Wydarzenie to, poświęcone przede wszystkich promocji praw człowieka, zaplanowano w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy pl. Polonii 1 na piątek, 24 maja. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10 wykładem wprowadzającym w ideę imprezy. W godz. 11-15 oraz 16-18 w czytelni KBP działać będzie wypożyczalnia Żywych Książek. Tytułów z roku na rok jest coraz więcej, bo sama impreza - w odpowiedzi na rosnące nią zainteresowanie - coraz bardziej się rozwija. W ubiegłym roku Żywe Książki wypożyczyło ponad pół tysiąca osób!
- Jest nam ogromnie miło. Cele, jakie przyświecają realizacji projektu, to oczywiście pomoc w nawiązaniu dialogu, ale też przekazywanie doświadczeń osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia i wykluczenie, a co za tym idzie kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec inności - zaakcentował Dariusz Pawlikowski, dyrektor KBP.
„Czytanie” Żywej Książki to 20-minutowa z nią rozmowa. W wypożyczalni można będzie zapoznać się z dostępnymi tytułami i wybrać jeden bądź kilka z nich. - W tym roku udostępniamy aż dwadzieścia trzy tytuły. W poprzednich latach najpopularniejszymi były m.in. alkoholik, były więzień, freeganin, rodzic osoby nieheteronormatywnej i osoba aseksualna. Nie zabraknie ich również w tym roku. Na prośbę czytelników pojawią się też nowe tytuły - buddystka i osoba z doświadczeniem przemocy domowej - wylicza Małgorzata Weiss.
Wypożyczyć można też dumnego seniora - geja, uchodźcę politycznego z Białorusi, Ukrainkę, weganina, osobę transpłciową, ateistę czy ekoaktywistę. Po rozmowie z książką czytelnik zostanie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety, która pozwoli zbudować księgozbiór w kolejnych latach. - Żywa Biblioteka jest jednocześnie miejscem i lustrem zmiany społecznej. Książki wzbudzają emocje, czasem kontrowersję, jednak zmiany są bardzo widoczne - podkreśliła Magdalena Młynarczyk. - W ubiegłym roku określenie „nieheteronormatywna” wzbudzało emocje, a teraz odmieniane jest przez wszystkie przypadki.
W tym roku żywa Biblioteka współpracuje z UNHCR Polska, a w ramach partnerstwa zaplanowano spotkanie z rzecznikiem polskiego przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców Rafałem Kostrzyńskim i pokaz filmu.
POLECAMY TAKŻE
Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego
Zobacz także: Koszalin: Noc w bibliotece 2019
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Philips 43PUS7657/12
Philips 43PUS7657 to telewizor Saphi Smart TV o do…
kup teraz

Philips 65PUS8057/12
Telewizor PHILIPS 55PUS8057, to 55 calowy telewizo…