Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35 lat Centrum Kultury w Koszalinie

Joanna Boroń [email protected]
Z lewej: Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film” to najważniejsza z imprez, przez lata organizowanych w Koszalinie. To tu zaczynali wielcy polskiego kina. Na jednym z festiwali gościli Agnieszka Holland i Jerzy Stuhr. Z prawej: Dyskusje pod hasłem "Szczerość za szczerość” stały się sposobem kształtowania wiedzy o sztuce filmowej. W 1988 r. gościem spotkań był Wojciech Jaruzelski.
Z lewej: Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film” to najważniejsza z imprez, przez lata organizowanych w Koszalinie. To tu zaczynali wielcy polskiego kina. Na jednym z festiwali gościli Agnieszka Holland i Jerzy Stuhr. Z prawej: Dyskusje pod hasłem "Szczerość za szczerość” stały się sposobem kształtowania wiedzy o sztuce filmowej. W 1988 r. gościem spotkań był Wojciech Jaruzelski. Fot. Archiwum CK 105
Światowy Festiwal Chórów Polonijnych, KSF Młodzi i Film, Generacja - to imprezy, które Koszalin zawdzięcza działalności Centrum Kultury 105. Instytucja świętuje 35. urodziny.

Trio na urodziny

Trio na urodziny

W najbliższą sobotę (22 stycznia) o godz. 18 w sali kina Kryterium wystąpi Marcin Wasilewski Trio (znanego dotychczas jako Simple Acoustic Trio). To pomysł na uroczyste uczczenie 35-lecia działalności CK 105. Wstęp na koncert jest wolny.
Do tej pory Trio w składzie: Marcin Wasilewski - piano, Sławomir Kurkiewicz - kontrabas i Michał Miśkiewicz - perkusja, nagrało sześć płyt. Członkowie zespołu od wielu lat współtworzą słynny kwartet Tomasza Stańko, z którym nagrywają płyty i koncertują na całym świecie.

Swoją działalność Centrum Kultury 105 rozpoczęło dokładnie 1 stycznia 1976 roku pod nazwą Miejski Ośrodek Kultury. Początki były skromne - MOK tworzyły cztery działy: upowszechnianie wiedzy i amatorskiej twórczości artystycznej, sekcja organizacji imprez, dział organizacyjno - gospodarczy i sekcja finansowo - księgowa.

Wszystkim doskwierał brak własnej siedziby i rozrzucenie kulturalnej działalności po całym mieście. Decyzją władz miasta w 1982 roku Miejski Ośrodek Kultury przeniósł się do budynku przy ul. Orlej, gdzie przygotowano salę widowiskową na 200 miejsc, kawiarnię i zaplecze. Odbywały się tam koncerty, przeglądy, recitale, próby zespołów, projekcje filmowe. Powstał Amatorski Klub Filmowy "Copal". Słynne stały się "czwartki filmowe" - pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

Dzisiejszą siedzibę przy ul. Zwycięstwa 105 CK "odziedziczyło" po Wojewódzkim Domu Kultury, który został zlikwidowany w latach 90. Dzięki hojności władz miejskich powstała sala widowiskowa, hol, szatnia oraz zaplecze niezbędne do uruchomienia kina. I tak w 2000 roku kino Kryterium z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przeniosło się do budynku przy ul. Zwycięstwa.

Przez 35 lat pod skrzydłami CK 105 (a wcześniej MOK) funkcjonowały przeróżne sekcje i zespoły. W 1980 roku działały prężnie: Zespół Działań Artystycznych "Dzieci Koszalina" i Klub Tańca Towarzyskiego "Grot". Pod egidą MOK dwa lata wcześniej powstał Studencki Teatr Ruchu "Blik".

W latach 80. powstał też Zespół Żywego Słowa, który zebrał na swoim koncie wiele nagród. Nie można zapomnieć o zespole "Bałtyk" oraz Dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca "Mały Bałtyk", prowadzonym od początku przez Bernardę Durbacz. Powstawały kolejne sekcje i chóry, na przykład Frontowe Drogi, Sta allegra.

W tej chwili pod okiem instruktorów szkolą się zespoły rockowe, chóry, tancerze, wokaliści, recytatorzy, aktorzy... łącznie działa kilkanaście różnych sekcji, a pod skrzydłami CK 105 kształci się około 400 osób.
Jednak większości koszalinian działalność CK kojarzy się głównie z cyklicznymi imprezami kulturalnymi. Na liście są przede wszystkim dwa wydarzenia - Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film oraz Festiwal Rockowy Generacja. Niektóre z nich, takie jak Centralne Dni Olimpijczyka, już dawno odeszły w zapomnienie.

Paweł Strojek, p.o. dyrektora CK 105, gdyby miał wskazać najważniejszą imprezę organizowana w Koszalinie, nie wahałby się ani chwili: - Oczywiście, "Młodzi i Film"! To nasza sztandarowa impreza. Dzięki niej jesteśmy znani.

Historia Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych sięga roku 1973. To rok I Międzynarodowych Spotkań Filmowych "Młodzież na ekranie". Na ekranach naszych kin pokazano 14 polskich filmów fabularnych kinowych, 8 telewizyjnych, a także 7 filmów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej . Pokazom filmów towarzyszyły spotkania i dyskusje twórców z publicznością. Grand Prix "Wielki Jantar 73" otrzymał film "Iluminacja" Krzysztofa Zanussiego.

A jakie są plany na kolejne lata działalności? - Chcemy iść w kierunku imprez, festiwali połączonych z warsztatami, na których młodzi ludzie będą się uczyć, oczywiście przy okazji dobrej zabawy. Do festiwali jazzowego i filmowego, które są naszymi wizytówkami, chcemy dodać festiwalu bluesowy - zdradza Paweł Strojek. - Naszym nowym pomysłem jest też półprofesjonalny chór, który będzie działał przy centrum i filharmonii.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!