MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleja Bukowa. Zarząd Dróg Wojewódzkich odpowiada na zarzuty Internauty

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Radosław Brzostek
Kilka dni temu pisaliśmy o Alei Bukowej na trasie z Koszalina do Polanowa. Nasz Czytelnik był zaniepokojony stanem tego zabytku przyrody. Po naszej publikacji głos w tej sprawie zabrał Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Waldemar Wejnerowski, zastępca dyrektora Zarządu, w wysłanym do nas piśmie wyjaśnia: "Pomnikowa, prawie 200-letnia „Aleja Bukowa" znajdująca się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 206 między miejscowościami Jacinki i Nacław, jest pod stałą kontrolą fitosanitarną Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Co więcej, w 2019 roku ZZDW podpisał porozumienie ze Stowarzyszeniem Fundacja Zielonych Gaja na realizację specjalnego projektu ochronnego tej alei, który realizowany był wspólnie niemieckim powiatem Vorpommern - Greifswald w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg VA.

Dzięki środkom unijnym Aleja Bukowa poddana została szczegółowej ekspertyzie dendrologicznej, następnie w okresie od listopada 2021 do marca 2022 r., 281 drzew przeszło specjalistyczne zabiegi. Ogromne i stare drzewa, których najgrubsze pnie mają około 4m obwodu, wymagały specjalistycznych cięć i wzmocnień, między innymi linowych wiązań, by ich korony nie zagrażały użytkownikom drogi. Dodatkowo 68 drzew przeszło testy obciążeniowe. 4-miesięczne prace zakończyły się uporządkowaniem koron ponad połowy, najbardziej zagrażających użytkownikom drogi drzew.

Buki są drzewami długowiecznymi, mogą osiągać wiek nawet 300-400 lat. Ich obecność w sąsiedztwie jezdni, skraca jednak ich żywotność. Co roku, po cyklicznym przeglądzie, niektóre z drzew ze względu na stan fitosanitarny, inaczej mówiąc zdrowotny, wymagają wycinki. Drzewa chore i usychające na skutek naturalnych procesów biologicznych, mogą stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym, dlatego przeglądy i wycinki wykonuje się systematycznie. W minionym roku oznaki zamierania drzew, czyli brak ulistnienia oraz próchnicę pni, stwierdzono w przypadku 9 buków. We wrześniu 2023 r. Rejon Dróg Wojewódzkich w Koszalinie wystąpił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o wydanie zgody na ich usunięcie. Postępowanie administracyjne w tej sprawie, ze względu na złożoną procedurę, nie zostało jeszcze zakończone.

Dodajmy jeszcze, że w momencie uruchamiania unijnego programu Interreg VA, Aleja Bukowa przy drodze wojewódzkiej nr 206, miała status pomnika przyrody. To właśnie Stowarzyszenie Fundacja Zielonych Gaja, w ramach realizowanego z nami projektu, wystąpiło do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie z wnioskiem o wpisanie Alei Bukowej do rejestru zabytków. Pozytywna decyzja zapadła 30 sierpnia 2023 г.

Podsumowując, Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie jako zarządca drogi nr 206, nie zaniedbuje obowiązku monitorowania i utrzymywania przydrożnego zadrzewienia. Wszelkie działania, zgodnie z obowiązującym prawem, uzgadniane są w tym przypadku z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków." 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński