MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żywa Biblioteka w Koszalinie. Walka ze stereotypami przez rozmowę

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Pierwsza Żywa Biblioteka została zorganizowana w Koszalinie w 2011 roku.
Pierwsza Żywa Biblioteka została zorganizowana w Koszalinie w 2011 roku. archiwum
16 kwietnia w koszalińskim oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej przy ul. Piłsudskiego 74/1 odbędzie się kolejna odsłona akcji "Żywa Biblioteka". Będzie można "wypożyczyć rozmówcę".

Żywa Biblioteka polega na osobistej rozmowie z reprezentantem czy reprezentantką grupy doświadczającej stygmatyzacji. Rozmowa z Żywą Książką ma swobodny charakter i odbywa się w przyjaznej atmosferze.

- To wydarzenie pozwala czytelnikom i czytelniczkom na kontakt z przedstawicielami i przedstawicielkami grup obarczanych stereotypami, narażonych na wykluczenie i gorsze traktowanie, dyskryminację - mówi Magdalena Młynarczyk-Wezgraj, kierowniczka oddziału GBL w Koszalinie.
 

Pierwsza Żywa Biblioteka została zorganizowana w 2000 roku w Danii podczas festiwalu muzycznego w Roskilde. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt Żywych Książek. W Polsce Żywe Biblioteki są organizowane od 2007 roku, a w Koszalinie od 2011.

 
Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są Żywe Książki (przedstawiciele i przedstawicielki grup traktowanych stereotypowo, wykluczanych lub dyskryminowanych), są czytelnicy i czytelniczki (osoby, które bibliotekę odwiedzają i rozmawiają z Żywymi Książkami), są także bibliotekarki (osoby, które czuwają nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczają” Żywe Książki).
 

Książka w Żywej Bibliotece ma wyjątkowe znaczenie. Jej rola polega na szczerej rozmowie z czytelnikiem, czytelniczką. To szczególne spotkanie „twarzą w twarz” ma przede wszystkim wpłynąć na uprzedzenia względem konkretnej grupy, którą Żywa Książka reprezentuje.

 
Żywą Książkę określa się tytułem. Jest on związany ze stereotypem, który tej "Książki" dotyczy. W tym roku będzie można porozmawiać w cztery oczy przez 30 minut z: Amazonką, Gejem, Mamą osoby trans, Osobą transpłciową, Osobą w spektrum autyzmu, Osobą z doświadczeniem depresji, Żydem.
 
Przychodząc do Żywej Biblioteki, jak w tradycyjnej bibliotece, należy się zapisać. Następnie można skorzystać z katalogu i wybrać konkretną Żywą Książkę. Wydarzenie zaplanowane jest od godziny 10 do 15.
 
Żywa Biblioteka odbywa się w ramach projektu "Różnorodność w akcji. Koszalińskie spotkania i dialogi".

Projekt grantowy "Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami" współfinansowany ze środków Programu Komisji Europejskiej CERV "Obywatele, równość, prawa i wartości" na lata 2021-2027". 

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera