które jest przyjazne dla zdrowia i tym samym eliminuje źródła chorób.

Zdrowe… krzesła w domu i pracy

Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów spełniających choćby w niewielkim zakresie zasady ergonomii. Tylko nieliczni traktują jednak problem kompleksowo, biorąc pod uwagę funkcjonalność i prozdrowotność mebli biurowych, ale przede wszystkim indywidualne potrzeby każdego użytkownika. Ergonomiczny fotel musi sprostać wymaganiom osób o bardzo różnych parametrach ciała.

Zakres regulacji fotela czy krzesła powinien umożliwiać wygodne i nie obciążające kręgosłupa ani nóg siedzenie, zarówno osobom bardzo wysokim, jak i bardzo niskim oraz tym o dużej i małej masie ciała. Zdrowy fotel to taki, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała siedzącej na nim osoby, dzięki doskonale wyprofilowanemu oparciu, pozwalające na tzw. "dynamiczne siedzenie", odciążające kręgosłup podczas długiego przebywania w jednej pozycji.
Jak powinniśmy siedzieć?

Na to pytanie nie ma definitywnej odpowiedzi, lecz wielu specjalistów uważa, że o dobrej pozycji siedzącej decyduje kilka czynników.
Dobra pozycja siedząca wymaga stabilnego podparcia i "neutralnej" równowagi ciała.

Podparcie

Dla osiągnięcia pozycji siedzącej umożliwiającej wykonywanie czynności i poruszane górną częścią ciała konieczne jest stabilne podparcie. Kiedy siedzimy nasza stabilność zależy przede wszystkim od płaszczyzny siedzenia i stóp. Podparcia oraz stabilności nie można przeceniać. Podparte muszą być odpowiednie miejsca, tak aby górna część ciała mogła wykonywać różne czynności.

Poza stabilnym podparciem, powierzchnia, na której siedzimy powinna zapewniać także właściwy rozkład nacisków. Poduszka i podstawa, które rozkładają nacisk na dużej powierzchni zmniejszają nacisk w obszarach podatnych na zmęczenie. W ten sposób możemy uniknąć zmęczenia mięśni z powodu potrzeby stabilizowania i trzymania ciała w pozycji wyprostowanej. Nieprzyjemny nacisk powoduje także zmęczenie pacjenta. Niebezpieczeństwem są zbyt miękkie poduszki, gdyż nie dają stabilnej pozycji siedzącej.

Ruch

W celu osiągnięcia pozycji siedzącej umożliwiającej wykonywanie czynności i ruchów, musimy mieć możliwość wyginania przedniej części ciała do przodu. W takiej pozycji pochylonej do przodu pracujemy i wykonujemy różne czynności. Z pochylonym siedzeniem będziemy mieli możliwość ruchu w przód. Jednakże będzie to męczące dla pleców i szyi oraz spowoduje ryzyko ześlizgnięcia się w przód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!