Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35 lat Zespołu Tańca Ludowego „Bałtyk”. Poznajcie wielką taneczną rodzinę z Koszalina

Ewelina Żuberek
Ewelina Żuberek
Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk”
Wspólne zainteresowania rodzą przyjaźnie, a przyjaźnie poparte wspólnymi zainteresowaniami i ciężką pracą rodzą sukcesy. Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk” już od 35 lat rozwija się i zachwyca publiczności na całym świecie. Bernadetta Durbacz, prowadząca i choreografka Zespołu wprowadza nas za kulisy tej historii.

Na początek proszę nam zdradzić - czym jest dla pani taniec? W ogóle jak rozpoczęła się pani historia z folklorem?

- Taniec to nieodłączna część życia każdego, kto zetknął się z tą formą wyrażania siebie. Od 6. roku życia do ukończenia szkoły podstawowej tańczyłam w zespole tańca ludowego w Młodzieżowym Domu Kultury w Koszalinie. Okres szkoły średniej to fascynacja tańcem nowoczesnym. Kiedy w 1977 roku, w koszalińskim amfiteatrze, obejrzałam premierowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Bałtyk”, prowadzonego przez Jarosława Wojciechowskiego, powróciła moja więź z folklorem. W tym zespole przetańczyłam 13 lat. Zawód choreografa, który dziś wykonuję, to nie tylko współtworzenie ogniwa naszej kultury, ale przede wszystkim możliwość przekazywania dalej swojej wiedzy i umiejętności.

3

Niedawno Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk” obchodził 35-lecie istnienia. A jakie były jego początki?

- Założony przeze mnie Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk” powstał w 1987 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Koszalinie (obecnie CK 105 w Koszalinie), pod nazwą Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mały Bałtyk”. Był to „młodszy brat” działającego wówczas Zespołu Pieśni i Tańca „Bałtyk”, w którym, jak wcześniej wspomniałam, byłam tancerką. „Mały Bałtyk” tworzyły dzieci w wieku 8-14 lat, które miały możliwość, po ukończeniu szkoły podstawowej, kontynuowania swoich zainteresowań w starszej grupie. Pierwsze lata działalności, to wspólne koncerty obu zespołów, krajowe i zagraniczne tournee. W 2007 roku „Mały Bałtyk” zmienił nazwę na Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk”. W ciągu 35 lat istnienia zespołu swoją przygodę z tańcem przeżywały setki uzdolnionych dzieci i młodzieży. Miały możliwość prezentować piękno polskiego folkloru na scenach Europy i Azji. Polskie tańce narodowe i regionalne podziwiali widzowie z: Austrii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Turcji, Włoch i byłej Jugosławii.

5

Ogromnym skarbem zespołu są stroje. Jak je pozyskaliście i czy to oryginalne stroje ludowe?

- Garderoby „Bałtyku” to setki przebogatych, wzbudzających zachwyt strojów i rekwizytów ludowych. Zakupione wraz z powstaniem zespołu, zadbane z należytą starannością, nie straciły swojego blasku, a ręczne hafty stały się wręcz unikatem. Każdy taniec prezentowany jest w oryginalnym, bogato zdobionym stroju danego regionu. Każdy z tych strojów nabiera duszy podczas tańca.

Skoro są różne stroje to musi być także odpowiedni repertuar. Jakie tańce prezentujecie najczęściej?

- W repertuarze Zespołu Tańca Ludowego „Bałtyk” znajdują się polskie tańce narodowe - polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak oraz tańce wielu regionów Polski, m.in.: śląskie, rzeszowskie, kaszubskie, lubelskie, opoczyńskie, z okolic Wielkopolski i bliskiego nam Jamna. Mamy również w repertuarze tańce innych narodów, np. węgierskiego czardasza, czy grecką zorbę. W zależności od potrzeb organizatorów i warunków scenicznych dobieramy repertuar, ale zawsze staramy się pokazać piękno polskich tańców narodowych. Jako jedyny zespół w Polsce posiadamy suitę tańców jamneńskich i stroje z tego regionu.

6

W jakich wydarzeniach bierzecie udział jako grupa taneczna?

- „Bałtyk” bierze udział w imprezach organizowanych przez Centrum Kultury 105 w Koszalinie, występuje na licznych imprezach charytatywnych, rocznicowych, dożynkach, przeglądach i festiwalach folklorystycznych w kraju i poza jego granicami.

