Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywy księgozbiór dostępny dziś w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej

Joanna Krężelewska
Żywa Biblioteka w Koszalinie.
Żywa Biblioteka w Koszalinie. organizator
Dziś w godz. 12-18 KBP zaprasza po raz czwarty do Żywej Biblioteki. Czytanie odbywać się będzie przez rozmowy. Do wyboru jest 14 tytułów

Żywa Biblioteka to projekt, który w niekonwencjonalny sposób przybliża ideę praw człowieka. - To przede wszystkim spotkanie człowieka z człowiekiem - podkreśla Magdalena Młynarczyk, koordynatorka akcji. - Ma ona uczyć tolerancji, udowodnić, że inny nie znaczy gorszy - dodaje Andrzej Ziemiński, dyrektor KBP.

Po raz pierwszy w Koszalinie Żywa Biblioteka została zorganizowana pięć lat temu. Po rocznej przerwie powraca. - Była to przerwa zamierzona. Chcieliśmy sprawdzić, czy jest zapotrzebowanie na tę formę promocji praw człowieka. Otrzymaliśmy wiele pytań od szkół, ale i osób prywatnych, stąd decyzja o jej powrocie do harmonogramu bibliotecznych wydarzeń - tłumaczy Magdalena Młynarczyk.

Dziś w godz. 12-18 w budynku głównym KBP przy pl. Polonii 1 na czytelników czekać będzie 14 żywych tytułów - przedstawicieli grup traktowanych stereotypowo. Będzie można wypożyczyć na 20-minutową rozmowę m.in. alkoholiczkę, ateistę, bezwyznaniowca, osobę chorą psychicznie, feministkę, geja, matkę dziecka ciemnoskórego, matkę osieroconą, muzułmanina, Ukrainkę, wegankę.

Książka w Żywej Bibliotece ma wyjątkowe znaczenie. Jej rola polega na szczerej rozmowie z czytelnikiem, który zdecydował się ją "wypożyczyć". To szczególne spotkanie twarzą w twarz ma przede wszystkim wpłynąć na stereotypy i uprzedzenia względem konkretnej grupy - mniejszości, którą właśnie Książka reprezentuje. Książki dają się "czytać", ale nie promują żadnych postaw.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Poprzedzi je wykład Beaty Bielskiej, doktorantki socjologii UMK w Toruniu, która opowie, czym w praktyce jest tolerancja (godz. 11, sala kinowa KBP).

Kto jest w Polsce dyskryminowany? Co to znaczy? Kogo traktujemy gorzej? I czy o tym wiemy? Czy można nie dyskryminować? Czy przepisy antydyskryminacyjne nie powodują nowych typów dyskryminacji? Będzie to krótka socjologiczna opowieść okraszona statystykami dotyczącymi Polski i Polaków.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!