Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Argentyńskie tango w Sławnie

Rafał Nagórski [email protected]
Artyści z Argentyny specjalizują się w małych formach graficznych.
Artyści z Argentyny specjalizują się w małych formach graficznych. Fot. Organizator
Do 15 września w galerii "W ratuszu" w Sławnie (II piętro magistratu) oglądać można dzieła argentyńskich artystów. To ich pierwszy pokaz w naszym kraju.

Kustosz sławieńskiej galerii Kazimierz Babkiewicz sprowadził do miasta dzieła Osvaldo Jalili i Sandry La Porta. Jalila urodził się w 1950 r. w Buenos Aires. Naukę malarstwa i rysunku rozpoczął u profesorów Demetria Urruchua i Juana Lopeza Taetzla, następnie u innych mistrzów studiował drzeworyt, litografię i technikę malarstwa freskowego.

Jako grafik pracuje głównie w technice linorytu, drzeworytu i plastikorytu, niekiedy tworzy też grafiki komputerowe. Ważne miejsce w jego twórczości zajmują ekslibrisy. Wykonał ich ponad 200. Swoje prace prezentował na ponad 20 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, uczestniczył w około 150 wystawach zbiorowych.

Za swoją twórczość otrzymał kilka prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w licznych muzeach w Ameryce Łacińskiej i w Europie, a także w kolekcjach prywatnych.

Od 1982 r. w swojej pracowni w Buenos Aires rozpoczął prowadzenie zajęć z technik graficznych i rysunku.
Prowadzi też wykłady na temat grafiki i warsztaty graficzne w innych argentyńskich miastach, a także w sąsiednich krajach.

Jest jednym z założycieli argentyńskiego stowarzyszenia grafików i pisma tego stowarzyszenia o nazwie "Xylon Argentina", którego jest redaktorem naczelnym.

Sandra La Porta urodziła się w 1956 r. w Buenos Aires. Ukończyła Państwową Szkołę Sztuk Pięknych Prilidiano Pueyrredon. Studiowała ponadto grafikę w pracowni Osvaldo Jalila i w Międzynarodowej Szkole Sztuki Graficznej "Il Bisonte" we Florencji, a także litografię pod kierunkiem prof. Andrew' a Vlady w Pracowni Grafiki Eksperymentalnej w Hawanie na Kubie.

Tworzy w różnych technikach graficznych (linoryt, drzeworyt, plastikoryt, akwaforta, akwatinta). Ma w swoim dorobku ok. 200 ekslibrisów. Od 1989 r. uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konkursach graficznych, w których zdobyła kilka liczących się nagród.

Swoją twórczość prezentowała na czterech wystawach indywidualnych i na licznych wystawach zbiorowych. Jej ekslibrisy i inne grafiki znajdują się w wielu muzeach w Ameryce Łacińskiej i w Europie. Wystawa w Sławnie jest jej pierwszą wystawą w Polsce.

Ekslibrisy argentyńskich artystów mają niewielkie wymiary (dłuższy bok nie przekracza 10 cm), dzięki czemu można je - zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem ekslibrisu - wklejać do książek.

Wystawa w SDK

W Sławieńskim Domu Kultury oglądać można wystawę prac Stanisława Żukowskiego z Lublina. Autor pochodzi z przedwojennych Kresów, urodził się w niewielkiej miejscowości w pobliżu Wilna. Tam upłynęło mu wczesne dzieciństwo, ale całe jego późniejsze życie związane jest z Lubelszczyzną, gdzie osiedliła się jego rodzina po przyjeździe z ZSRR - i z samym Lublinem, gdzie uczęszczał do liceum plastycznego i studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS.

Stanisław Żukowski specjalizuje się w malarstwie, rysunku i rzeźbie. Na wystawie w Sławnie prezentowany jest duży cykl jego czarno-białych rysunków wykonanych pędzlem. Niemal wszystkie mają charakter abstrakcyjny. Autor tak pisze o swoich dziełach: Malarstwo jest dla mnie tą przestrzenią aktywności, w której w sposób szczególny - bardzo osobisty mogę tworzyć wizje alternatywnej rzeczywistości według własnych reguł gry. Ten autorski komentarz zaciekawia, ale sugeruje jednocześnie, że zobaczymy prace, które nie są jednoznaczne, które każdy może odczytywać inaczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!