Nie sposób wymienić wszystkich nagród i wyróżnień, jakie Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk” zdobył w ciągu 35 lat swojej działalności. Które z nich są tymi najważniejszymi?

- Zespół jest laureatem krajowych i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. W 2002 roku otrzymał Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za upowszechnianie kultury ludowej. Wielokrotnie też był nagradzany przez Prezydenta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Podczas majowego koncertu jubileuszowego z okazji 35-lecia artystycznej działalności, Prezydent Koszalina wręczył zespołowi statuetkę Koszalińskiego Orła - wyróżnienie za wybitne osiągnięcia i działania na rzecz Koszalina i jego mieszkańców. To ważne, prestiżowe nagrody, ale jak zgodnie podkreślają tancerze, czasem aplauz widzów, łzy wzruszenia, zwłaszcza wśród polonijnej widowni, są najpiękniejszym podziękowaniem za każdą godzinę próby, za zaangażowanie, potwierdzeniem sensu ich wyjątkowej pasji.

Jakie jest podejście młodych ludzi do tańca ludowego? Jakie znaczenie ma ten taniec w ich życiu?

- Członkowie „Bałtyku” to osoby w różnym wieku, połączone wspólną pasją propagowania polskiej kultury w folklorystycznym wydaniu. Oni mają w sercach polski folklor, który stał się inspiracją do realizacji siebie, do spełniania się w tym, co się lubi, co daje satysfakcję. Niektórzy tańczą od początku istnienia Zespołu, z małymi przerwami na studia, na założenie rodziny, a potem zatęskniwszy za tańcem, powracają. Od tej chwili tańczą wspólnie z żoną, mężem, córką, czy synem, których „zarazili” folklorem i namówili na uczestnictwo w próbach. Tym sposobem stajemy się wielopokoleniową taneczną rodziną, połączoną wspólną pasją.

Taniec ludowy traktujecie po prostu jako taniec, czy również jako tradycję i ważny element kultury?

- Inspiracją zespołu jest przebogata polska kultura ludowa, a taniec stanowi jedną z jej odsłon. Ludzie, którzy włączyli polski folklor do swojego życia, robią wszystko, aby w gorączce dnia dzisiejszego nie utracić naszej narodowej tożsamości, nie pozwolić zaginąć tradycji, pielęgnowanej przez naszych przodków.

Jak to robicie, że macie w zespole tak wiele osób? Przecież tak wiele się teraz mówi, o tym, że dzieci nie są zainteresowane, nie mają pasji...

- Wiele osób nazywa nas wielką, taneczną rodziną. Wspólne zainteresowania rodzą przyjaźnie i sympatie, które poparte ciężką pracą owocują sukcesami na scenach. Każda próba, występ, wyjazd na koncert oraz czas spędzony razem, tworzą więzi na całe życie. Tancerze, którzy wyjeżdżają na studia do innych miast, przy każdej okazji odwiedzają nas na próbach, a w wakacje biorą udział w naszych występach. W koncercie z okazji 35-lecia wystąpili byli członkowie zespołu, którzy przyjechali z odległych od Koszalina miast, a nawet z zagranicy.

Dlaczego pielęgnowanie tradycji i przekazywanie ich dalej jest dziś tak ważne?

- W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie pielęgnowanie bogatego, barwnego świata polskiej kultury ludowej, uczy szacunku do tradycji. Na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, zespoły z całego świata, podczas parady, czy występu prezentują się z flagą swojego kraju. Jesteśmy dumni, że towarzyszy nam biało-czerwona flaga, że możemy pokazać cząstkę naszej kultury innym.

Zdjęcie w tle MMTrendy Koszalin

Jak do was dołączyć? Czy każdy może być członkiem zespołu? Jakie wymagania trzeba spełniać?

Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy zainteresowanie polską kulturą chcą łączyć z tańcem ludowym, prezentować piękno naszego folkloru na scenach krajowych i zagranicznych. Aktualni członkowie zespołu to młodzież i dorośli o artystycznej duszy, którzy ukochali polski folklor. Chętne osoby zapraszamy we wtorki i czwartki o godz. 17.00 do sali baletowej Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Yellow Modern Game Button Twitch Panel - 1

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera